Fujifilm GFX Eterna czyli pierwsza kamera filmowa Fuji z matrycą z GFX 100 II
Fujifilm GFX Eterna będzie pierwszą w historii firmy Fujifilm kamerą filmową, która będzie wykorzystywać średnioformatowy sensor 44 x 33 mm znajdujący się w kamerach GFX 100 II i GFX 100S II. Firma twierdzi, że zostanie ona wprowadzona na rynek w 2025 roku i będzie konkurować z innymi kamerami o dużych matrycach, takimi jak Red’s V-Raptor z matrycą 41 x 21,6 mm i Arri’s Alexa 65 z matrycą 54 x 25,6 mm.
Sensor o rozdzielczości 102 MP zostanie połączony z procesorem Fujifilm X-Processor 5, również przeniesionym z aparatów fotograficznych. Matryca ta jest około 1,7 razy większa niż matryce pełnoklatkowe, które same w sobie są uważane za stosunkowo duże dla kamer kinowych.
Fujifilm GFX Eterna
Chociaż wciąż brakuje wielu szczegółów, post informacyjny firmy zawiera dwa obrazku pokazujące, że Fujifilm GFX Eterna będzie wyglądać jak typowa kamera kinowa a mocowanie obiektywu będzie wyposażone w blokadę, co jest niezbędne w przypadku ciężkiej i drogiej optyki do filmowania.
Obiektywy
Firma twierdzi, że pracuje nad obiektywem GF o ogniskowej 32-90 mm, co przekłada się w przybliżeniu na ekwiwalent 25-71 mm dla pełnej klatki. Firma pracuje również nad adapterem, który pozwoli na zakładanie standardowych obiektywów z mocowaniem PL na mocowaniu kamery, ale trzeba będzie sprawdzać, czy te obiektywy mają wystarczająco duży krąg krycia, ponieważ wiele obiektywów kinowych jest przeznaczonych do kamer z czujnikami “Super35”, które mogą mieć wymiary 25 x 13,9 lub 25 x 18,7 mm. To sprawia, że ich rozmiar jest bliższy sensorom APS-C niż pełnoklatkowym sensorom 36 x 24 mm, które sensor GFX ma zdeklasować.
Podczas gdy GFX Eterna może być pierwszą kamerą kinową firmy, niekoniecznie jest to zaskakujące posunięcie. GFX 100 II ma mnóstwo funkcji wideo, w tym serię trybów wideo zaprojektowanych dla niezwykle drogich obiektywów kinowych Premista firmy, które mają większe koło obrazowania niż pełnoklatkowe, ale mniejsze niż pełne mocowanie GF.
Interesujące jest jednak to, że firma zdecydowała się wejść na rynek kinowy z tym sensorem, biorąc pod uwagę jego stosunkowo słabe osiągi jeśli chodzi o efekt rolling shutter w GFX 100 II. W trybach UHD i DCI 4K szybkość odczytu wynosi 14-15 ms dzięki pomijaniu linii, ale w wyższych rozdzielczościach osiąga nawet 30 ms, co może sprawić, że nawet umiarkowanie szybkie panoramowanie spowoduje powstanie efektu rolling shutter.