Pentax K-1 i K-1 II: 5 powodów dla których chce się fotografować tak fajną pełnoklatkową lustrzanką cyfrową

Pentax K-1 i Pentax K-1 II to w gruncie rzeczy ten sam model, który tylko nieznacznie ulepszono w wersji Mark II, dlatego będę w uproszczeniu odnosił się do nich obydwu w niniejszym tekście posługując się nazwą Pentax K-1.

Używałem w swoim długim życiu prawie wszystkich marek aparatów a nawet w pewnej chwili dokonałem niezrozumiałej dla wielu osób wolty porzucając system Canon EOS, o którym napisałem wydaną przez Foto-Kurier książkę, na rzecz systemu Nikon. Miałem swoje powody, o których opowiem przy innej okazji. Na tej drodze poprzez różne systemy jeden zapadł mi głęboko w serce: Pentax K.

Zawsze miałem słabość do marki wywodzącej się od Asahi Optical Co. i chociaż kiedyś sprzedałem większość aparatów, obiektywów i osprzętu z logo Pentax, zawsze na dnie szuflady leżał Pentax LX, czyli moim zdaniem aparat niesłusznie poostający w cieniu takich współczesnych mu rywali jak Canon New F-1 czy Nikon F3.


Dlatego za każdym razem, gdy trafia się okazja, z radością pożyczam aparat Pentax K-1, bo to jedyna pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa tej marki. Czy jest to aparat idealny? Nie. Czy jest to aparat inspirujący do fotografowania? Z pewnością tak. Zaraz powiem dlaczego.

Pentax K-1 II: specyfikacje
- Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 36,4 Mpix z technologią Pixel Shift Resolution II, bez filtra dolnoprzepustowego
- Wbudowana 5-osiowa stabilizacja matrycy Shake Reduction II
- Szeroki zakres ekwiwalentów czułości ISO 100-819200
- Wykonany ze stopu magnezu uszczelniony korpus odporny na kurz, wodę i niskie temperatury
- 3,2″ regulowany wyświetlacz LCD
- Wbudowany moduł GPS
- Funkcja ASTROTRACER umożliwiająca śledzenie ruchu gwiazd i planet
- Podwójne gniazdo kart pamięci SD
- Czasy otwarcia migawki 30-1/8000 s.
- System redukcji zanieczyszczeń matrycy Dust Removal II
- Tryb HDR (High Dynamic Range) z możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW
- Bardzo duży wybór wysokiej jakości obiektywów z mocowaniem Pentax K

Pentax K-1: 5 powodów, dla których to jest super aparat
Ergonomia
Pentax K-1 to duży i ciężki aparat i pod tym względem odchodzi od filozofii topowych modeli analogowych lustrzanek z logo Pentax, które zazwyczaj były jednymi z mniejszych w swojej klasie. Tu warto wymienić takie aparaty jak Pentax MX, LX, Z-1P czy MZ-S. Dla osoby o małych dłoniach Pentax K-1 może być gabarytowo trudny do ogarnięcia, ale dla mnie jego ergonomia jest świetna. Dobrze się go trzyma a dzięki rozmiarom korpusu elementy sterujące – których jest bardzo dożo – nie są stłoczone i mamy łatwy do nich dostęp.

Ochrona przed kurzem, wodą i błotem
Pentax był pierwszą firmą stosującą uszczelnienia w lustrzankach a dzisiaj poziom ochrony jaki zapewniają uszczelnienia w lustrzankach Pentax jest niezrównany. W Internecie można znaleźć różne filmiki na ten temat, choćby takie gdzie Pentax K-1 zostaje wysmarowany błotem a następnie opłukany pod kranem i nadal działa bez zarzutu.

Funkcje
Zważywszy na ceny – szczególnie na rynku wtórnym – Pentax K-1 jest dość tanią lustrzanką pełnoklatkową a jednocześnie paleta funkcji jakie oferuje jest niezwykle szeroka. Wystarczy wymienić 5-osiową stabilizację matrycy, focus peaking, podwójne gniazdo kart pamięci, unikatowe rozwiązania jeśli chodzi o ruchy tylnego wyświetlacza ciekłokrystalicznego, wbudowany interwalometr, rozbudowane opcje wielokrotnej ekspozycji, oświetlenie LED-owe kluczowych przycisków i części aparatu łącznie z mocowaniem bagnetowym, czy Astrotracer umożliwiający śledzenie w aparacie ruchu gwiazd i planet wykorzystujące wbudowany moduł GPS i system stabilizacji matrycy.

Jakość obrazka
7 lat minęło od premiery modelu Pentax K-1 a matryca 36,4 Mpix, którą utrzymano w wersji Mark II, nadal robi robotę. Zapewnia właściwą równowagę między rozdzielczością, jakością obrazu, wielkością plików i szumami przy wysokich ekwiwalentach ISO.

Paleta optyki
Bagnet Pentax K znany pod nazwą „mocowanie PK” jest obecny od roku 1975. A to oznacza, że na rynku można znaleźć spory wybór optyki w tym mocowaniu. Dotyczy to szczegolnie starych obiektywów manualnych, z których wiele można kupić za grosze. Oczywiście paleta nowoczesnej optyki z wbudowanym silnikiem autofokusa jest znacznie uboższa niż w przypadku systemów Canon EOS czy Nikon,, ale znajdziemy tam wszystkie istotne obiektywy, natomiast osoby decydujące się na pracę z ręcznym ostrzeniem mają do dyspozycji mnóstwo tanich opcji. Dotyczy to także rozlicznych lamp błyskowych i akcesoriów. Dzięki temu Pentax K-1 jest prawdziwym aparatem systemowym.

Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywami SMC Pentax-FA* 43mm F1.9 Limited, SMC Pentax-FA* 77mm F1.8 Limited i HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW założonymi na pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe Pentax K-1 i Pentax K-1 II Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie PEF a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do rozmiaru 2000 pix na dłuższym boku.
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw SMC Pentax-FA* 43mm F1.9 Limited
Obiektyw SMC Pentax-FA* 77mm F1.8 Limited
Obiektyw HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW
Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Pentax K-1
Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Pentax K-1 II

Posiadałem kiedyś Pentax K20, teraz przesiadłem się na Canon 5D. Pod względem ergonomii i funkcjonalności Canon zostaje daleko w tyle. Ale jestem zmuszony zostać z C, ponieważ ma tańsze aparaty z FF i starsze tanie obiektywy z AF.
Na K 1 mnie nie stać, a cropa nie chcę
Pentaxa cenię z wymienionych w artykule powodów. Pentax k-1 jest świetnym aparatem do krajobrazu, portretów, zdjęć statycznych. Natomiast prędkość jego autofocusa pozostawia wiele do życzenia i uniemożliwia używanie go do zdjęć, powiedzmy, „reporterskich”. Poza tym (albo w związku z tym) prędkość zdjęć seryjnych jest po prostu śmieszna. Pod tym względem sprawdza się K- 5, który jest mały, lekki, i błyskawicznie działa.
Ale cieszę się, że ktoś chwali pentaxa, to naprawdę rzadkość!