Lumix S1 II i S1 IIE to najbardziej zaawansowane hybrydowe aparaty fotograficzne firmy Panasonic

Lumix S1 II i S1 IIE to dwa nowe hybrydowe aparaty fotograficzne i wideo z pełnoklatkowym mocowaniem typu L. Firma twierdzi, że dwa nowe aparaty zostały zaprojektowane tak, aby oferować „wyjątkowe możliwości fotograficzne i wideo”. Pisaliśmy na naszym blogu o zapowiedzi nowego Lumixa, ale nie sądziliśmy, że chodzi o dwa modele pełnoklatkowe. Ostatnią premierą Panasonic był Lumix DC-S1RII, następca modelu DC-S1R, który pojawił się w lutym tego roku.

Panasonic Lumix S1 II i S1 IIE
Zarówno Lumix S1 II, jak i S1 IIE oferują rozpoznawanie w czasie rzeczywistym i śledzenie autofokusa za pomocą Phase Hybrid AF, a także, jak obiecuje Panasonic, ulepszone wykrywanie oczu i twarzy, oraz śledzenie ludzi oparte na sztucznej inteligencji. Panasonic dodał również nowy tryb rozpoznawania „Urban Sports” (oznaczony ikoną breakdancer), który został zaprojektowany w celu lepszego śledzenia dynamicznych ruchów, takich jak parkour, jazda na deskorolce i breakdance.
Obie kamery oferują ulepszoną 8-stopniową stabilizację obrazu w korpusie i nowo opracowaną korekcję zniekształceń wideo E.I.S., która stabilizuje bez przycinania kąta widzenia. Obie kamery obsługują również wewnętrzne nagrywanie 5.8K 30p i C4K 60p Apple ProRes RAW HQ/ProRes RAW na kartę CFexpress typu B. W związku z tym obie kamery obsługują dwie opcje nośników zapisu na dwóch gniazdach kart: jednym SD i jednym CFexpress typu B.

Modele S1 II i S1 IIE wprowadzają także nowy format wideo Cinemascope (2,4:1), dostępny w różnych klatkażach bez przycinania i w rozdzielczości do 60p.
Nowe aparaty wyposażono w elektroniczny wizjer o rozdzielczości 5,76 miliona punktów oraz hybrydowy, odchylany i zmiennokątny tylny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,84 miliona punktów. Modele S1II i S1IIE są wyposażone w solidny mechanizm migawki o wytrzymałości do 400 000 cykli. Czujnik jest chroniony przez osłonę z włókna węglowego po zdjęciu obiektywu. Oba nowe aparaty obsługują również bezproblemową integrację z akcesoriami Lumix, takimi jak DMW-BG2 i DMW-XLR2.

S1 II i S1 IIE są kompatybilne z Capture One i Frame.io, a także Lumix Lab, aplikacją na smartfony, która upraszcza przesyłanie, edycję i personalizację kolorów zdjęć i filmów w celu płynnej integracji ze smartfonem i udostępniania w mediach społecznościowych.
Różnica między tymi dwoma aparatami w dużej mierze opiera się na sensorze.

Panasonic Lumix S1 II
W modelu Lumix S1 II zastosowano 24,1-megapikselowy, pełnoklatkowy przetwornik obrazu, napędzany silnikiem Venus firmy Panasonic Lumix. Jest to matryca typu Partially Stacked – a to może brzmieć znajomo dla każdego, kto zwrócił uwagę na premierę Nikona Z6 III w zeszłym roku. Jak to zwykle bywa, Panasonic Lumix nie mówi, czy te czujniki są ze sobą powiązane, ale podane przez obie firmy korzyści płynące z takiego rozwiązania mają ze sobą wiele wspólnego.

S1 II ma znacznie szybsze prędkości odczytu i przetwarzania, co odblokowuje nagrywanie z większą liczbą klatek na sekundę, takie jak 4K przy 120p i 5,8K przy 60p. Dodatkowo, najwyraźniej wiedząc, że mówiło się o obniżeniu zakresu dynamicznego w Nikonie Z6 III, Panasonic twierdzi, że istnieje tryb Dynamic Range Boost, który obiecuje do 15 stopni w V-Log przy szybkości klatek poniżej 30p.
Open Gate powraca, ale teraz obsługuje dodatkowe formaty poza 6K30p – w tym 5.1K60p. Panasonic twierdzi, że nadchodząca aktualizacja oprogramowania układowego wprowadzi wiele znaczników klatek, „zapewniając dodatkowe narzędzia do precyzyjnego i elastycznego kadrowania”.
Jeśli chodzi o zdjęcia, fotografowie mogą korzystać z matrycy typu partially stacked do szybkich zdjęć seryjnych z prędkością do 70 klatek na sekundę (FPS), a także zdjęć seryjnych do 1,5 sekundy. Posiada również rozszerzony tryb zdjęć seryjnych „H+ (High Speed Plus)” z prędkością około 10 klatek na sekundę z mechaniczną migawką.

Panasonic Lumix S1 IIE
Model S1 IIE nie wykorzystuje matrycy typu partially stacked, lecz ten sam 24,2-megapikselowy sensor, który można znaleźć w aparacie Lumix S5 II. Oznacza to, że jego wydajność nie jest tak wysoka jak S1 II, ale oznacza to również, że nie jest tak drogi. Model S1 IIE obsługuje nagrywanie w rozdzielczości 6K z Open Gate do 30p (3:2).
Panasonic obiecuje ponad 14-stopniowy zakres dynamiki w trybie V-Log oraz szybkie zdjęcia seryjne z szybkością do 30 klatek na sekundę w trybie migawki elektronicznej „SH/SH PRE” oraz rozszerzony tryb zdjęć seryjnych „H+ (High Speed Plus)” z szybkością około 10 klatek na sekundę z migawką mechaniczną.
Dostępność
Aparaty Panasonic Lumix S1 II i S1 IIE będą dostępne pod koniec czerwca.
