HD PENTAX-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW i Pentax K-1 II w psim towarzystwie: zdjęcia przykładowe
HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW to już weteran w świecie cyfrowej fotografii bo jego premiera rynkowa miała miejsce w kwietniu 2016 roku. Ale mimo 7 lat za pasem nadal jest to bardzo dobry obiektyw a wśród aktualnie produkowanej optyki jest to jedyny zawodowy zoom 70-200mm F2.8 do systemu Pentax K. To kawał ciężkiego, solidnego sprzętu a gwiazdka w nazwie określa zawodową linię szkieł Pentaxa. Jeśli zrobimy listę wymogów stawianych profesjonalnym obiektywom, HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW spełni właściwie wszystkie z nich. Warto podkreślić znakomite uszczelnienia i świetną korekcję wad optycznych a jedyną zauważalną skazę na tym idealnym wizerunku stanowi gorsza ostrość brzegowa przy zdjęciach z bliska i brak stabilizacji optycznej.
HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW: specyfikacje
- Ogniskowa: 70-200mm
- Zakres wartości przysłony: F2.8-F22
- Konstrukcja optyczna: 19 soczewek w 16 grupach
- Napęd: AF
- Kąt widzenia: 34,5°-12,5°
- Min. odległość ustawiania ostrości: 1.2m
- Mocowanie: Pentax K
- Średnica mocowania filtrów: 77 mm
- Wymiary: 91,5 x 203 mm
- Waga: 1755 g
HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW: w telegraficznym skrócie
Za:
- Profesjonalne wykonanie, mechanika i ergonomia
- Świetna jakość optyczna
- Szybki i cichy silnik napędu autofokusa
Przeciw:
- Brak stabilizacji optycznej obrazu
- Dość ciężki – nawet w swojej klasie
- Jakość brzegowa przy zdjęciach z bliska mogłaby być lepsza
HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW: moim zdaniem
Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z obiektywem HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW, zatem dla mnie jest to premierowe spotkanie. Dostałem go do testu wraz z pełnoklatkową lustrzanką Pentax K-1 II, bo tylko na pełnej klatce jest sens dźwigać tak ciężki obiektyw, aby móc wykorzystać w pełni jego potencjał.
Pentax rzucił wszystko co miał w zanadrzu jeśli chodzi o konstrukcję optyczną tego obiektywu. Sama ścieżka optyczna została optymalizowana a w budowie znalazły się 4 soczewki ze szkła SD (Super-low Dispersion), 2 ze szkła ED (Extra-low Dispersion) oraz 2 soczewki ze szkła Super ED, które mają właściwości podobne do szkła fluorytowego jeśli chodzi o redukcję aberracji chromatycznej. Połączenie powłok nano Aero Bright Coating II oraz wielowarstwowych powłok HD Coating minimalizuje ryzyko powstania duszków i flar a na przednią soczewkę naniesiono powłokę Super Protect.
Autofokus jest dość szybki i bardzo cichy dzięki silnikowi DC (Direct Current) i jest wyposażony w system „Quick-Shift Focus System”, który w dowolnej chwili umożliwia ręczne poprawki ustawienia ostrości. Jedyne problemy, jakie należy podkreślić w zakresie pracy samoczynnego ustawiania ostrości leżą raczej po stronie aparatu Pentax K-1 II. Po pierwsze, pola AF w aparacie są skupione w środku kadru, zatem większość kadru jest ich pozbawiona i autofokus jest ”ślepy: na obiekty znajdujące się na brzegach obrazu. Po drugie, ciągły autofokus działa tak sobie i śledzenie ruchu obiektu w kadrze jest niezadowalające – szczególnie w porównaniu z tym, co obecnie oferuje konkurencja.
Obiektyw nie został wyposażony w stabilizację optyczną obrazu i chociaż korpusy z logo Pentax mają stabilizację matrycy, to trzeba podkreślić, że połączenie stabilizacji w aparacie i w obiektywie jest w sumie wydajniejsze. Z kolei uszczelnienia należą do najlepszych na rynku.
Przechodząc do walorów optycznych, stwierdziłem że ostrość jest znakomita za wyjątkiem zdjęć wykonywanych w okolicach minimalnej odległości ustawiania ostrości przy pełnym otworze przysłony, gdzie ostrość jest świetna tylko w środku kadru a brzegi pozostawiają nieco do życzenia. Aberracja chromatyczna jest minimalna i to nawet na brzegach kadru, a jej szczątkowe ilości są łatwe do skorygowania. Przy ogniskowej 70mm widać dystorsję beczkowatą, natomiast w zakresie od 100mm do 200mm dystorsja jest praktycznie nieobecna.
Podsumowujac HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW to typowy dla wszystkich najważniejszych systemów lustrzanek profesjonalny telezoom stanowiący zwieńczenie „Trójcy” zawodowych obiektywów zmiennoogniskowych o stałej jasności F2.8 (14/16-35mm, 24-70mm, 70-200mm). Wagowo jest to jeden z najcięższych obiektywów w swojej klasie. Jak przystało na optykę oznaczoną symbolem gwiazdki ze stajni Pentaxa, obiektyw obiecuje znakomitą jakość optyczną, profesjonalną klasę wykonania i mechaniki. I te obietnice zostają spełnione a jedyne zastrzeżenia może budzić brak stabilizacji optycznej oraz słabsza ostrość brzegowa na F2.8 przy fotografowaniu z bliska. To zawodowy obiektyw, który zasługuje jednak na nieco lepszy system samoczynnego ustawiania ostrości niż to jest w stanie zapewnić Pentax K-1 II, skądinąd znakomity aparat.
Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW założonym na pełnoklatkową lustrzankę cyfrową Pentax K-1 II. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie PEF a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do rozmiaru 2000 pix na dłuższym boku.
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw HD Pentax-D FA Star 70-200mm F2.8 ED DC AW
Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Pentax K-1 II