Wystawa Piotra Jaxy w Virturamie

Zapraszamy serdecznie do www.virturama.pl na niezwykłą i niepowtarzalną wystawę, wybitnego fotografa i operatora Piotra Jaxy. Ten fragment wielkiego projektu realizowanego od ćwierć wieku został opatrzony komentarzami autora, który zabiera nas ze sobą w podróż do świata kina od zaplecza.
Unikatowa kolekcja portretów CINEMATOGRAPHERS jest hołdem dla wybitnych artystów kina. Autorów zdjęć i głównych, obok reżysera, realizatorów filmu.
To oni tworzą kompozycję obrazu, oświetlanie i decydują o prowadzeniu kamery. Bez nich nie byłoby kina, bo kino to obraz. Skąd się wziął ten projekt? Z mojej fascynacji filmem, z mojego doświadczenia jako zawodowego operatora filmowego i fotografa oraz z chęci przedstawienia tych, których nazwisk bardzo często nie znamy i nie
zapamiętujemy przez coraz szybciej przesuwające się nazwiska na końcu filmu. Celem jest wypełnienie tej luki i stworzenie galerii wizerunków Artystów, których twarze nie są, na ogół, publicznie znane, a bez udziału których nie powstałby żaden film. Żaden!!!
“Wielki projekt artystyczny rozpocząłem w 1995 roku. To setki podróży, tysiące przebytych kilometrów, kilogramy sprzętu, a przede wszystkim godziny spotkań i rozmów. Do dnia dzisiejszego odbyłem spotkania z ponad 140 operatorami z 30 krajów na 4 kontynentach, artystami o światowej renomie, ludźmi, którzy odcisnęli na filmie swoje piętno, wprowadzili nowe słownictwo i technikę zdjęciową do fabuły czy dokumentu. Ludźmi wybitnie zdolnymi.– mówi artysta.

Virturama, piotr yaksa

Na festiwalu filmowym w Chalon-sur-Saône Piotr Jaxa spotkał Henriego Alekana, laureata honorowego Oscara. Jaxie udało się umówić z nim na sesję portretową. I tak w 1995 roku we Francji powstał pierwszy portret z cyklu. Na zdjęciu Henry Alekan, wybitny francuski operator filmowy, autor zdjęć do filmów:
Niebo nad Berlinem (1987) Rzymskie wakacje(1953)Pstrąg (1982)Anna Karenina(1948) Piękna i Bestia(1946) i wiele innych
Virturama, piotr yaksaNa zdjęciu Oswald Morris, wybitny operator, autor zdjęć do filmów takich jak: Moulin Rouge (1952), Moby Dick (1956), Oliver! (1968), Skrzypek na dachu(1971),The Wiz (1978),Dracula (1973) i wielu innych.Zdjęcie powstało w 1995 roku w Wielkiej Brytanii.
Default image
InterFoto
Wpisów: 193

Zostaw komentarz