Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD zwiedza Park Rzeźby na Bródnie pod rękę z Sony A7 IV
Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD to wszechstronny telezoom ze stajni Tamrona. I chociaż jest następcą modelu Tamron 70-300mm F4.5-6.3 Di III RXD, to szerszy zakres ogniskowych na dole i tryb makro sprawiają, że jest to znacznie bardziej uniwersalny obiektyw. Tamron 70-300 mm F4.5-6.3 Di III RXD na rynek trafił cztery lata temu a to sporo w obecnym, szybko zmieniającym się świecie. Nowy model oferuje szerszy zakres zoomu, jest ponad 100 g cięższy ale ma prawie taką samą długość.
Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD stanowi idealne uzupełnienie modelu Tamron 17-50 mm F4 Di III VXD i te dwa obiektywy kryją zakres ogniskowych od 17 do 300 mm na pełnej klatce, lub 25-450 mm na matrycach APS-C. Mając takie dwa obiektywy można sfotografować nieomal wszystko.
Zasada przyjemności
Biorąc regularnie sprzęt do testu łatwo jest wpaść w rutynę i swoistą pułapkę usilnego i kompulsywnego skupiania się na tym, że mam za wszelką cenę przetestować obiektyw czy aparat, tracąc z pola widzenia to, co najistotniejsze. Przecież nie chodzi o to, aby na siłę sprawdzać na przykład osiągi optyczne gdy się wcale na to nie ma ochoty; wręcz przeciwnie, chodzi o to żeby zabierać testowany sprzęt wtedy gdy ma się na to ochotę i w miejsca, które naprawdę chce się odwiedzić. Jeśli zatem udało nam się przechować w sobie kierujące się zasadą przyjemności id, pozwólmy mu pokierować nas do miejsc, których przyniosą natychmiastową gratyfikację fotograficzną.
Park Rzeźby na Bródnie jako raj fotograficzny
Wiele razy chciałem odwiedzić Park Rzeźby na Bródnie, ale jakoś nigdy się nie składało. Tym razem ciągnęło mnie tam niemiłosiernie więc zabrałem Tamrona z Sony i pojechałem prosto na Bródno. A tam wydarzyła się magia, bo obiektów, które chciałem sfotografować było aż nadto. A zestaw Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD + Sony A7 IV ponownie stanął na wysokości zadania.
Część rzeźb jest wyraźnie widoczna, ale część trudna do znalezienia; niektóre są skrzętnie ukryte a nawet są rzeźby konceptualne, których wygląd mamy sobie wyobrazić. Tych ostatnich nie udało mi się sfotografować (sic!). Do znalezienia niektórych prac potrzebowałem pomocy przechodniów – nota bene większość nie miała pojęcia o co pytam. W końcu nie każdy musi interesować się rzeźbą współczesną.
Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD: obiektyw do wszystkiego
Dzięki mnogości i różnorodności motywów wartych sfotografowania mogłem wypróbować właściwie każdy aspekt działania obiektywu Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD, począwszy od działania samoczynnego ustawiania ostrości, przez obrazek generowany na różnych ogniskowych, przy różnych wartościach przysłony, bokeh aż po tryb makro. Było gorąco, ale skupienie się na fotografowaniu sprawiło, że nie odczuwałem trudów upału.
Ani razu nie brakowało mi niczego w oferowanym przez Tamrona zakresie ogniskowych – ani na dole ani na górze. Jakość obrazka jest bardzo dobra a możliwość fotografowania z bardzo bliska – chociaż nie gwarantuje prawdziwej makrofotografii – jest niezwykle użyteczna. Byłem w stanie sfotografować rzeźby małe i duże, z bliska i daleka, ludzi siedzących i idących, pływającego psa i przelatujący samolot. Na każdą sytuację Tamron odpowiada gromkim: tak, to też potrafię zrobić! I to jest dla mnie wystarczająca rekomendacja.
Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD: dane techniczne
- Ogniskowa: 50-300 mm
- Jasność: F4.5-6.3
- Mocowanie: Sony E
- Stabilizacja obrazu: VC (Vibration Compensation)
- Napęd autofokusa: VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive)
- Konstrukcja optyczna: 19 soczewek w 15 grupach
- Minimalna odległość ostrzenia: 0.80 m (przy ogniskowej 50 mm)
- Waga: około 625 g
- Konstrukcja: uszczelnienie przed kurzem i wilgocią
- Średnica filtra: 67 mm
- Dodatkowe funkcje: Kompatybilność z funkcjami aparatów Sony, takimi jak Fast Hybrid AF i Eye AF
Galeria zdjęć przykładowych z kombinacji Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD + Sony A7 IV
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych kombinacją obiektywu Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD i pełnoklatkowego bezlusterkowca Sony A7 IV. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt omawiany w tekście
Sprzęt omawiany w tekście znajdziesz w sklepie InterFoto.eu:
Obiektyw Tamron 50-300mm F4.5-6.3 Di III VC VXD
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7 IV