Nikon Z7 i TAMRON 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD zdjęcia przykładowe 2023
Dziś był na prawdę trudny dzień do fotografowania. Do godziny 9:30 chmury były bardzo niskie i zahaczały o wyższe budynki. Do tego trochę padało. To rodziło oczywiście okazję na wykonanie fajnego klimatycznego zdjęcia :). Światła w zasadzie nie było za wiele, a ja wybrałem się na Forest Tower (Kampus) na ul. Burakowskiej w Warszawie (na taras widokowy), aby zrobić kilka zdjęć z bezlusterkowca Nikon Z7 i obiektywu TAMRON 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD w mocowaniu Nikon Z, który nie należy do najjaśniejszych F5-6.7.
Krótka specyfikacja Nikon Z7
- Pełnoklatkowy bezlusterkowiec.
- Wymiary: ok. 100,5 x 134 x 67,5 mm.
- Waga: ok. 585 g (korpus aparatu).
- Mocowanie bagnetowe: bagnet Nikon Z.
- Przetwornik obrazu: 35,9 mm × 23,9 mm CMOS.
- Efektywny kąt widzenia: FX/pełna klatka.
- Całkowita liczba pikseli: 46,89 miliona.
- Efektywna rozdzielczość: 45,7 miliona pikseli.
- Balans bieli: liczne tryby, wartości, które można zapisać, wybór temperatury barwowej od 2.500 K do 10.000 XNUMX K itp.
- Maksymalny rozmiar zdjęcia: 8.256 x 5.504 pikseli (format FX L).
- Maksymalny rozmiar obrazu wideo: 3.840 x 2.160 pikseli (4K UHD).
- Monitor: dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2 cala (8 cm), 11 poziomów jasności, odchylany.
- Temperatura pracy: od 0 ° C do 40 ° C.
- Praca przy wilgotności: maks. 85% (bez kondensacji).
- Radio WLAN: dwuzakresowy IEEE 802.11b/g/n/a/ac z pasmami 2,4 GHz i 5 GHz
- Radio BT: Bluetooth 4.2 (Bluetooth Low Energy).
- Wejście audio: gniazdo 3,5 mm.
- Wyjście audio: gniazdo 3,5 mm.
- Gwint statywu: gwint 1/4 cala zgodnie z ISO 1222.
- Język menu: niemiecki, angielski, francuski, arabski, bułgarski, czeski, duński, polski, portugalski, hiszpański, grecki, włoski, węgierski, holenderski, norweski, rosyjski, rumuński, serbski, fiński, szwedzki, turecki, ukraiński.
Dlaczego wybrałem na spacer Nikon Z7 ?
Osobiście nie przepadam za bezlusterkowcami – niezależnie jaki to producent – choć nie ukrywam do marki Nikon ze wszystkich producentów jest mi najbliżej :). Jestem wciąż wiernym użytkownikiem lustrzanek cyfrowych APS-C, pełnoklatkowych i średnioformatowych i chyba tak na razie zostanie. Wybrałem Nikon Z7 z uwagi na nieduże gabaryty oraz dość duży sensor 45MP. Wiedziałem, że zależy mi na bardzo dobrej jakości zdjęcia. Wziąłem ze sobą po prostu sprawdzony i bezproblemowy sprzęt, do tego banalny w obsłudze. Gdybym przykładowo wybierał się gdzieś jeszcze kiedyś z bezlusterkowym Nikonem po raz kolejny postawiłbym na Nikon Z7. Jest on stosunkowo niedrogi i nie ma strachu go gdziekolwiek zabrać :).
Kilka słów jak używało mi się obiektywu TAMRON 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD w mocowaniu Nikon Z ?
