Sprzęt fotograficzny vintage – 10 zestawów w sklepie InterFoto.eu

Wprowadzenie
Sprzęt fotograficzny vintage to pokaźny zasób i ważna pozycja w ofercie sklepu InterFoto.eu. Renesans fotografii rejestrującej obraz na materiałach srebrowych sprawia, że coraz częściej starsi wracają, a młodsi po raz pierwszy podążają w stronę aparatów analogowych. Z drugiej strony pojawia się też rosnące grono kolekcjonerów, z których część darzy stary sprzęt sentymentem ponieważ stanowi on łącznik między teraźniejszością a przesżłością, a część upatruje w nim dobrej inwestycji czy ucieczki przed zjadającą oszczędności inflacją. Są też zbieracze, kórzy po prostu czują potrzebę posiadania prawie każdego wartego uwagi aparatu w swojej kolekcji. Zarówno użytkownicy jak i kolekcjonerzy mają ogromną gamę sprzętu do wyboru – w końcu fotografia analogowa obejmuje okres wielokrotnie dłuższy od ery cyrfowej.

Sprzęt fotograficzny vintage – dlaczego warto
Warto mieć aparat niecyfrowy nie tylko jako pudełko do którego włożymy rolkę filmu ale także ze względów edukacyjnych, poznawczych i historycznych. Niespieszne fotografowanie na materiałach srebrowych uczy szacunku dla każdego kadru, cierpliwości, precyzji a także daje ogromną wiedzę o technice fotografowania, ułatwiając naoczne zrozumienie znaczenia czułości ISO, otworu przysłony czy czasu otwarcia migawki. Sprzęt fotograficzny vintage to także podróż w przeszłość, możliwość zgłębiania historii fotografii a często robienia zdjęć sprzętem takim, na jakim pracowali najwybitniejsi fotografowie przeszłości. Od czasu do czasu opisujemy na blogu godne polecenia aparaty analogowe – na przykład tutaj. Tym razem wybrałem 10 ciekawych zestawów sprzętu ze sklepu InterFoto.eu.
- Wprowadzenie
- Sprzęt fotograficzny vintage – dlaczego warto
- Rollei 35 z obiektywem Carl ZeissTessar 40mm F3.5
- Exakta Varex1000 z obiektywem Pancolar 50mm F2 Carl Zeiss Jena
- Voigtländer Bessamatic z obiektywem Zoomar 36-82mm f/2.8
- Busch Pressman z obiektywem 101mm F4.5 Wollensak Rapax
- Hasselblad XPan z obiektywem 45mm F4
- Seagull DF5000 z obiektywem 50mm F1.8 Italy Design by Colani
- Alpa Mercure Satellite Microfilm Camera
- Kodak Bantam Special Art Deco Camera
- Zeiss Ikon Contarex z obiektywem S-Planar 50mm F4 Carl Zeiss
- Tasco 8000 Binocular Camera 7×20 z 3 obiektywami

Rollei 35 z obiektywem Carl ZeissTessar 40mm F3.5
Rollei 35 to nie tylko sprzęt fotograficzny vintage, ale w pewnym sensie także pierwszy nowożytny aparat kompaktowy. Powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie na małe aparaty i popularność sprzętu na film 16 mm czy półformatowego Olympusa PEN. Chodziło o to, aby zmieścić w równie małym korpusie film 135. Dostępny w sklepie InterFoto.eu Rollei 35 z wysokiej klasy obiektywem Carl Zeiss Tessar 40mm F3.5 to oryginalny model wprowadzony na rynek w 1966 roku ze stylistyką nawiązującą do dwuobiektywych lustrzanek Rolleiflex poprzez umieszczenie po obydwu stronach obiektywu pokreteł sterujących.

Równie oryginalne – chociaż tak naprawdę spowodowane ograniczeniami konstrukcyjnymi – jest umieszczenie gorącej stopki pod spodem, co wymusza odwrócenie aparatu do góry nogami przy fotografowaniu z fleszem. Rollei 35 to sprzęt fotograficzny vintage etapu przejściowego od klasyki do nowoczesności i cechuje go prostota obsługi i wysoka jakość optyki a mechanicznie jest to klasa sama w sobie.

Exakta Varex1000 z obiektywem Pancolar 50mm F2 Carl Zeiss Jena
Exakta to pomost łączący przedwojenne i powojenne aparaty niemieckie. Dla wielu polskich fotografów lat 50. i 60. XX wieku była to podstawowa lustrzanka na film małoobrazkowy używana w pracy zawodowej. Co ciekawe, grany przez Jamesa Stewarta fotograf w filmie Alfreda Hitchcocka “Okno na podwórze” używa aparatu Exakta VX. To nie pierwszy i nie ostatni przypadek, gdy sprzęt fotograficzny vintage łączy się z historią kina światowego. Exakta Varex1000 to kulminacja zaawansowanych modeli tej serii; była produkowana w latach 1967-1970 i miała nieco przekonstruowany korpus. W porównaniu do modelu Exakta Varex IIa wprowadzono nową dźwignię naciągu filmu, licznik klatek, czy zmodyfikowaną gilotynę do obcinania filmu.

