Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro: minitest i zdjęcia przykładowe

Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro to drugi makroobiektyw w linii optyki XF. W porównaniu do obiektywu Fujinon XF 60mm F2.4 R Macro z początków systemu XF, który jest niezły optycznie, ale ubogi w funkcje, Fujijon XF 80mm F2,8 R LM OIS WR Macro jest wyposażony właściwie we wszystko na co dział marketingu Fujifilm zdołał znaleźć odpowiedni skrót literowy. Mamy tu pierścień przysłon (R), liniowy silnik ustawiania ostrości (LM), system stabilizacji optycznej (OIS) o wydajności 5 EV oraz uszczelnienia (WR). dodatkowo to pierwszy obiektyw Fujinon XF dający skalę odwzorowania 1:1; Fujinon XF 60mm F2.4R Macro oferuje jedynie skalę odwzorowania 1:2. Dzisiaj minitest i zdjęcia przykładowe wykonane obiektywem Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro zamocowanym na Fujifilm X-H1.


Fujinon Xf 80mm F2.8 LM OIS WR Macro: dane techniczne
Oznaczenia : XF 80 mm F2.8 R LM OIS WR Macro
Ogniskowa [mm]: 80
Kąt widzenia [stopnie]: 20.1
Przysłona [F]: 2.8 – 22
Minimalna odległość ostrzenia [cm]: 25
Stabilizacja: jest
Budowa: 16 soczewek, 12 grup
Skala odwzorowania: 1:1
Osłona przeciwsłoneczna: w zestawie
Bagnet: FujiFilm X
Średnica filtra [mm]: 62
Waga [g]: 750
Wymiary (średnica x długość) [mm]: 80 x 130

Mechanika i ergonomia
Wyraźnie „kompaktowość” nie była priorytetem dla konstruktorów obiektywu Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro, bo jest on tak duży jak długa jest jego pełna oznaczeń literowych nazwa. Jest większy i cięższy nawet od już i tak ogromnego jak na optykę do matryc APS-C obiektywu Fujinon 90mm F2 R LM WR, pomimo nieco krótszej ogniskowej i mniejszego otworu względnego. Zważywszy na sporą wagę obiektywu, zdumiewające jest jak dużo tworzyw sztucznych znalazło się w jego konstrukcji. Metal znajdziemy głównie w pierścieniu przysłon i mocowaniu bagnetowym. Mimo tego, wszystko jest świetnie spasowane i pozbawione luzów.

Na obiektywie Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro znajdują się dwa przełączniki: stabilizacji optycznej oraz ogranicznika odległości. Pierścień przysłona ma wyraźne zaskoki co 1/3 EV, ale niestety brakuje blokady pozycji A, zatem łatwo nieumyślnie przejść z A na F22. W komplecie znajduje się ogromna plastikowa osłona przeciwsłoneczna, która dobrze spełnia swoją rolę, ale bardzo zmniejsza odległość roboczą przy maksymalnej skali odwzorowania. Uszczelnienia znajdują się aż w 11 miejscach.

Ustawianie ostrości
Pierścień ręcznego ustawiania ostrości jest dość szeroki i wygodny. Jak we wszystkich obiektywach linii XF, ustawianie ostrości odbywa się zawsze poprzez ruch silnika – nawet ręczne. Nawiasem mówiąc na obiektywie nie ma przełącznika AF/MF więc zmiana trybu ostrzenia odbywa się w aparacie. Grupa ogniskująca wymaga prądu do działania i wtedy wydaje różnego rodzaju dźwięki nawet po wyłączeniu autofokusa i stabilizacji zatem obiektyw średnio nadaje się do kręcenia filmów. Autofokus jest dość wolny, ale to akurat jest typowe dla makroobiektywów.

Optyka
Obiektyw Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro ma niewielką dystorsję poduszkowatą, która jest właściwie całkowicie korygowana przez oprogramowanie aparatu. To samo dotyczy winietowania, które jest redukowane – ale nie całkowicie – w aparacie. Bez takiej automatycznej redukcji winietowanie jest dość wysokie. Ostrość jest znakomita w środku już od pełnego otworu przysłony, natomiast brzegi są nieco gorsze, ale niewielkie przymknięcie szybko poprawia ostrość brzegową i przy F5.6 jakość jest znakomita na całej powierzchni kadru. Poprzeczna aberracja chromatyczna jest bardzo dobrze skorygowana.

Obiektyw Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro ma bardzo ładne, maślane bokeh z płynnymi przejściami tonalnymi między obszarami ostrości i nieostrości. Bokeh jest nieco „nerwowe” przed płaszczyzną ostrości, natomiast za nią punkty nieostrości są oddane jako jednorodne krążki z minimalnymi obwódkami. Dotyczy to środku kadru. Z powodu winietowania optycznego punkty nieostrości są obcięte w kształt „kocich oczu” na brzegach kadru, szczególnie przy dużych otworach przysłony, prowadząc do pojawienia się efektu „wirującego” bokeh. Mimo, że obiektyw nie jest określany jako mający korekcję apochromatyczną, podłużna aberracja chromatyczna jest minimalna przy F2.8 i znika przy F4.

Moim zdaniem
Fujinon XF 80mm f/2.8 R LM OIS WR Macro to pod wieloma względami świetny obiektyw. Oferuje mnóstwo możliwości, ale gabaryty są nieco przytłaczające jak na optykę dla matryc niepełnoklatkowych. Nie można narzekać na spasowanie elementów, ale oczekiwałbym nieco mniej plastików w konstrukcji. Optycznie jest bardzo dobrze. Dystorsja jest niewielka. a automatyczna korekcja radzi sobie z nią całkowicie. Natywnie winietowanie jest duże i nawet automatyczna korekcja nie eliminuje go w pełni. Nie można narzekać na ostrość – w środku jest świetnie już od F2.8 a brzegi doganiają w pełni centrum przy F5.6. Aberracje chromatyczne są minimalne. Co najważniejsze, nieostrości są ładne, z płynnymi przejściami tonalnymi. Jeśli komuś nie przeszkadzają rozmiary i waga, jest to znakomita propozycja dla posiadaczy systemu Fujifilm X.

Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych zmniejszonych do rozmiaru 2000 x 1333 pikseli wykonanych obiektywem Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR i aparatem Fujifilm X-H1.
Zdjęcia przykładowe 1:1
Galeria zdjęć przykładowych w pełnej rozdzielczości (rozmiar 6000 x 4000 pikseli) wykonanych obiektywem Fujinon XF 80mm F2.8 R LM OIS WR i aparatem Fujifilm X-H1.