64 letni P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 M42 na Canon EOS M50 Mark II – obraz jak żyletka – zdjęcia przykładowe
W tym artykule dowiesz się conieco na temat marki Angenieux oraz zobaczysz co potrafi 64 letni obiektyw w mocowaniu M42 P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 podłączony do bezlusterkowca Canon EOS M50 Mark II. Dzięki zastosowaniu matrycy APS-C mamy wrażenie, jakbyśmy fotografowali obiektywem o ogniskowej 288mm, w rzeczywistości kadr jest po prostu przycięty o crop x1.6, ale wrażenie pozostaje niezmienione:).
Informacje na temat marki Angenieux
Marka Angenieux: początki i dziedzictwo
Angenieux, francuska firma optyczna założona w 1936 roku, swoją siedzibę ma w malowniczym Saint-Héand. Przez lata specjalizowała się w produkcji wyjątkowych obiektywów przeznaczonych zarówno do aparatów fotograficznych, kamer filmowych, jak i zastosowań wojskowych.
Innowacje w Świecie Fotografii: obiektywy Alpa Reflex i wprowadzenie obiektywów retrofokusowych
W 1950 roku Angenieux zrewolucjonizowała rynek wprowadzając pierwszy obiektyw retrofokusowy. Ta nowatorska konstrukcja pozwalała na montaż obiektywu szerokokątnego w lustrzance jednoobiektywowej bez ingerencji w ruchome lustro. Nie bez powodu aparaty Alpa Reflex wyposażane były w obiektywy 50mm F2.9 Angénieux.
Obiektyw retrofokusowy to specjalny rodzaj obiektywu, który został zaprojektowany w taki sposób, aby można było go zamontować w lustrzance jednoobiektywowej bez konieczności ingerencji w ruchome lustro. Jest to osiągane poprzez zastosowanie specyficznej konstrukcji, która pozwala na skrócenie odległości między obiektywem, a płytą filmową lub matrycą w aparacie. Dzięki temu obiektyw retrofokusowy umożliwia korzystanie z szerokokątnych obiektywów w tego typu aparatach, co było wcześniej trudne z powodu ograniczonej przestrzeni między obiektywem a lustrem. To rozwiązanie było szczególnie przydatne w przypadku lustrzanek jednoobiektywowych, które stosują ruchome lustra do kierowania światła na matrycę.
Era Zmiennoogniskowych Obiektywów: pionierstwo w kinematografii Angenieux
Rok 1958 przyniósł kolejny przełom – wprowadzenie na rynek pierwszego obiektywu zmiennoogniskowego do kamer filmowych. Pomysł na tego typu obiektywy pojawił się wcześniej, ale to Angenieux, po Voigtländer Zoomar i SOM-Berthiot, była jedną z pierwszych firm, która wdrożyła je na dużą skalę. Firma zbudowała również pierwszy obiektyw zmiennoogniskowy dla aparatu Leica, z zoomem 45-90mm F2.8 dla Leicaflex.
Kres Jednoobiektywowych Lustrzanek: nowe wyzwania
W 1994 roku Angenieux zdecydowała się zakończyć produkcję obiektywów do lustrzanek jednoobiektywowych. Decyzja ta wynikała z trudności w tworzeniu obiektywów w pełni kompatybilnych z nowoczesnymi aparatami jednoobiektywowymi. Mimo to firma kontynuuje produkcję wysokiej jakości obiektywów dla przemysłu filmowego, wideo oraz innych specjalistycznych zastosowań.
Odrodzenie Jasnych Obiektywów: nowe możliwości dla cyfrowych systemów
Ostatnio, popularność jasnych obiektywów do kamer filmowych Angenieux, takich jak 50mm F0.95 z mocowaniem typu C, przeżywa renesans. To efekt możliwości dostosowania tych obiektywów filmowych do nowoczesnych systemów aparatów cyfrowych, takich jak Mikro 4/3 i Sony E.
P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 w mocowaniu M42 – kilka słów od furiata sprzętowego Łaciatej Krowy
Nigdzie nie znalazłem informacji na temat wagi tego obiektywu, ale po wzięciu do ręki czuje się, że to jest ciut więcej niż 500gr. Po prostu metal i szkło. Sztuka, którą posiadamy posiada numer seryjny 757770, co go klasyfikuje na obiektyw z 1960 roku według Camera-Wiki. Kawał solidnego szkła. Nie dałbym temu obiektywowi 64 lat, w życiu! Dla pełnej klatki jest to 180mm, dla APS-C to już jest konkretny teleobiektyw z F4.5. Z moich odczuć, obiektyw od F4.5 do F7.1 jest mięciutki. kadry nawet z 20 metrów miały ładny bokeh. Obiektyw bardzo przyjemny do fotografowania, żadnych luzów.