Co ważne, ten model ma samopowrotne lustro. Aparat jest dostępny w sklepie InterFoto.eu w zestawach z różnymi obiektywami, na przykład Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm F2 czy Carl Zeiss Jena Tessar 50mm F2.8; ten ostatni model ma brązową okleinę oraz pryzmat KOWA. Exakta Varex1000 to właściwie przedwojenny sprzęt fotograficzny vintage w nieco podrasowanej wersji.

Voigtländer Bessamatic z obiektywem Zoomar 36-82mm f/2.8
Kolekcjoner polujący na mający epokowe znaczenie sprzęt fotograficzny vintage nie może pominąć tego zestawu: aparat Voigtländer Bessamatic z obiektywem Zoomar 36-82mm F2,8, czyli pierwszym zoomem do aparatów fotograficznych na film 135. Zoomar był w ogóle pierwszym udanym zoomem w zastosowaniach komercyjnych. Pierwotnie Zoomar był obiektywem do kamer telewizyjnych i filmowych. Wersja prototypowa została użyta przez telewizję WCBS-TV 21 lipca 1947 roku do relacjonowania meczu między Brooklyn Dodgers a Cincinnati Reds.

W roku 1959 niemiecka firma Voigtländer rozpoczęła produkcję wersji Zoomara do aparatów fotograficznych na film 135 w oparciu o konstrukcję doktora Franka G. Backa, Warto też podkreślić, że doktor Back wymyślił nazwę “Zoom”, która przetrwała do dzisiaj. W sklepie InterFoto.eu obiektyw jest oferowany na aparacie Voigtländer Bessamatic wyposażonym w migawkę centralną,

Busch Pressman z obiektywem 101mm F4.5 Wollensak Rapax
Busch Pressman z obiektywem 101/4.5 Wollensak Rapax to aparat produkowany i montowany w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Młodzieży używającej do fotografii ulicznej maleńkich bezlusterkowców zapewne trudno uwierzyć w to, że wtedy tak wyglądał mały aparat prasowy. Po złożeniu ma rzeczywiście niewielkie wymiary – zaledwie 8 x 12 x 8 cm, ale po rozłożeniu przestaje być “miniaturowy”. Busch Pressman Wollensak Rapax to tradycyjny sprzęt fotograficzny vintage – ma mieszek i oferuje pokłony i przesuwy na podobieństwo aparatu wielkoformatowego. Format filmu to 2¼ x 3¼ cala (około 6×9 cm) a aparat może współpracować z kasetą na film zwojowy 120.

Ostrość można ustawiać na różne sposoby: poprzez wizjer optyczny z korekcją błędu paralaksy, dalmierz kalarta, czy szklaną matówkę. Aparat jest wyposażony w obiektyw 101/4.5 Wollensak Raptar umieszczony na zdejmowanej płytce i wyposażony w migawkę Rapax z czasami otwarcia T, B, oraz 1-1/400 sekundy. Busch Pressman z obiektywem 101mm F4.5 Wollensak Rapax to sprzęt fotograficzny vintage w czystej postaci.

Hasselblad XPan z obiektywem 45mm F4
Sprzęt fotograficzny vintage to czasem niezwykle nowoczesne aparaty. Hasselblad XPan to dobry przykład takiego sprzętu. Hasselblad XPan był pierwszym aparatem firmy na film 135 i pozwalał w dowolnej chwili przełączać sposób rejestracji obrazu: ze standardowego na pojedynczej klatce na panoramiczny na dwóch klatkach. Proporcje boków w trybie panoramicznym to 8:3. Do wyboru były trzy wymienne obiektywy produkowane przez Fujifilm: 30mm F5.6, 45mm F4 i 90mm F4. W sklepie InterFoto.eu oferowany jest Hasselblad XPan z obiektywem 45mm F4.

Korpus to tytan i aluminium pokryte gumą a ustawianie ostrości odbywa się poprzez dalmierz. XPan wyposażono w migawkę szczelinową oferującą czasy 8–1/1000 sekundy wybierane przez użytkownika, oraz czas B (maksymalnie 270 sekund).

Seagull DF5000 z obiektywem 50mm F1.8 Italy Design by Colani
Lustrzanka Seagull DF5000 z obiektywem 50mm F1.8 Italy Design by Colani to gratka dla wielbicieli designu. W głębi siedzi hybryda modeli lustrzanek Minolta X-370 / X-570 / X-700, ale kształt obudowy zaprojektował sam Luigi Colani, niemiecki projektant przemysłowy kurdyjskiego pochodzenia, ten sam który był odpowiedzialny za futurystyczny wygląd słynnej lustrzanki Canon T-90.

