Carl De Keyzer z agencji Magnum i książka z 2024 roku wykorzystująca sztuczną inteligencję

Carl De Keyzer, fotograf z Belgii, zasłynął z robienia bardzo realistycznych zdjęć ze Związku Radzieckiego, Indii i Konga Belgijskiego. Jednak w swoim najnowszym projekcie De Keyzer zamienił aparat na narzędzia sztucznej inteligencji generujące syntetyczne obrazy. Putin’s Dream to kolekcja wygenerowanych przez sztuczną inteligencję zdjęć przedstawiających Rosję pod rządami prezydenta Władimira Putina, opublikowana w formie książki. Inspiracją dla wygenerowanych przez AI zdjęć były poprzednie projekty fotograficzne jakie Carl De Keyzer wykonał w Rosji: Homo Sovieticus (1989) i ZONA (2003), a także historie medialne o wojnie w Ukrainie. Nawiasem mówiąc w ubiegłym roku zastanawialiśmy się czy AI zastąpi fotografię.


Carl De Keyzer: geneza projektu Putin’s Dream
W 2021 roku Carl De Keyzer chciał rozpocząć nowy projekt dotyczący nowej Rosji pod rządami Putina. 20 lat i 40 lat po jego ostatnich wizytach w Rosji ale COVID i wojna to uniemożliwiły. Początkowo odłożył projekt na półkę, ale po pewnym czasie pomyślał, że sztuczna inteligencja może dać mu szansę na stworzenie tego projektu i spróbował to zrobić.

Sztuczna inteligencja
Belgijski fotograf początkowo nie był zbyt przekonany do tej technologii, ale kontynuował pracę i po kilku miesiącach sytuacja zaczęła się klarować. Nie chciał tworzyć nowego stylu dla tej książki. Obrazy musiały wyglądać jak jego fotografie wykonane w przeszłości, przynajmniej na tyle, na ile to możliwe. Jak twierdzi udało mu się to osiągnąć, i jego sposób patrzenia na świat jako fotografa jest w tej książce. Zajęło to więcej czasu niż się spodziewał bo sztuczna inteligencja może być trudna do wytrenowania. Ale teraz Carl De Keyzer postrzega ją jako kolejne narzędzie do tworzenia nowych obrazów, pozwalające autorowi podróżować wirtualnie do miejsc, do których nie może fizycznie dotrzeć.

De Keyzer wykorzystał niektóre ze swoich starych zdjęć wykonanych w Rosji, aby wytrenować model sztucznej inteligencji, którego używał: Midjourney. Twierdzi, że najtrudniejszą częścią projektu było wytrenowanie sztucznej inteligencji do generowania obrazów, które wyglądają jak jego stare zdjęcia: „W przypadku sztucznej inteligencji selekcja jest wszystkim. W Midjourney za każdym razem, gdy otrzymujesz cztery wyniki, musisz wybrać jeden obraz, który ponownie generuje kolejne cztery obrazy”. Kolejnym procesem jest skalowanie obrazów do rozmiarów nadających się do druku, przy niewielkim lub

Sprzeciw wobec obrazów generowanych przez AI
De Keyzer mówi, że kiedy po raz pierwszy ogłosił prace nad książką, jego Instagram zapełnił się negatywnymi komentarzami z powodu wykorzystania sztucznej inteligencji. „Rozumiem, że niektórzy ludzie byli zaskoczeni i poczuli się zdradzeni. Dla mnie to też eksperyment” – mówi. „Ale miałem już pewną reputację i oczywiście ludzie porównywali te obrazy z moimi innymi pracami”.

De Keyzer jest znanym fotografem, który dołączył do Magnum Photos w 1990 roku, a następnie został pełnoprawnym członkiem w 1994 roku. Tydzień po poście De Keyzera, Magnum wydało oświadczenie w sprawie obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję.

„Magnum Photos szanuje i ceni wolność twórczą naszych fotografów” – czytamy w oświadczeniu. „Jednak nasze archiwum i system dystrybucji pozostaną poświęcone wyłącznie zdjęciom wykonanym przez ludzi, które odzwierciedlają prawdziwe wydarzenia i historie, zgodnie z dziedzictwem Magnum i przywiązaniem do tradycji dokumentalnej. Obrazy syntetyczne nie będą uwzględniane w naszym archiwum”.

Niektórzy krytycy De Keyzera twierdzą, że „Sen Putina” może przyczynić się do dezinformacji. „Niektóre są prawie zbyt realne i zbyt fotograficzne i mogą niektórych zmylić”, przyznaje De Keyzer. „Ale wprawne oko może dostrzec różnicę. Nigdy nie miałem zamiaru nikogo oszukiwać. Od początku mówiłem, że to sztuczna inteligencja.”
Zdjęcia wykonane przez De Keyzera do poprzednich projektów
Carl De Keyzer wykorzystał swoje stare zdjęcia wykonane w Rosji aby wytrenować AI do wygenerowania wzorowanych na nich obrazków.
Z Homo Sovieticus, projektu który Carl De Keyzer zrealizował głównie aparatem Mamiya 7 podczas rozpadu Związku Radzieckiego pod koniec lat 80-tych XX wieku:


Z projektu ZONA, stworzonego na początku 2000 roku:

