Ricoh GR Limited Edition – pierwsza wersja – zdjęcia makro – cz.3 ostatnia
Nadszedł czas, aby sprawdzić pierwszą limitowaną wersję aparatu kompaktowego Ricoh GR z matrycą APS-C w trybie makro. Tryb makro oferowany przez producenta w Ricoh GR Limited Edition w zasadzie zupełnie nie przypadł mi do gustu, z uwagi na to, że oferuje makro od 10cm. Co to jest za makro, kiedy w aparacie, który oferuje obiektyw 28mm mam możliwość zbliżyć się do obiektu jedynie na 10cm. To porażka. Ale spokojnie :)) Krowa coś wymyślił.
W pudełku Ricoh GR Limited Edition znajdziemy dodawany tylko do limitowanej wersji adapter, który umożliwia “dodatkową zabawę”. Jest to adapter, który nakręca się, po zdjęciu specjalnej osłonki, na bagnet aparatu. Oferuje on nam gwint 49mm do nakręcania dodatkowych akcesoriów lub dodanej w zestawie osłony przeciwsłonecznej – która nie ukrywam, jest bardzo przydatna w zdjęciach ulicznych.
Tak się składa, że byłem w posiadaniu zestawu soczewek makro (+10,+4,+2,+1 dioptrii) o średnicy 58mm. W czeluściach magazynowych InterFoto.eu 🙂 znalazłem redukcję filtrową, 49mm <-> 58mm, co pozwoliło mi na przykręcanie dowolnej ilości posiadanych soczewek do bagnetu Ricoh GR. Postanowiłem pójść na całość i przykręciłem wszystkie 🙂 co dało mi już całkiem niezłe makro, ale oczywiście z pewnymi ograniczeniami, o których opowiem poniżej.
Tak prezentował się zestaw soczewek nakręconych na wspomniany adapter bagnetowy
Jakie ograniczenia otrzymujemy po zastosowaniu rozwiązania z soczewkami makro?
- Im więcej soczewek o dużym potencjale dioptrii nakręcimy, tym większe zniekształcenia pojawią się na brzegach kadru.
- Ostrość względna w zasadzie tylko w centrum kadru.
- Autofocus po nakręceniu soczewek w zasadzie nie istnieje… i trzeba przestawić na ręczny tryb sterowania w makro (Ricoh GR taki oferuje i jest on całkiem wygodny).
- Jeśli mamy boczne oświetlenie powstają duże flary i prześwietlenia, więc trzeba się trochę nakombinować z ustawieniem odpowiedniego światła, ale warto bo wychodzą bardzo okazałe efekty.
Jakie inne akcesoria możemy nakręcić na wspomniany adapter 49mm?
- Różnorodnej maści filtry: szare, kolorowe, połówkowe, efektowe, ocieplające, czy nawet UV – wedle potrzeb.
- Istnieją różne zestawy do makro takie jak chociażby Raynox, które można zastosować do takiego zestawu.
- Można też przykręcić obiektyw przez pierścień odwrotnego mocowania, tylko trzeba zastosować obiektyw o dużej szerokości soczewek, które pokryją matrycę przy obiektywie 28mm.
- Mając gwint 49mm można się bawić w zasadzie bez końca i wymyślać najrozmaitsze kombinacje, które da się nakręcić na adapter.
Pomijając te niedogodności Ricoh GR Limited Edition z czterema nakręconymi soczewkami radził sobie na prawdę wybitnie. Zapraszam do przejrzenia przykładowych zdjęć z tego zestawu, wykonanych w formacie RAW, następnie przekonwertowanych do JPG z zachowaniem najwyższej możliwej jakości obrazu.
Zdjęcia przykładowe z Ricoh GR Limited Edition wraz z nakręconym zestawem soczewek
Zapraszam też do obejrzenia innych zdjęć przykładowych z Ricoh GR Limited Edition. W poprzednich artykułach pokazywałem jak zachowuje się aparat podczas nocnych i dziennych zdjęć, a raczej jak wciska w fotel swoimi detalami :):):).
Pozostałe artykuły ze zdjęciami przykładowymi Ricoh GR Limited Edition
Omawiany sprzęt bywa w InterFoto.eu, zobacz jakie jeszcze modele możesz znaleźć w InterFoto.eu: