Druga terapia ze zwierzakami – Canon EOS 5D Mark IV i Obiektywem Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye w Zwierzakowe Love
W ubiegły weekend postanowiłem wybrać się ponownie do Zwierzakowe Love, uzbrojony lustrzankę Canon EOS 5D Mark IV oraz interesujący obiektyw Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye. Choć nie jestem fanem ultra szerokich obiektywów, chciałem do zwierzaków zabrać coś dynamicznego, co mogę podłączyć do lustrzanki i podejść do zwierzaczka z aparatem na prawdę blisko:).
Canon EOS 5D Mark IV to niezawodny towarzysz podczas fotograficznych wypadów
Bardzo cenię sobie tę lustrzankę, ma chyba wszystko co mi jest do fotografowania potrzebne. Pełna klatka, 30 megapikseli, obraz po wywołaniu z RAW jest bardziej niż przyzwoity.
W Zwierzakowe Love byłem po raz drugi, a zaciągnęły mnie tam następujące zwierzątka:
- Małpeczka Marmozetka Białoucha.
- oraz miniaturowy byczek – wiadomo jak są krowy to ja lecę do braci w pierwszej kolejności :))))
- a dodatkowo na miejscu spotkaliśmy kangurka, ale ten wyjątkowo chciał odpocząć, bo siadał i przysypiał :), więc mu nie przeszkadzaliśmy.
- Był też PanOwiec:).
Pojechaliśmy chłodniejszego dnia, mieliśmy dużą nadzieje, że będzie mniej ludzi… tego dnia było ich tam na prawdę sporo :))). Małpeczka Marmozetka Białoucha przyciąga dużo młodych, ponieważ jest bardzo oswojona – wyciągniesz ręke i ona od razu wchodzi na kark i siedzi koło Twojej głowy – niesamowite uczucie:).
Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye to już wiekowy obiektyw – ale nadal jest jary!
- Data produkcji: 1999r.
- Wewnętrzne ogniskowanie.
- Przysłona: F2.8 – F22.
- Konstrukcja: 7 elementów w 6 grupach.
- Przeznaczenie: pełna klatka.
- Kąt widzenia na pełnej klatce: 180 stopni.
- Listki przysłony: 7.
- Minimalna odległość ostrzenia od matrycy: 15cm.
- Powiększenie: 0.26x.
- Waga 330gr.
Lustrzankowa Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye porównaniu do obiektywu, który niedawno ujrzał światło dzienne do bezlusterkowców, a mowa o Sigma 15mm F1.4 DG DN Diagonal Fisheye | ART (na zdjęciu poniżej) to sprzęt miniaturowy, lekki i zupełnie bezproblematyczny. Nie da się ukryć, że bezlusterkowa Sigma ma genialną jakość szczególnie na brzegach, ale jej waga w ogóle nie przemawia do mnie… prawie 1400gr. Czyli rozmiary i waga bezlusterkowej wersji Sigmy są zupełnie przeciwstawne do trendu jaki w chwili obecnej stosują wszyscy producenci bezlusterkowców – czyli miniaturyzacja bodziaków, aby były małe.
Na zdjęciu poniżej bezlusterkowa Sigma 15mm F1.4 DG DN Diagonal Fisheye | ART , cena 9990zł
I dla porównania Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye w cenie 1750zł do lustrzanki
Powiesz, ale bezlusterkowa Sigma jest dwa razy jaśniejsza. No generalnie tak… tylko na F1.4 nie ma w ogóle głębii ostrości. Polecam zajrzeć do tego artykułu i obejrzeć zdjęcia przykładowe. Stara lustrzankowa Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye nadal wypada bardzo dobrze, mimo swojego wieku, w chwili obecnej względnie niedużej ceny, bo używane modele można mieć za ok 1700zł.
Zdjęcia z bliska nadal mają bardzo fajny mięciutki bokeh, szczególnie na F2.8. Zapraszam do galerii, oceń sam. Przy okazji zaznaczam, że nowa Sigma do bezlusterkowców Sigma 15mm F1.4 DG DN Diagonal Fisheye | ART to zaporowy koszt 9990zł nowego obiektywu.
Canon EOS 5D Mark IV i Obiektywem Sigma 15mm F2.8 EX DG Fisheye w Zwierzakowe Love
Byczka nie udało mi się sfotografować w ciekawej odsłonie, może następnym razem :).
Omawiany w tym artykule sprzęt znajdziesz w InterFoto.eu: