Prezent dla fotografa na Święta 2023: aparaty analogowe – subiektywnie od Jarka dla Brzezińskiego

Prezent dla fotografa na Święta 2023 to temat szeroki jak rzeka, a nawet jak ocean. Różni eksperci różnie doradzają. I bardzo dobrze. Jest wiele dróg umożliwiających dotarcie do słusznego celu, jakim jest wzbogacenie arsenału posiadanego przez nas sprzętu w taki sposób, który nam ułatwi czy uprzyjemni fotografowanie. Często są to porady z podziałem na widełki cenowe, rodzaj sprzętu, czy stopień zaawansowania umiejętności fotograficznych. Ja dokonam wyboru subiektywnego i egoistycznego czyli powiem co bym sam sobie kupił w prezencie z oferty aparatów analogowych sklepu InterFoto.eu i nie zawsze będą to rozsądne ani oczywiste wybory, bo nieco puszczam wodze fantazji.


Prezent dla fotografa na Święta 2023: aparaty analogowe
Na rynku wtórnym można znaleźć mnóstwo znakomitych aparatów na materiały srebrowe; część z nich miałem przyjemność testować ale niektórych nawet nigdy nie miałem w ręku. I dzisiaj marzy mi się by w moich torbach znalazła się taka oto mieszanka wybuchowa analogowych aparatów:

Lustrzanka analogowa z ręcznym ustawianiem ostrości
Dzisiaj postanowiłem sobie wirtualnie sprawić sobie aparat, którego nigdy nie miałem czyli tytanowy Nikon F3/T. Nikon F3/T to nowoczesna klasyka, bo co prawda utrzymany jest w duchu poprzedników serii F łącznie z pełną wymiennością systemów celowniczych i matówek, to ma elektronicznie sterowaną migawkę i wyświetlacz ciekłokrystaliczny w wizjerze. Wersja Nikon F3/T jest wykonana z super wytrzymałego tytanu.

Lustrzanka analogowa z autofokusem
Contax NX to chyba najmniej oczywisty wybór tutaj, ale skoro mogę puścić wodze fantazji niniejszym to czynię. Nie wybieram takich oczywistych aparatów jak Canon EOS-1V czy Nikon F6, ale model Contax NX, który oferował autofokus jako jeden z nielicznych aparatów z logo Contax. Co prawda liczba obiektywów z wbudowanymi silnikami była niewielka, ale NX daje dostęp do szerokiej gamy znakomitej optyki manualnej Contax Carl Zeiss i to z potwierdzeniem ustawienia ostrości. Zatem dla mnie proszę zestaw Contax NX + Contax Zeiss 28-80/3.5-5.6.

Aparat dalmierzowy z ręcznym ustawianiem ostrości
Leica M6 TTL to z kolei jeden z oczywistych wyborów, bo trudno znaleźć lepsze ucieleśnienie klasycznej dalmierzówki z kilkoma nowoczesnymi dodatkami. Leica M6 TTL to nadal typowy dla linii M maleńki a przy tym solidny korpus z super cichą migawką z dodanym pomiarem błysku TTL i trzema diodami w wizjerze ułatwiającymi ręczny pomiar światła.

Aparat dalmierzowy z autofokusem
Contax G2 to jedyny aparat w tej stawce, którego używałem przez dłuższy czas i mimo drobnych zastrzeżeń uważam, że to jedyna konkurencja dla analogowego systemu Leica M, na dodatek z autofokusem. Sam aparat jest świetny a obiektywy to legendy, często przerabiane na mocowanie Leica M. Zestaw Contax G2 + 28/2.8 + 45/2 + 90/2.8 zaspokoi wszelkie potrzeby fotoreportera czy fotografa ulicznego.

Aparat kompaktowy
Aparaty kompaktowe, czyli tak zwane „małpki” uchodziły kiedyś za sprzęt amatorski, ale wśród nich była klasa specjalna, czyli kompakty premium. Do nich należy Contax T3, aparat o najwyższej jakości wykonania, z aluminiowym korpusem i świetnym obiektywem Sonnar 35mm F2.8 z powłokami przeciwodblaskowymi T*. Trudno o lepszy aparat do dyskretnej fotografii ulicznej niż Contax T3 70-Years Sonnar 35/2.8 T*.

Aparat panoramiczny
Hasselblad XPan był owocem współpracy Hasselblada z Fuji. To małoobrazkowy, dalmierzowy aparat analogowy, który oferuje możliwość fotografowania w dwóch formatach – standardowa klatka 24x36mm oraz panoramiczna 24x65mm Hasselblad XPan wyposażony został w cichą migawkę, wbudowany napęd do przewijania filmu, elektroniczny licznik klatek, światłomierz oraz wyświetlacz do podglądu parametrów pracy. Oferowano trzy obiektywy do tego systemu – 30mm F5.6, 45mm F4 oraz 90mm F4. Mnie wystarczyłby na początek zestaw Hasselblad XPan + 45mm F4

Aparat średnioformatowy
Hasselblad 500CW to ukoronowane ikonicznej i w swoim czasie rewolucyjnej linii Hasselblad 500 zapoczątkowanej w roku 1957. To ona przychodzi od razu na myśl, gdy mowa jest o średnim formacie. Jest to aparat w pełni modułowy, w którym możemy łączyć korpus, obiektywy, ścianki tylne z filmem zwojowym i systemy celownicze. Aparat jest w pełni mechaniczny, kompatybilny z obiektywami C, CF, CB, CFI, i CFE. Migawki centralne wbudowane w obiektywy zapewniają czasy od 1 do 1/500 sekundy i B. Na początek przygody z fotografią średnioformatową wystarczy zestaw Hasselblad 503 CW + 100/3.5 CF + kaseta.

Aparat wielkoformatowy
Produkowany w latach 1963-1976 Linhof Super Technica V to owoc ewolucji linii znakomitych aparatów wielkoformatowych o najwyższej jakości wykonania od strony mechaniki i rozwiązań ułatwiających fotografowanie. Jeśli kogoś kręci fotografia na błonach formatu 4 x 5 cala z pełną gamą ruchów aparatu umożliwiających właściwie dowolną kontrolę nad perspektywą, Linhof stanowi narzędzie idealne. A w połączeniu z wysokiej jakości optyką, daje niezrównaną jakość obrazka. Zatem na koniec wymarzonych prezentów dla siebie wybieram taki oto super zestaw: Linhof Super Technika V + 3 obiektywyZeiss 250/5.6, Angulon 90/5.6, Linhof 210/5.6, wizjer 4×5, 13 kaset 9×12 + statyw.