Ricoh GR III Street Edition – zdjęcia przykładowe
Pomysłów na testy nie brakuje. Tym razem idąc za ciosem padło na Ricoha GR III Street Edition. Jeśli chodzi o kompakty cyfrowe, to definitywnie upodobaliśmy sobie ostatnio w ekipie kompakty Ricoh. Temat rozpoczął Robert zabierając na spacer chyba najpopularniejszy ostatnio model – Ricoh GR III, o czym możecie przeczytać tutaj: https://blog.interfoto.eu/2022/12/15/ricoh-gr-iii-zgrabny-kompakt/. Chyba mu się spodobało, bo wziął na warsztat również Ricoha GR II. Tomek również zainteresował się tymi maluchami i testował jednego ze starszych – GR Limited Edition.
Ricoh GR III Street Edition – trochę teorii
Na pierwszy rzut oka Ricoh GR III Street Edition to GR III w nieco innym ubraniu. Inspiracją dla producenta stały się tytułowe ulice. Metaliczny lakier z teksturą, którym pokryty jest korpus, ma przywodzić na myśl asfaltową powierzchnię ulic. Uwagę również przykuwa pomarańczowy pierścień obiektywu, który budzi skojarzenia z żółtymi liniami malowanymi na asfalcie.
Jeśli chodzi o technikalia, to Street Edition ma dokładnie tą samą matrycę, co zwykła wersja – APS-C CMOS generującą 24,2 MPX. Obiektyw również występuje tu w niezmienionej formie – 18.3mm f/2.8 (ekwiwalent pełnej klatki to 28mm). Aparat wyposażony jest również w 3-osiową, matrycą stabilizację obrazu o efektywności 4EV. Zakres czułości w aparacie (ISO) to 100-102400. Aparat umożliwia zapis zdjęć w formacie JPEG z kolorystycznymi profilami oferowanymi przez producenta (upodobałem sobie szczególnie wysoko kontrastowe B&W) oraz 14 bitowych DNG, czyli surowych plików. Jeżeli chodzi o zapis wideo, to mamy tu po prostu Full HD z możliwością nagrywania bez przerwy do 25 minut.
Ricoh GR III – Full Press Snap
Funkcjonalnością nieznaną z podstawowej wersji GR III, która została zaimplementowana w Street Edition jest Full Press Snap. Umożliwia to ustawienie ostrości na określonej odległości (1m, 1.5m, 2m, 2.5m, 5m, ∞) i robienie zdjęć przy pomocy ekranu dotykowego. Koncepcja tej funkcji ma wiele wspólnego ze strefowym ogniskowaniem (Zone Focusing). Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień można zyskać naprawdę cenne sekundy lub ich ułamki, które bywają przydatne na streecie.
Ustawienia, które uważam za najszybsze i najwygodniejsze w takich sytuacjach, to:
- AF w trybie “Snap”
- Ustawienie odległości, w której obiektyw ma ostrzyć – w zależności od naszych potrzeb
- Ustawienie domkniętej przysłony – f/8
- Ustawienie szybkiego czasu migawki – 1/250s – 1/400s
Kilkukrotne dotykanie ekranu podczas wykonywania zdjęć jest z pewnością również mniej zauważalne i zwraca mniejszą uwagę niż wciskanie klasycznego spustu migawki, co w przypadku fotografii ulicznej również jest przydatne. Full Press Snap można zaimplementować również w “cywilnej” wersji GR III – warunkiem jest zainstalowanie najnowszego oprogramowania.
Ricoh GR III Street Edition – zdjęcia przykładowe
Zdjęcia zostały wykonane w formacie DNG, następnie wywołane w Capture One z drobnymi korekcjami i zmniejszone do 2000 pikseli na dłuższym boku.
Ricoh GR III Street Edition – dostępność
Obecnie w InterFoto.eu możesz znaleźć:
Wszystko fajnie. Ekwiwalent ogniskowej podany a gdzie ekwiwalent przysłony? 2.8 na APs to nie to samo co 2.8 na FF;) ilość światła się zgadza ale głebia ostrości już nie:)