Rzeźnia – ostry jak brzytwa Rollei QBM Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 zaadoptowany na bezlusterkowy APS-C zdjęcia przykładowe na Fujifilm X-T3
Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 to pierwszy obiektyw w mocowaniu Rollei QBM jaki podłączam do bezlusterkowca. Tak się składa, że dużo obiektywów w mocowaniu Rollei QBM występuje również w popularnym mocowaniu M42. Tak jest też w przypadku i tego obiektywu. Występuje on jednocześnie w mocowaniu Rollei QBM oraz M42. W tym artykule podzielę się z Tobą zdjęciami przykładowymi z fantastycznego moim zdaniem, ostrego jak brzytwa, plastycznego i jednocześnie dziś niedrogiego obiektywu (550zł) Rollei QBM Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 zaadoptowanego do Fujifilm X-T3. Uważam, że to połączenie jest bardzo godne polecenia.
Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 w mocowaniu Rollei QBM
Optycznie jest to ten sam obiektyw co Carl Zeiss Planar 50mm F1.8 oraz Rollei Planar 50mm F1.8 w mocowaniu Rollei QBM. Pozostałe parametry:
- Produkowany: pomiędzy 1974r a 1981r.;
- Przeznaczenie: 35mm SLR;
- Ustawianie ostrości: MF (manualne), bez przełacznika A/M;
- Ogniskowa 50mm (standard);
- Przysłona: F1.8 do F16, 6 listków przysłony;
- Układ optyczny: 7 elementów w 6 grupach;
- Minimalna odległość ostrzenia: 45cm;
- Mocowanie filtra 49mm;
- Waga: 188 gramów.
A teraz kilka informacji dlaczego w ogóle zainteresowałem się tym obiektywem:
- Nigdy żadnym obiektywem z mocowaniem Rollei QBM nie fotografowałem i chciałem zobaczyć czym to się je.
- Patrząc na jego przednią soczewkę znalazłem wysokiej jakości soczewki antyrefleksyjne (charakterystycznie mieniące się w kolorze zielonym), pomyślałem o – to może być obiektyw umożliwiający uzyskanie zdjęć o wysokim kontraście.
- Wydał mi się cenowo bardzo dostępny.
- Adapter K&F Concept do niego jest w podobnej cenie co do M42, byłem też ciekaw czy na Rollei QBM radzi sobie z nieskończonością, bo pamiętamy, że na M42 to było różnie.
- Chciałem sprawdzić jak poradzi sobie matryca APS-C – bo pamiętajmy, że w przypadku obiektywów dedykowanych do obrazka 35mm, obszar matrycy wykorzystuje środek obiektywu, a środek obiektywu z reguły jest najostrzejszy.
Jak poradził sobie Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 na Fujifilm X-T3?
- Pierwotnie planowałem zrobić zdjęcia na Fujifilm X-T2, bo obrazek z drugiej wersji przypada mi do gustu znacznie bardziej niż Fujifilm X-T3.
- Kontrast tego obiektywu znacząco przypadł mi do gustu, myślę, że będzie to widać nawet po miniaturkach tych zdjęć.
- Fotografia w słońcu, podczas trudnych ujęć, kiedy kątem oka wpada Ci Światło, albo w ogóle mocno wpada do obiektywu – czysta przyjemność. Ten obiektyw spełnił moje oczekiwania. Próżno w tej cenie szukać czegoś równie dobrego.
- Minusem dla wielu może być fakt iż obiektyw jest manualny. Ja uważam, że w fotografii do pewnych rzeczy należy się przyzwyczaić jak do pewnych podstaw bądź do pewnego rodzaju standardu. Ręczne ostrzenie obiektywem, czy też ręczna skrzynia biegów w samochodzie to są pewne standardy i tak należy je traktować. Dla mnie ostrzenie manualne jest bezproblemowe, absolutnie jest dla mnie standardem, wręcz domyślnym ustawieniem. Fotografowałem na Fujifilm X-T3 bez włączonej opcji Focus Peaking – nie było realnie takiej potrzeby. Bez najmniejszego problemu udawało mi się ustawić ostrość tam gdzie chciałem przez wizjer optyczny.
- Na szczególne wyróżnienie zasługuje ostrość jaką oferuje nam ten obiektyw. Jest nie tyle godna uwagi, co jest wręcz porażająca, z początku nic nie wskazywało na to, że obiektyw będzie oferował aż tak wysoką ostrość i w ogóle odwzorowanie detali na zdjęciu, a tu proszę jakie miłe zaskoczenie. Obiektyw ostry był już na F1.8, a przy domknięciu do F2.8 to była już rzeźnia!
- Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 na przysłonie F1.8 umożliwiał uzyskanie głębi ostrości klasy Bubble Bokeh, znanej między innymi z Trioplanów oraz chińskiego obiektywu, który zawojował rynek w zeszłym roku – mowa o TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh w mocowaniu M42. Nie ukrywam. Bardzo ale to to bardzo przyjemny bokeh, jak na obiektyw oferujący jednocześnie tak wysoką jakość optyczną.
Zdjęcia przykładowe z Rollei QBM Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 na Fujifilm X-T3 zmniejszone do 2000px
Zdjęcia przykładowe 1:1 z Rollei QBM Voigtlander Color-Ultron 50mm F1.8 na Fujifilm X-T3
Zapraszam też do innych artykułów na temat obiektywów Voigtlander, które mieliśmy okazję testować:
- Voigtländer VM 50mm F1.1 Nokton: dni zadumy szkłem malowane
- W poszukiwaniu ideałów – Sigma FP oraz Voigtlander 35mm F2.0 VM Ultron Leica M – zdjęcia przykładowe
- Voigtlander 35mm F2 VM Ultron Leica M na Fujfilm X-T4 zamocowany poprzez adapter Vogitlander Close Focus VM-X: zdjęcia przykładowe
- Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 i Voigtlander Nokton D35mm F1.2 w kombinacji z aparatem Nikon Z6 w trybie DX: minitest
- Makro-spacer z obiektywem Vöigtlander 65mm F2 Macro APO Lanthar na aparacie Nikon Z7 II
- Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 plus Nikon Z6 w trybie DX: zdjęcia przykładowe
Podsumowanie
Drogi czytelniku, czy jest się nad czym zastanawiać? Daj znać w komentarzu!
Omawiany sprzęt znajdziesz w InterFoto.eu: