Sony FE 24-105mm F4 G OSS na Sony a7 IV: naprawdę obiektyw do wszystkiego
Sony FE 24-105mm F4 G OSS nie jest najmłodszym dziełem inżynierów Sony, bo pojawił się na rynku w październiku 2017 roku, ale nadal zbiera pochlebne recenzje. Gdy brałem pełnoklatkowego bezlusterkowca Sony a7 IV do projektu wideo wymagającego użycia krzywej gamma S-Log2 i standardowego zoomu, postawiłem na ten właśnie obiektyw ze względu na fajny zakres ogniskowych, stałe światło F4 i właśnie bardzo dobre opinie dotyczące zarówno mechaniki jak i optyki. Dzisiaj powiem Ci czy te opinie znalazły potwierdzenie w praktyce.
Sony FE 24-105mm F4 G OSS: specyfikacje
- Mocowanie: Sony E
- Format: Pełna klatka
- Ogniskowa (mm): 24-105
- Ogniskowa dla formatu APS-C w przeliczeniu na format 135 (mm): 36 – 157,5
- Grupy/soczewki obiektywu: 14-17
- Kąt widzenia (pełna klatka): 84° – 23°
- Kąt widzenia (APS-C): 61°-15°
- Maksymalna przysłona: F4
- Minimalna przysłona: F22
- Listki przysłony: 9
- Przysłona kołowa: TAK
- Minimalna odległość od obiektu: 0,38 m
- Maksymalne powiększenie (krotność): 0,31
- Średnica filtra (mm): 77
- Stabilizacja obrazu: Stabilizator Optical SteadyShot
- System zoomowania: Ręczny
Jakość wykonania
Obiektyw Sony FE 24-105mm F4 G OSS dobrze leży w dłoniach, a jego solidna konstrukcja jest odporna na kurz i wilgoć. Obiektyw mierzy 113,3 mm, ma gwint filtra 77 mm i waży zaledwie 663 g. Sam obiektyw ma powłokę Sony Nano AR, która eliminuje odblaski i duszki, a przednia soczewka jest pokryta fluorem, aby zapobiec przywieraniu odcisków palców i brudu. Obiektyw składa się z 17 soczewek w 14 grupach, w tym trzech soczewek ze szkła ED, dwóch soczewek asferycznych i dwóch zaawansowanych soczewek asferycznych, a minimalna odległość ogniskowania wynosi 0,38 m.
Korpus obiektywu ma przycisk blokady ostrości, który można przeprogramować za pomocą menu do realizacji innych funkcji, przełącznik AF/MF oraz włącznik/wyłącznik OSS, który zapewnia dodatkową stabilizację obrazu oprócz tej w korpusie. Zarówno pierścienie zoomu, jak i ostrości mają idealnie dobrany opór pracy, dzięki czemu można dokonywać precyzyjnych regulacji.
Jakość optyczna
Obiektyw Sony FE 24-105mm F4 G OSS nie zawodzi pod tym względem. Dzięki zakresowi ogniskowych obejmującemu wszystko, od ujęć szerokokątnych po krótki teleobiektyw, idealnie nadaje się do krajobrazów, portretów i fotografii ulicznej. Przysłona F4 nie jest może najjaśniejsza na rynku, ale wystarcza w większości sytuacji. Dodatkowo, wbudowany system Optical SteadyShot (OSS) zapewnia stabilne ujęcia, nawet przy słabym oświetleniu. Mając to na uwadze, można swobodnie fotografować z czasem otwarcia migawki 1/20 s, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przy szerokim kącie i jeśli odpowiednio wstrzymamy oddech można nawet zrobić ostre zdjęcie przy czasie 1/6 s, co znacznie poszerza możliwości fotografowania bez statywu. Autofokus jest szybki i cichy oraz dobrze współpracuje z funkcją śledzenia oczu podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów.
Ostrość jest dobra w całym zakresie ognikowych z minimalną dystorsją i aberracją chromatyczną. Oczywiście, obiektywy GM będą nieco ostrzejsze ale są znacznie droższe, a tu za atrakcyjną cenę otrzymujemy bardzo przyzwoity obiektyw, który można wykorzystać w wielu sytuacjach, z którymi obiektyw radzi sobie dobrze. W nieskończoności przy ogniskowej 24 mm rogi obrazu mogą być nieco miękkie przy dużych otworach przysłony więc fotografowie pejzażu mogą chcieć mocniej przymknąć przysłonę natomiast w fotografii reporterskiej czy ulicznej ten problem nie ma znaczenia.
Jest to uniwersalny obiektyw ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu możesz zostawić inne obiektywy w domu a nadal będziesz przygotowany na właściwie każdą sytuację fotograficzną. Jest to bardzo przydatne podczas dłuższych wypraw, gdzie waga sprzętu może być problemem przy noszeniu kilku różnych obiektywów. Zestawiając plusy obiektywu można jednym tchem wyliczyć stałą przysłonę F4 w całym zakresie ogniskowych, ostrość, małą wagę i wszechstronność oraz stosunkowo niski koszt, biorąc pod uwagę to, co otrzymujesz za swoje pieniądze. W trakcie użytkowania nie mogę powiedzieć, bym znalazł jakiekolwiek wady obiektywu, które mogłyby mnie powstrzymać przed rekomendowaniem go jako uniwersalnego zoomu wysokiej jakości.
Przemyślenia końcowe
Obiektyw jest ostry w środku kadru przy wszystkich przysłonach a odrobina miękkości pojawia się tylko na rogach obrazu w nieskończoności przy dużych otworach przysłony i ogniskowej 24 mm. Sony FE 24-105mm F4 G OSS, jest obiektywem do wszystkiego i można go zabierać jako jedyny obiektyw na dłuższe wyprawy, bo potrafi zrobić prawie wszystko i robi to bardzo dobrze. Może nie dorównuje jakością obiektywom GM, które są znacznie droższe, ale nigdy nie zawodzi.
Na pewno nie popełnisz błędu kupując obiektyw Sony FE 24-105mm F4 G OSS szczególnie na rynku wtórnym. Za atrakcyjna cenę otrzymujesz wszechstronny obiektyw do wszelkich zastosowań, który nie jest duży i ciężki, więc bardzo łatwo mieści się w torbie na aparat. Steadyshot w obiektywie, w połączeniu ze stabilizacją w korpusie, oznacza, że można zrobić bez statywu nieporuszone zdjęcia przy dość długich czasach otwarcia migawki. Muszę zgodzić się z opiniami innych recenzentów: to naprawdę dobry obiektyw, więc jeśli rozważasz zakup Sony FE 24-105mm F4 G OSS lub znacznie droższych obiektywów linii G-Masters, rekomenduję ten obiektyw. Jasne, że obiektywy GM będą jeszcze lepsze, ale ten obiektyw jest zaskakująco dobry i kosztuje mniej.
Pliki 1:1 do pobrania z obiektywu Sony FE 24-105mm F4 G OSS oraz aparatu Sony a7 IV
Galeria czterech zdjęć wykonanych obiektywem Sony FE 24-105mm F4 G OSS zamocowanym na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Sony a7 IV. Zdjęcia zostały wykonane w formacie RAW, przekonwertowane z minimalną obróbką do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw. Poniżej znajdziesz linki do 4 zdjęć w pełnej rozdzielczości (1:1):