Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports: drugie zdjęcia przykładowe
Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports pojawiła się niedawno na rynku. W moje ręce trafiła nie od razu bo przejął ją najpierw Robert i pokazał pierwsze zdjęcia przykładowe z Sigmy. Jego opinia była nader pozytywna a ja po krótkim, acz intensywnym kontakcie z tym obiektywem mogę wstępnie stwierdzić, że jest to małe arcydzieło Sigmy, Arcydzieło bo taki ten obiektyw jest dobry a małe bo jak na parametry jest kompaktowy.
Korpus, na którym zrobiłem zdjęcia przykładowe to ponownie Panasonic Lumix S1R, czyli aparat, którego nie potrafię jednoznacznie ocenić. W skrócie: jest to dla mnie przerost formy nad treścią, bo oferuje plejady możliwości, ale w paru ważnych aspektach nie staje na wysokości zadania, a jednym z nich jest daleki od doskonałości ciągły autofokus, co jest chwilami boleśnie odczuwalne przy fotografowaniu teleobiektywem takim, jak Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports.
SIGMA 500mm F5.6 DG DN OS Sports: główne cechy
- Niezwykle lekki (1370g) i kompaktowy (23,5cm długości) ultra teleobiektyw 500mm
- Dzięki nowoczesnej konstrukcji optycznej i mechanicznej, niewielkie rozmiary i wagę udało się uzyskać bez użycia soczewek dyfrakcyjnych (co skutkuje m.in. zachowaniem bardzo dobrej pracy pod światło)
- Wysoka rozdzielczość obrazu zarówno w centrum jak i na brzegu kadru
- Liniowy silnik HLA zapewnia szybki i dokładny autufocus zarówno w trybie pojedynczego AF jak i podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów
- Technologia stabilizacji obrazu OS2 zapewnia stabilizację do 5 EV
- Jako przedstawiciel serii Sports, obiektyw 500mm DG DN OS wykonany jest z bardzo wytrzymałych materiałów, a sama konstrukcja jest dodatkowo uszczelniana
W każdym razie zapowiadając minitest obiektywu Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports póki co postanowiłem pokazać drugą porcję zdjęć przykładowych i podzielić się na gorąco pierwszymi wrażeniami. A te zdumiały mnie samego. Bo za każdym razem, gdy poddawałem coś w wątpliwość, Sigma oddawała cios dowodząc, że nie mam racji.
Bo gdy założyłem, że teleobiektyw o ogniskowej 500mm musi być duży i ciężki pamiętając różne “pięćsetki-f-cztery”, Sigma oddała cios ukazując swoje kompaktowe i lekkie, acz solidne, “ciało”. Nawet jak na jasność F5.6 obiektyw jest zdumiewająco mały i bliżej mu gabarytami do zoomów 70-200mm F2.8 niż do typowych długich tele. W obliczu tak lightowych parametrów, założyłem, że Sigma osiągnęła taki rezultat stosując soczewkę Fresnela czyli optykę dyfrakcyjną, a ta odejmując gramów i centymetrów jednocześnie odbiera nam nieco jakości obrazka.
Jak pisałem w tekście na temat obiektywu AF-S Nikkor 300mm F4E PF VR optyka dyfrakcyjna ma tendencję do generowania brzydkich flar przy silnym tylnym świetle. Podczas fotografowania pod świało flara może znacznie obniżyć kontrast obrazu, w niektórych przypadkach do tego stopnia, że cały obraz jest mocno rozmyty, a główny obiekt ledwo widoczny. Jest jeszcze jeden problem: jeśli w kadrze znajdują się jasne punkty światła, obiektyw tworzy wokół nich bardzo widoczne, paskudne aureole. Ale okazało się, że Sigma zastosowała w obiektywie Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports konwencjonalne rozwiązania optyczne, ale zoptymalizowała je tak, aby zredukować gabaryty.
Musiałem uznać, że ponownie się pomyliłem więc przełknąłem i tę gorzką pigułkę, mówiąc sobie, że przecież na czymś Sigmę złapię. Skoro ten obiektyw jest taki mały, to zapewne producent musiał pójść na wiele kompromisów jeśli chodzi o jakość mechaniki i optyki. Pod względem mechaniki, szybko zostałem sprowadzony na ziemię. Jakość wykonania jest nienaganna. Ergonomia również, Znajdziemy tu wszelkie niezbędne przełączniki i przyciski. Jest świetna osłona przeciwsłoneczna i stopka mocowania statywowego wykonana w standardzie Arca Swiss. I oczywiście jest znakomita stabilizacja optyczna obrazu. oraz szybki i cuchy silnik autofokusa.
Jak widać, pole manewru do znalezienia jakiegoś “haka” na Sigmę stopniowo mi się zawężało. Pozostało mi jedynie dowiedzenie, że kompaktowa konstrukcja odbiła się na jakości optyki. Niestety bardzo szybko okazało się, że poniosę klęskę na całej linii bo i tu Sigma pokazała lwi pazur. Każda klatka jaką wypluwała matryca Panasonica S1R była ostra, kontrastowa a generowane przez optykę obrazki miały piękne bokeh. Pozostało mi tylko uznać swoją porażkę i ogłosić, że Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports to świetny obiektyw jest.
Galeria zdjęć 1:1
Galeria zdjęć wykonanych obiektywem Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports na bezlusterkowcu Panasonic Lumix DC-S1R. Zdjęcia zostały zapisane w formacie RAW a następnie wywołanie w pełnej rozdzielczości do formatu jpeg w aplikacji Adobe Camera Raw.