Sam obiektyw jest mi już znany. Pierwszy raz bawiłem się nim przy okazji premiery, wtedy miałem go w mocowaniu Sony E i też powstała z tego galeria:
Ten obiektyw zna również Jarosław Brzeziński, tylko on testował go w mocowaniu Fujifilm X:
- Tamron 150-500mm F5-6.7 VC VXD: mini recenzja i zdjęcia przykładowe na Fujifilm X-T3
- Zdjęcia przykładowe – Tamron 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD Fujifilm X
Jeśli chodzi o odczucia z korzystania z tego obiektywu wraz z bezlusterkowcem Nikon Z7 to pierwsze co mi się rzuciło w oczy to stopka do statywu – duża i wygodna. A ja bardzo cenię sobie możliwość wykonywania zdjęć z ręki. Nie pamiętam teraz jak to było w przypadku soniacza, ale odczułem wyraźnie, że obiektyw oraz aparat nie są razem bardzo ciężkie. Może to być również efekt tego, że biegam z rożnymi czasem cięższymi sprzętami i zwyczajnie tego nie czuję, ale wykonywanie zdjęć z ręki nie było dla mnie kompletnie żadnym problemem. To co spodobało mi się teraz, a wcześniej jakoś na to nie zwracałem uwagi to fakt, że na 150mm mamy tak jakby tryb “makro” – no może za dużo powiedziane, ale bardzo się zdziwiłem, że obiektyw ostry od 60cm. To niektóre produkcje o ogniskowych 35mm ostrzą od 50cm, a tutaj teleobiektyw od 60cm. To rodzi szansę na super detaliczne zdjęcia, np. zieleni. Lubię fotografować zieleń, zarówno tę na wiosnę, jak również tę taką “umierającą”, późnojesienną. W dużej mierze fotografowałem bez stabilizacji i mimo takiej totalnej “szarzyzny” zdjęcia wyszły całkiem okazale i ostre.
Wady – nie ma róży bez kolców:
Kilka zdjęć wyszło mi nie ostrych, mimo, że ustawienia były na prawdę solidne i praktycznie nie miało prawa wyjść nieostre. Stabilizacja była celowo wyłączona, krótkie czasy 1/1600, a mimo to gdzieś obraz był rozmyty, w zasadzie teraz zachodzę w głowę co poszło nie tak. Efekt ten występował na maksymalnym tele czyli na 500mm. Muszę ten temat obwąchać, za jakiś czas będę testował Sigmę 60-600 i sprawdzę, czy będą podobne problemy. Ale może to być też kwestia samego softwar’u, a jest to częsty znany przypadek. Wystarczy aktualizacja i temat znika.
Jakie miałem ustawienia do zdjęć w trudnych warunkach?
- Wszelkie odszumianie na wysokich ISO, korekcje obrazu i obiektywu w aparacie zostały wyłączone. Staram się wyłączyć zazwyczaj maksymalnie co jest tylko możliwe, abym mógł powiedzieć – tak ja zrobiłem te zdjęcia – nie aparat pokolorował, odszumił, wyprostował, wygładził i skadrował ;).
- Wyłącznie format RAW, rozpiętość tonalna Adobe RGB (celowo).
- Fotografowałem na ISO od 400 do 2000 – rozpiętość była duża, bo znacząco zmieniały się warunki pogodowe (tak zwane niskie szybkie chmury, czasem prześwitujące, a czasem totalna szarzyzna i prawie czarno)
- Zdjęcia zmniejszone są do 4100pikseli dla dłuższego boku. Galeria 45MP byłaby bardzo bolesna, natomiast zmniejszenie do 4100pikseli da realny pogląd na to co można tym zestawem zrobić.
- Zawsze fotografuję na trybie M, z ręcznie ustawianym ISO, przysłoną.
Galeria zdjęć z bezlusterkowca Nikon Z7 i obiektywu TAMRON 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD w mocowaniu Nikon Z (zdjęcia zmniejszone do rozmiaru 4100pikseli dla dłuższego boku)
Aparat jak również obiektyw znajdziesz w InterFoto.eu. Mamy dużo używanych bezlusterkowców Nikon Z7 w bardzo przystępnej cenie, zajrzyj, zobacz, wpadnij do nas – przetestuj!