TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 i Pentax K-1 II: para idealna
TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 ostatnio jest gorącym tematem wpisów i porównań na naszym blogu, ale także dyskusji na mediach społecznościowych. Nawet powstał fanclub tego obiektywu na Facebooku, a to nie lada wyczyn w przypadku produktu firmy, która jest obecna na rynku zaledwie od 4 lat.
TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42: moje wnioski
Moje testy na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikon Z6 oraz porównanie z pierwowzorem, czyli obiektywem Meyer-Optik Görlitz Trioplan 100mm F2.8 na aparacie Fujifilm X-T5 z matrycą formatu APS-C pozwoliły mi wysnuć następujący wniosek: jeśli miałbym kupić dla siebie obiektyw do tworzenia bańkowego bokeh, wybór byłby prosty. TTArtisan robi to tak samo dobrze jak Trioplan, a przy tym jest nowy, na gwarancji, tańszy a jako dodatkowy bonus oferuje nieco krótszą minimalną odległość ustawiania ostrości, lepsze bokeh po przymknięciu i bardziej neutralne oddanie barw.
TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42: specyfikacje
- Mocowanie: M42.
- Ogniskowa: 100mm.
- Jasność: F2.8.
- Przysłona: 13 listków.
- Minimalna odległość ustawiania ostrości: 90cm.
- Średnica mocowania filtrów: 49mm.
- Budowa optyczna: 3 soczewki w 3 grupach.
- Kąt widzenia: 24 stopnie.
- Waga: około 307g.
Aparat Pentax K-1 II i obiektyw TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 są dla siebie stworzone
Jak wiemy obiektyw TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 jest produkowany wyłącznie w mocowaniu M42. A gdy mówimy M42, nasze myśli kierują się od razu w stronę firmy Asahi Optical Co. i marki Pentax. Firma Asahi Optical Co. znana potem pod marką Pentax stworzyła chyba najlepszy system lustranek z wymiennymi obiektywami oparty o wprowadzone przez Zeissa w roku 1949 mocowanie gwintowe M42. Sukces systemu był tak wielki, że z czasem mocowanie M42 zaczęto nazywać „Pentax screwmount” (gwint Pentaxa). Pentax korzystał z mocowania M42 w latach 1957-1976 i dla miłośników starego sprzętu system z „gwintem Pentaxa” stanowi znakomite wprowadzenie w świat analogowej fotografii.
W roku 1952, firma Asahi Optical Co. wprowadziła na rynek swoją pierwszą lustrzankę czyli model Asahiflex, co stanowiło odmianę wobec ówczesnej polityki większości firm japońskich, które skupiały się na produkcji aparatów dalmierzowych. Wzorem dla Asahiflexa był niemiecki Praktiflex z roku 1939, który miał mocowanie obiektywów na gwint M37 i kominek czyli celownik z lupą pozwalający na kadrowanie i ustawianie ostrości od góry z obrazem odwróconym stronami. Asahiflex był prawie dosłowną kopią Praktiflexa, natomiast model Asahiflex IIb był pierwszą japońską lustrzanką z lustrem samopowrotnym.
Firma Asahi Optical Co. rozpoczęła wtedy politykę ciągłego ulepszania swojego sprzętu i zapoczątkowała erę światowej dominacji japońskich lustrzanek. W roku 1957, pojawiła się pierwsza lustrzanka z pryzmatem pentagonalnym z gwintem M42 a nazwa PENTAX pochodzi od słów PENTAprism i AsahifleX. W roku 1975 firma Asahi zmieniła mocowanie obiektywów i przeszła na bagnet K, który – w wersji zmodernizowanej i wyposażonej w elektroniczną komunikację między obiektywem i korpusem funkcjonuje do dzisiaj w lustrzankach cyfrowych Pentax. I tu dochodzimy do sedna sprawy czyli mariażu obiektywu TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 z korpusem Pentax K-1 II.
Po wprowadzeniu bagnetu K w roku 1975, Pentax zadbał o stworzenie adaptera umożliwiającego korzystanie z obiektywów z gwintem M42 na nowych korpusach. Oryginalny adapter jest łatwy do wyjęcia z bagnetu K, podczas gdy późniejsze adaptery M42-Pentax K wymagają użycia niewygodnego klucza do demontażu. I właśnie tego adaptera użyłem do zamocowania obiektywu TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 na korpusie Pentax K-1 II, bo ze względów historycznych właściwe miejsce obiektywów z gwintem Pentax jest właśnie na jedynej obecnie na rynku pełnoklatkowej lustrzance z bagnetem K. Niech zdjęcia mówią same za siebie.
Galeria zdjęć przykładowych
Zdjęcia przykładowe zostały zrobione obiektywem TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42 i aparatem Pentax K-1 II . Zdjęcia zostały wykonane w formacie PEF a następnie wywołanie do formatu jpeg w aplikacji Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2000 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt wymieniony w tekście
Sprzęt wymieniony w tekście jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh M42
Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Pentax K-1 II
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z6