Luigi Colani rozpoczął karierę w latach 50. XX wieku i tworzył projekty dla takich firm motoryzacyjnych jak Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Volkswagen, czy BMW. Warto poczytać o jego koncepcji designu na naszym blogu. Seagull DF5000 z obiektywem 50mm F1.8 Italy Design by Colani to przykład na to, że sprzęt fotograficzny vintage może być futurystyczny.

Alpa Mercure Satellite Microfilm Camera
Alpa Mercure Satellite Microfilm Camera to niezwykle rzadki i unikatowy sprzęt. Według różnych źródeł wyprodukowano od 70 do 180 sztuk tego aparatu, który korzysta z korpusu i obiektywów małoobrazkowych, ale rejestruje obrazy na mikrofilmie.

Alpa Mercure Satellite Microfilm Camera to prawdziwy rarytas i przykład na to, że sprzęt fotograficzny vintage to czasem bardziej obiekt zainteresowania kolekcjonerów niż uzytkowników.

Kodak Bantam Special Art Deco Camera
Kodak Bantam Special Art Deco Camera to aparat sławny i bardzo wysoko ceniony. Zaprojektował go Walter Dorwin Teague w stylu Art Deco Streamline Moderne, Charakteryzują go poziome linie i zaokrąglone kształty nadające aparatowi opływowy kształt a gałka naciągu filmu jest chromowana.

Kodak Bantam Special zaliczany jest do najpiękniejszych aparatów fotograficznych w historii. Kodak produkował go w latach 1936-1948, a styl Art Deco widać w korpusie z lakierowanego na czarno odlewu aluminiowego o konstrukcji typu clamshell. Styl Streamline Moderne stworzył Walter Dorwin Teague, szanowany pionier wzornictwa przemysłowego odpowiedzialny za projekt słynnego radia Sparton, nadanie nowego wyglądu stacjom paliw i logo firmy Texaco, czy wygląd wczesnych aparatów Polaroid. Cechy charakterystyczne stylu Streamline Moderne to zaokrąglone krawędzie i brak zbędnych ozdób. Kodak Bantam Special Art Deco Camera to przykład, że sprzęt fotograficzny vintage może być niezwykle piekny,

Zeiss Ikon Contarex z obiektywem S-Planar 50mm F4 Carl Zeiss
Zeiss Ikon Contrarex z obiektywem S-Planar 50mm F4 Carl Zeiss to na pozór zwykły sprzęt fotograficzny vintage. Aparat wprowadzony został na rynek w roku 1959 a obiektyw w roku 1963. Co jest szczególnego w ciemnym obiektywie standardowym z 5-listkową przysłoną?

S-Planar 50mm F4 Car Zeiss to Special Reproduction Lens czyli obiektyw specjalnie zaprojektowany do kopiowania. Obiektyw zapewnia maksymalną ostrość, brak dystorsji czy krzywizny pola. Są to cechy idealne dla wykonywania reprodukcji – na przykład dokumentów, zdjęć czy obrazów. Pierścień ustawiania ostrości jest wyskalowany nie w miarach odległości lecz w precyzyjnie skaliborowanych skalach odwzorowania od 1:2,8 do 1:13, co odpowiada wielkości pola obrazowego od 3 x 4 cale do 12 x 17 cali. S-Planar 50mm F4 Carl Zeiss to jeden z najlepszych obiektywów do kopiowania jaki kiedykolwiek powstał.

Tasco 8000 Binocular Camera 7×20 z 3 obiektywami
I na koniec Tasco 8000 Binocular Camera 7×20 z 3 obiektywami czyli dowód na to, że sprzęt fotograficzny vintage to także ciekawostki, bo jak inaczej nazwać połaczenie lornetki z aparatem fotograficznym?

Pierwotnie sprzęt był oferowany przez firmę Sun pod nazwą Orinox jako połączenie lornetki i aparatu na film miniaturowy 110 z zamocowanym na stałe obiektywem, a sprzedawny był także jako Tasco 7800 Binocular Camera. Tasco 8000 Binocular Camera to podobny sprzęt ale z wymiennymi obiektywami. I ta własnie wersja z lornetką 7x20mm i 3 obiektywami – 70mm F5.6, 100mm F5.6, i 150mm F5.6 – jest dostępna w sklepie InterFoto.eu.

Nawiasem mówiąc Roger Moore jako James Bond w pewnej scenie filmu “Tylko dla twoich oczu” z roku 1981 używa aparato-lornetki Tasco 7800. To drugi w tym wpisie przypadek, gdy sprzęt fotograficzny vintage łączy się z historią kina światowego.