Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 plus Nikon Z6 w trybie DX: zdjęcia przykładowe
Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 to jedna z nowszych konstrukcji firmy Cosina zaprojektowanych dla matryc formatu APS-C. Dwa lata temu pojawił się w mocowaniu Fujifilm X a teraz dostępna jest wersja z bagnetem Nikon Z. Jak Robert ostatnio napisał na blogu, dzięki uprzejmości firmy Fdirect dostaliśmy do przetestowania zestaw obiektywów marki Vöigtlander, z czego dwa trafiły do mnie: Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 i Vöigtlander Nokton D35mm F1.2. Dzisiaj pokażę trochę zdjęć przykładowych wykonanych dwudziestktrójką założoną na pełnoklatkowego Nikona Z6 przełączonego w tryb DX (w uniwersum Nikona jest to oznaczenie formatu APS-C). 23mm to fajna ogniskowa odpowiadająca kątowi widzenia optyki 35mm na pełnej klatce.
Vöigtlander Nokton D23mm F1.2: specyfikacje
model: Nokton D23 mm f/1,2 do Nikon Z,
konstrukcja optyczna: 10 soczewek w 6 grupach,
ogniskowa: 23 mm (odpowiednik 35 mm dla pełnej klatki),
pokrycie obrazem: matryce APS-C (DX),
zakres wartości przysłony: F1.2-F16,
kąt widzenia: 63,3°,
liczba listków przysłony: 12,
minimalna odległość ostrzenia: 18 cm,
ustawianie ostrości: manualne (funkcja potwierdzenia ostrości),
wsparcie systemu pięcioosiowej stabilizacji obrazu dostępnej w aparatach Nikon,
średnica mocowania filtrów: 46 mm,
wymiary: 4,5 x ⌀6,6 cm,
waga: 240 g (bez akcesoriów),
mocowanie: Nikon Z
Budowa, ergonomia i schemat optyczny
Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 to super-jasny obiektyw manualny marki Voigtlander zaprojektowany do współpracy z i matrycami APS-C aparatów Nikon Z. Obiektyw łączy wintydżowy charakter obrazu z najnowszymi osiągnięciami inżynierii optycznej. Natywne mocowanie systemu Nikon Z oraz komunikacja elektroniczna umożliwiają korzystanie z różnych możliwości obsługiwanych przez bezlusterkwce ale oczywiście ustawianie ostrości jest ręczne. Ogniskowa 23mm jest odpowiednikiem klasycznych 35mm dla aparatów pełnoklatkowych. Obiektyw daje 63,3° pole widzenia – czyli nieco węższe niż 28mm a szersze niż 50mm na pełnej klatce. Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 idealnie nadaje się do filmowania, fotografii ulicznej, reportażowej lub produktowej a także do fotografii portretowej i pejzażowej.
Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 ma zaawansowany układ optyczny złożony z dziesięciu soczewek w sześciu grupach, w tym dwóch ze szkła o anormalnej dyspersji oraz jednej soczewki dwustronnie asferycznej. Taka konstrukcja pozwoa na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, przy zachowaniu charakterystycznego, wintydżowego charakteru. Przysłona działa w zakresie F1.2 – F16 i ma 12 listków zapewniających koliste oddanie punktów nieostrości.
Typowo dla obiektywów Voigtlander ten model oferuje nnajwyższą jakość wykonania, a przy tym ma kompaktowe rozmiary i prostą, zwartą budową. Cały tubus jest wykonany z metalu, a pierścienie ustawiania ostrości i zmiany wartości przysłony poruszają się płynnie, a przy tym z niezbędnym do precyzyjnej pracy oporem. Wbudowana w obiektyw elektronika zapewnia wsparcie dla pięcioosiowej stabilizacji obrazu oraz systemu ustawiania i potwierdzenia ostrości.
Pierwsze wrażenia
W niedalekiej przyszłości opublikuję minitest dwóch produktów firmy Cosina – Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 i Vöigtlander Nokton D35mm F1.2 – natomiast dzisiaj pokazuję nieco zdjęć przykładowych z tego pierwszego obiektywu. Jako, że miałem do dyspozycji pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon Z6, przełączyłem aparat w tryb DX (czyli APS-C). W trybie pełnoklatkowym widać było ogromne winietowania. W trybie DX Nikon Z6 oferuje 10 milionów pikseli, ale jako, że ma dobrą matrycę taki zabieg ma sens.
Obydwa otrzymane przeze mnie obiektywy są identycznie zbudowane zatem moje wrażenia z ich użytkowania pokrywają się w stu procentach. Moje wrażenia są bardzo pozytywne jeśli chodzi o budowę, mechanikę i ergonomię. Tubus jest zrobiony z metalu a przy tym mały i zwarty a pierścienie pracują z należytą kombinację płynności i oporu. Styki sprawiają, że bardzo wygodnie steruje się przysłoną: zmienia się ja fizycznym pierścieniem (z zaskokami co 1/3 działki) ale jednocześnie widać jej wartość w wizjerze i na tylnym ekranie dzięki elektronicznej komunikacji obiektywu z korpusem.
Osłona przeciwsłoneczna daje dostateczną osłonę przedniej soczewki przed światłem tylnym, a jednocześnie jest na tyle płytka aby nie obciążać mechaniki obiektywu. Stylistyka jest oparta o design starych manualnych obiektywów Nikkor łącznie z chromowaną cienką wstawką, karbowanym wykończeniem pierścieni i wielokolorowymi oznaczeniami skali głębi ostrości. Podobnie jak w przypadku modelu Nokton D35mm za wcześnie jeszcze jest na wnioski dotyczące walorów optycznych, które pojawia się w zbiorczym miniteście obydwu obiektywów. Vintydżowy charakter generowanego obrazu wynika zapewne z tego, że wady optyczne nie są idealnie skorygowane, szczególnie przy pełnym otworze przysłony. Już wkrótce przyjrzę się dokładniej zrobionym zdjęciom, co pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.
Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem Vöigtlander Nokton D23mm F1.2 i pełnoklatkowym bezlusterkowcem Nikon Z6 przełączonym w tryb DX. Zdjęcia zostały zarejestrowane z formacie RAW i skonwertowane do plików jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do rozmiaru 2000 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych
Sprzęt wykorzystany do zrobienia zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu: