Prawie 50 zdjęć przykładowych (900MB) z lustrzanki cyfrowej Nikon D800 i obiektywu Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz w 2023r.
Jak nie chcesz nie czytaj ;). Galeria zdjęć jest na końcu. Nie wytrzymałem…. musiałem się wybrać z Biotarem…. na spacer. Tylko mi osobiście od obrazka bezlusterkowego bardziej podchodzi to co generuje pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa. Zabrałem ze sobą bardzo udany egzemplarz Nikon D800 z całkiem niemałym przebiegiem prawie 260 tys. Ten przebieg na tym aparacie nie zrobił żadnego wrażenia. Myślę, że paru osobą zerwie skarpety z kapciorami, jak zobaczą, co ten Nikon potrafi. Ten Biotar rozwala system, jeśli chodzi o ostrość obrazu po domknięciu od F2.8… po prostu jest coś niesamowitego.
Nikon D800 słowem wstępu
Moim zdaniem w dzisiejszych czasach trochę niedoceniona pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa, którą można zdobyć już w całkiem niezłych pieniądzach. Użytkownicy chętnie wymieniają je na bezlusterkowce, nie sprawdzając jej pełnych możliwości. A żeby sprawdzić Nikon D800 to nie wystarczą obiektywy od producenta. Trzeba przywalić z konkretnej armaty. Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz jest właśnie takim konkretem, na którym można się trochę pozachwycać lustrzanką Nikon D800 na zdjęciach. 🙂
Podstawowe parametry Nikon D800:
- Matryca CMOS formatu FX (pełnoklatkowa) o rozdzielczości 36,3 MLN pikseli;
- Procesor obrazu Expeed 3;
- System autofokusa z 51 punktami;
- Zakres czułości ISO od 100 do 6400;
- Nagrywanie filmów w jakości Full HD;
- Magnezowy, uszczelniony korpus.
I w zasadzie jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć, to więcej parametrów nie jest potrzebne ;), do tego aby ustalić, że ten bodziak na prawdę zrywa kapciory :). Bez dwóch zdań w zdjęciach z lustrzanki jest jakaś niewyobrażalna magia. Tej magii niestety w bezlusterkowcach BEZDYSKUSYJNIE dla mnie nie ma :).
Zapraszam do galerii zdjęć z tego samego egzemplarza Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz wykonanych na bezlusterkowcu Nikon Z6 autorstwa Jarosława Brzezińskiego:
I tutaj jeszcze jedna galeria od Jarosława Brzezińskiego wykonana na tym samym zestawie, plus trochę więcej informacji historycznych na temat Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz:
Kilka słów o Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz
- Chcesz ostrość: domykasz do F2.8 o od tego momentu zaczyna się rzeźnia. Obraz jest tak ostry, że można się pokaleczyć.
- Chcesz miękko: pełen otwór przysłony robi wszystko co potrzebujesz :).
- Praca pierścienia nastawiania ostrości: bajka, chodzi lekko, można bardzo precyzyjnie ustawić ostrość.
- Bagnet: Nikon F przerobiony przez The Bokeh Factory.
- Ostrzy na nieskończoność.
- Pod słońce: łapie artystyczne flary.
- Na pełnoklatkowych lustrzankach cyfrowych: robi jakąś totalną magię.
- Masywny, przyjemny w używaniu.
Metodologia wykonywania zdjęć na Nikon D800:
- po pierwsze w aparacie wyłączone jest wszystko co tylko było możliwe do wyłączenia: D-Lighting,kontrola winiety, odszumianie na długiej ekspozycji, odszumianie na wysokim ISO;
- zdjęcia wykonywane w RAW (NEF 14bit);
- używane ISO 200-2200 – więcej nie było potrzeby;
- wywoływane na najnowszym ACR, suwaki w większości na “0”, nie było potrzeby używania;
- wielkość zdjęć 1:1 z pełnym EXIF’em.
Zapraszam na dużą galerię zdjęć (900MB) wykonanych na lustrzance cyfrowej Nikon D800 z obiektywem Carl Zeiss Biotar 75mm F1.5 Bokeh Killerz
Sprzęt omawiany w tym artykule znajdziesz w InterFoto.eu: