Prawdziwy obraz nie istnieje – zdaniem firmy Samsung
Samsung niejednokrotnie artykułował równie zdecydowane co kontrowersyjne opinie na temat generatywnej sztucznej inteligencji, na którą południowokoreańska firma kładzie ogromny nacisk. I tak jest i tym razem. Argumentując, że nowe funkcje edycji zdjęć AI firmy Samsung są nie tylko niezbędne, ale także “etyczne”, szef działu Customer Experience Patrick Chomet, poszedł o krok dalej i przekonywał, że żadne zdjęcie i tak nie jest “prawdziwe”.
W zeszłym roku niektórzy użytkownicy, którzy fotografowali Księżyc smartfonami Samsunga oskarżyli firmę, że jej smartfony w rzeczywistości nie rejestrowały obrazu księżyca, ale nałożyły filtr, aby wyglądało na to, że tak było. Samsung zaprzeczył oskarżeniom, że nakładał wcześniej istniejący obraz na wykonywane przez użytkowników zdjęcia Księżyca. Partick Chomet mówi o tym tak: “Wszyscy pytali: ‘Czy to podróbka? Czy to nie jest fałszywe? Odbyła się debata na temat tego, co stanowi prawdziwe zdjęcie. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak prawdziwe zdjęcie. Nie ma prawdziwego obrazu. Możesz próbować zdefiniować prawdziwy obraz, mówiąc: “Zrobiłem to zdjęcie”, ale jeśli użyłeś sztucznej inteligencji do optymalizacji zoomu, autofokusa, rodzaju sceny – czy to jest prawdziwe? A może to wszystko filtry? Nie ma prawdziwego obrazu, kropka”.
Mimo powyższego, Chomet mówi, że autentyczność nadal ma znaczenie. “Pytania dotyczące autentyczności zdjęć są bardzo ważne, a my podchodzimy do tej kwestii w taki sposób że rozróżniamy dwie potrzeby konsumentów; dwie różne intencje klientów. Jedną z tych potrzeb jest chęć uchwycenia chwili – chęć zrobienia zdjęcia, które jest tak dokładne i kompletne, jak to tylko możliwe. Aby to zrobić, używamy wielu filtrów, modyfikacji i optymalizacji AI, aby usunąć cienie, odbicia itp. Pozostajemy jednak wierni intencjom użytkownika, którym było uchwycenie tego momentu”.
Drugą potrzebą jest chęć stworzenia obrazu, niezależnie od tego, czy reprezentuje on “prawdziwy” moment. Sztuczna inteligencja pomaga zaspokoić obydwie te potrzeby, ale Chomet nadal uważa, że sztuczna inteligencja musi być regulowana, ponieważ można ją wykorzystać zarówno w dobrym jak i złym celu.