AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX oraz Nikon D850 i Nikon Z f: stałka na medal
AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX to pozostałość po przechodzącym powoli do historii systemie Nikon F, ale jest to relikt wielce smakowity. Chcę Ci dzisiaj pokazać jak dobrze spisuje się zarówno bezpośrednio na pelnoklatkowej lustrzance Nikon D850 jak i na pełnoklatkowym bez;lusterkowcu Nikon Z f poprzez adapter Nikon FTZ. Ostatnio Nikon Z f stał się moją ulubioną platformą do adaptowania różnej optyki.
AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX: dane techniczne
Ogniskowa: 35 mm
Maksymalny otwór względny: F1.8
Minimalny otwór względny: F16
Konstrukcja optyczna: 11 soczewek w 8 grupach (w tym 1 soczewka ze szkła ED i 1 soczewka asferyczna)
Kąt widzenia: 63° (44° z lustrzankami Nikon formatu DX)
Minimalna odległość zdjęciowa: 0,25 m od płaszczyzny ogniskowej
Maksymalna skala odwzorowania: 0,24x
Liczba listków przysłony: 7 (zaokrąglony otwór przysłony)
Rozmiar filtra: 58 mm (P = 0,75 mm)
Średnica x długość (odległość od mocowania obiektywu): Około 72 mm (maksymalna średnica) x 71,5 mm (odległość od kołnierza mocowania obiektywu w aparacie)
Masa: Około 305 g
Dlaczego taki dobry?
AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX podążał śladami budżetowej linii obiektywów stałoogniskowych do lustrzanek o jasności F1.8 firmy Nikon, stworzonej bardziej z myślą o entuzjastach fotografii niż zawodowcach. Obudowa to dobrej jakości tworzywa sztuczne, gabaryty są umiarkowane a samoczynne ustawianie ostrości jest ciche i szybkie. Co do optyki, ostrość, mikrokontrast, odwzorowanie kolorów i inne właściwości optyczne są bardzo imponujące jak na tak umiarkowaną cenę. “Trzydziestka-piątka-jeden-osiem” dowodziła po raz kolejny, że linia stałek F1.8 to idealna równowaga między ceną, gabarytami i jakością i świetne uzupełnienie i tak już wtedy szerokiej gamy obiektywów Nikkor F.
Ci, którzy byli pod wrażeniem takich obiektywów jak Nikkor 28mm F1.8 G, 50mm F1.8 G i 85mm F1.8 G, byli także bardzo zadowoleni z tego, co miał do zaoferowania Nikkor 35mm F1.8 G ED. Jego ostrość jest bardzo wysoka, przewyższając zarówno obiektywy AF-S Nikkor 35mm F1.4 G, jak i Sigma 35mm F1.4 Art w centrum kadru przy pełnej dziurze. Obiektyw wykazuje również bardzo małe przesunięcie ostrości, a odporność na duszki i flarę jest bardzo dobra. Wydajność i dokładność autofokusa są również imponujące, nawet podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia.
Pomimo tych mocnych stron, obiektyw ma pewne problemy optyczne, których należy być świadomym. Poziom winietowania jest dość wysoki, a aberracje chromatyczne mają tendencję do utrzymywania się na wyższym poziomie, nawet po przymknięciu. Największą wadą jest moim zdaniem bokeh, które czasem jest dość “nerwowe”. W rezultacie oferując lepszą ostrość przy dużych otworach przysłony, AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX daje nieco gorszą estetykę obrazka niż jego większy brat, AF-S Nikkor 35mm F1.4 G. Ogólnie rzecz biorąc, Nikkor 35mm f/1.8G ED jest doskonałym obiektywem i bez wahania poleciłbym go do codziennej fotografii.
Dodam, że obiektyw dobrze radzi sobie na wymagającej matrycy lustrzanki Nikon D850 i naprawdę błyszczy na bezlusterkowcu Nikon Z f poprzez adapter Nikon FTZ.
Galeria zdjęć zmniejszonych do 2000 pikseli na dłuższym boku – Nikon D850
Galeria zdjęć wykonanych obiektywem AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX i aparatem Nikon D850. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2000 pikseli na dłuższym boku.
Galeria zdjęć zmniejszonych do 2000 pikseli na dłuższym boku – Nikon Z f
Galeria zdjęć wykonanych obiektywem AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX i aparatem Nikon Z f poprzez adapter Nikon FTZ. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2000 pikseli na dłuższym boku.
Galeria zdjęć 1:1
Galeria dwóch zdjęć wykonanych pełnoklatkową lusterzanką Nikon D850 i obiektywem AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX. Zdjęcia zostały wykonane w formacie NEF i przekonwertowane z minimalną obróbką do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw. Poniżej znajdziesz linki do 4 zdjęć w pełnej rozdzielczości (1:1):
Galeria zdjęć 1:1
Galeria dwóch zdjęć wykonanych pełnoklatkowym bezlusterkowcem Nikon Z f i obiektywem AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX poprzez adapter Nikon FTZ. Zdjęcia zostały wykonane w formacie NEF i przekonwertowane z minimalną obróbką do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw. Poniżej znajdziesz linki do 2 zdjęć w pełnej rozdzielczości (1:1):
Sprzęt omawiany w tekście
Sprzęt omawiany w tekście znajdziesz w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw AF-S Nikkor 35mm F1.8 G ED FX
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z f
Adapter Nikon FTZ
Pełnoklatkowa lustrzanka Nikon D850
Jesteś aktywnym i uznanym fotografem, jesteś zainteresowany przetestowaniem tego obiektywu?
Napisz do nas na adres marketing@interfoto.eu. W wiadomości e-mail zamieść linki do Twojej aktywności na social mediach.