AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED: do tańca i do różańca
AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED to kulminacja ciągnącej się przez dekady linii makroobiektywów Nikona do lustrzanek z bagnetem F o ogniskowej zbliżonej do standardowej. Począwszy od 55mm F3.5, przez 55mm F2.8 aż po 60mm F2.8 a każdy z nich pojawiał się w kilku wariantach lub odmianach. Dzisiejszy bohater to ostatni makroobiektyw Nikona z bagnetem F, bo możemy śmiało powiedzieć, że wszelkie nowe konstrukcje będą już tylko w mocowaniu Z do bezlusterkowców.
Moje zacięcie techniczne zazwyczaj popycha mnie do przeprowadzenia szczegółowej analizy właściwości mechanicznych, ergonomii i walorów optycznych obiektywów. Dzisiaj postaram się troszkę powstrzymać te zapędy i tylko pokrótce wyrazić subiektywną opinię o jakości obiektywu AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED i zilustrować ją obfitą galerią zdjęć. Niedawno Robert pokazał znakomite zdjęcia wykonane tym obiektywem na lustrzance cyfrowej Nikon D4 a ja użyłem adaptera Nikon FTZ żeby go zamocować na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikon Z7.
AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED: parę ciepłych słów ode mnie
AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED czyli ostatni predstawiciel długiej linii Micro-Nikkorów jest jednocześnie najlepszym z nich wszystkich pod względem optycznym. Ostrość jest znakomita już od pełnego otworu przysłony F2.8 i pozostaje takowa aż do F11, po czym następuje delikatny zjazd jak po szlachetnych używkach. Jeszcze przy przysłonie F22 ostrość jest jak najbardziej akceptowalna, ale F32 nadaje się tylko do stosowania w sytuacjach awaryjnych.
Tematem na odrębny esej jest porównanie obiektywu AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED z jego poprzednikiem czyli obiektywem AF Micro-Nikkor 60mm F2.8D, ale mogę od ręki stwierdzić i zdradzić że wersja G jest znacznie lepsza przy dużych otworach przysłony i przy zdjęciach z daleka, czyli tam gdzie poprzednik kulał. Kontrast jest wysoki od F2.8 aż do F16 a barwy niezwykle nasycone. Typowo dla optyki linii Micro-Nikkor dystorsja jest idealnie skorygowana a płaskość pola doskonała.
AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED jest dość duży jak na obiektyw o ogniskowej 60mm ale za to nie zmienia wcale długości przy przeostrzaniu od nieskończoności do minimalnej odległości ustawiania ostrości dzieki temu, że schemat optyczny został wyposażony w system wewnętrnego ogniskowania. Minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi 18,5 cm i wtedy obiektyw zapewnia skalę odwzorowania 1:1. Niestety nie ma nic za darmo i uzyskanie takiej skali odworowania odbywa się kosztem skrócenia ogniskowej. Wtedy odległość robocza wynosi zaledwie 5 cm od fotografowanego obiektu i konieczne jest zdjęcie osłony przeciwsłonecznej HB-42.
Nawiasem mówiąc we wszelkich innych sytuacjach stosowanie osłony przeciwsłonecznej jest zalecane ponieważ w przeciwieństwie do poprzedniego modelu makroobiektywu przednia soczewka nie jest wpuszczona wgłąb tubusu. Nanopowłoki zapewniają dobrą odporność na flarę i duszki.
Fakt, że obiektyw AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED zapewnia znakomitą jakość obrazu już od pełnego otworu przysłony i w całym zakresie odległości fotografowania czyni z niego wszechstronne narzędzie fotograficzne i sprawia, że można go używać nie tylko jako makroobiektywu, ale także w fotografii ludzi, zwierząt czy do reprodukcji dzieł sztuki. Niezależnie od tego przed jakim zdaniem byśmy nie postawili AF-S Micro-Nikkora 60mm F2.8G ED możemy być pewni, że poradzi z nim sobie celująco bo to szkło i do tańca i do różańca.
W portretach można spokojnie używać przysłony F2.8 i uzyskać jednocześnie znakomitą ostrość na twarzy i ładne rozmycie tła. Autofokus nie jest tak szybki jak w przypadku jasnych standardowych obiektywów bez funkcji marko, ale radzi sobie dostatecznie dobrze z poruszającymi się obiektami chociaż nie jest to poziom szybkości wystarczający do fotografii sportowej. Dzięki idealnej płaskości pola obiektyw świetnie się nadaje do reprodukowania obiektów dwuwymiarowych takich jak choćby obrazy olejne. Generalnie to super szło pod każdym względem i z żalem muszę je teraz odstawić na sklepową półkę.
Galeria zdjęć przykładowych
Zdjęcia przykładowe zostały zrobione obiektywem AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED i pełnoklatkowym bezlusterkowcem Nikon Z7 poprzez adapter Nikon FTZ. Zdjęcia zostały wykonane w formacie NEF a następnie wywołanie do formatu jpeg w aplikacji Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt wymieniony w tekście
Sprzęt wymieniony w tekście jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw AF-S Micro-Nikkor 60mm F2.8G ED
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z7
Adapter Nikon FTZ