Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury zostanie prawdopodobnie pokazane 10 kwietnia

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury zostanie prawdopodobnie pokazane w trakcie konferencji prasowej zaplanowanej na 10 kwietnia o godzinie 15:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zgodnie z komunikatem Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej (ESO) konferencję wspólnie organizują: projekt Event Horizon Telescope (EHT), Komisja  Europejska oraz Europejska Rada ds. Badań Naukowych i zostaną na niej przedstawione “przełomowe wyniki z EHT.”

Projekt Event Horizon Telescope miał na celu wykonanie zdjęcia czarnej dziury. Dotąd wszystkie filmy i obrazy czarnych dziur były symulacjami opartymi na tym, co naukowcy o nich wiedzą. Na swojej stronie EHT wyjaśnia, że projekt wykorzystuje radioteleskopy rozmieszczone na całym świecie połączone w “całkowicie nowy instrument służący do obserwacji czarnych dziur”. Projekt EHT zajmował się czarną dziurą Strzelec A* (SgrA*) w samym środku Mlecznej Drogi, oraz czarną dziurą M87, znajdującą się w środku galaktyki Panna A. Zaproszenie na konferencję ESO nie określa, czy chodzi o SgrA* czy M87. Należy założyć, że na konferencji pokazane zostanie pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury.

Obrazek domyślny
Jarosław Brzeziński

Jarosław Brzeziński, ur. 1962 r., fotograf, malarz i tłumacz z tytułem magistra filologii angielskiej.
Blog pod adresem: https://towarzystwonieustraszonychsoczewek.blogspot.com/
W roku 2005 opublikował książkę “Canon EOS System”.
W latach 1998- 2009 odpowiedzialny w UKIE za tłumaczenia wszystkich dokumentów związanych z akcesją oraz członkostwem Polski w UE.
W latach 1996- 2011 redaktor i autor setek artykułów na temat sprzętu fotograficznego i fotografii dla czołowych miesięczników branżowych.
W latach 1987-1998 pracował jako nauczyciel angielskiego.
W latach 1994-1996 pracował jako freelancing copywriter dla Ogilvy & Mather.
Od 12 lat jest głównym ekspertem ds. tłumaczeń w Centrum Europejskim Natolin.
Od 25 lat pracuje jako zawodowy fotograf ślubny, reklamowy, reklamowy, eventowy, przemysłowy, korporacyjny oraz portrecista, zarówno w studio jak i w terenie.
Od 30 lat pracuje jako tłumacz polsko-angielski oraz angielsko-polski dla czołowych firm i organizacji.

Wpisów: 1564

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.