Wątpliwym dla mnie tematem jest jedynie podłączanie tego obiektywu do bardzo małego body, a tak właśnie uczyniłem, bo lubię Canona. Podłączenie tego obiektywu Canon EOS M50 Mark II jest bardzo kiepskim pomysłem, całość trzyma się fatalnie. Praca na ekranie jest prawie niemożliwa, więc pozostał w zasadzie sam wizjer i wszystkie zdjęcia przykładowe z niego powstały własnie na wizjerze.
W tym obiektywie podoba mi się obrazek. Mimo APS-C na poziomie crop 1.6x i mimo wszystko manualnego ostrzenia – udało mi się zrobić zdjęcia całkiem ostre. Wysoka dostępnośc obiektywu – mocowanie M42, o którym nie można zapomnieć powoduje, że można podłączyć go w zasadzie do każdego dostępnego cyfrowego bagnetowego aparatu na rynku. I to mi się podoba! Cieszyć się starym dziadkiem trzaskać na nim zdjęcia :).
Dlaczego wybrałem Canon EOS M50 Mark II do wykonywania zdjęć? Zależałomi na prostym bodziaku, który był z cropem, bo chciałem realnie zobaczyć jakość, jaką można wygenerować na tym obiektywie. 24 megapiksele na crop 1.6x, to już niezłe zagęszczenie pikseli. Poza tym, chciałem wyglądać jak turysta, ponieważ kręciłem się wokół budynków, wokół których było nadziane wielu ochroniarzy, a oni jak widzą “amatora” nie zwracają zbytnio uwagi, na kogoś, kto fotografuje fasadę budynku. Ale jak już pojawisz się z większym aparatem obok, jesteś notorycznie przeganiany i albo będziesz wchodził w dyskusję, albo … weźmiesz P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 – staniesz dalej i tak zrobisz to co chcesz :D.
64 letni P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 – specyfikacja obiektywu
- Data produkcji: 1960r. (dziś ma 64 lata)
- Produkcja: Krótka seria (Unikat).
- Pełna nazwa: P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21.
- Mocowanie: M42 (45,5mm).
- Ogniskowa: 180mm.
- Mocowanie filtra: 46mm.
- Przysłona: F4.5-F32.
- Przeznaczenie: pełna klatka 35mm.
- Listki przysłony: 12.
- Konstrukcja: 5 elementów w 4 grupach.
- Kąt widzenia: 13.7°.
- Ostrzenie: od 2,5m.
- MF: Płynny pierścień nastawu ostrości, płynny pierścień nastawu przysłony, w pełni manualny.
- Obiektyw produkowano z mocowaniami: Alpa, Exakta, Rectaflex i M42.
- Wyprodukowano: we Francji.
Jak wyglądał warsztat do wykonywania zdjęć?
- Canon EOS M50 Mark II – wszelkie wsparcie w aparacie takie jak odszumianie, usuwanie aberracji chromatycznej, dystorsii, stabilizacji, odszumianie, wykrywanie itp. absolutnie wszystko wyłączone.
- Adapter K&F Concept EOS-M na M42 – bezproblemowe uzyskanie nieskończoności.
- Ustawieniona przestrzeń kolorystyczna – jak zawsze Adobe RGB.
- Format RAW
- Wywoływanie RAW przez ACR z PS z zapisem do 2000px (zatem EXIF jest załączony – tylko trzeba sobie zdjęcia na dysk pobrać).
- Na niektórych zdjęciach z uwagi na bardzo poranną i mglistą pogodę, gdzieniegdzie poruszałem suwakami.
Zdjęcia przykładowe z 64 letniego P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21 w mocowaniu M42 i bezlusterkowca APS-C Canon EOS M50 Mark II
Sprzęt omawiany w tym artykule znajdziesz w InterFoto.eu:
P. Angenieux Paris 180mm F4.5 Type P21
Canon EOS M50 Mark II
Jesteś ciekawy jak Canon EOS M50 Mark II radzi sobie w makro? Zajrzyj tutaj:
38 zdjęć przykładowych z Canon EOS M50 Mark II i Super-Makro-Takumar 50mm F4 M42