Fujifilm GFX 100 II

Fujifilm GFX 100 II to druga generacja flagowego średnioformatowego bezlusterkowca. Co prawda matryca zachowała rozdzielczość 102 Mpix znaną z GFX 100, ale pracuje znacznie szybciej. Dzięki temu poprawiono możliwości filmowania nowego modelu aparatu.

Fujifilm GFX 100 II
Matryca
Fujifilm GFX 100 II dysponuje nowo opracowaną, szybką matrycą światłoczułą o rozdzielczości 102 Mpix, współpracującą z superszybkim silnikiem przetwarzania obrazu „X-Processor 5”, co pozwala nawet na podwojenie prędkości odczytu sygnału w porównaniu z obecnym modelem.

Autofokus
GFX100 II pochwalić się może znakomitą jakością obrazowania dzięki zastosowaniu matrycy światłoczułej średniego formatu, która pozwala uzyskać bogatą reprodukcję tonalną i niemal trójwymiarowe odzwierciedlenie szczegółów. Ponadto, połączenie najnowszej, szybkiej matrycy i superszybkiego silnika przetwarzania obrazu pozwoliło na zaimplementowanie, po raz pierwszy w serii GFX, układu autofokusa z funkcją rozpoznawania obiektów opartą na algorytmach sztucznej inteligencji, opracowaną z pomocą technologii uczenia głębokiego. Możliwe również było wykorzystanie najnowszego algorytmu predykcyjnego układu autofokusa opracowanego i zastosowanego wcześniej w modelu FUJIFILM X-H2S.

Zdjęcia seryjne
Poprawie uległa też maksymalna prędkość zdjęć seryjnych, która wzrosła z dotychczasowych*4 5,0 kadrów na sekundę do 8,0 kadrów na sekundę*4, co poszerzyło zakres zastosowań GFX100 II w różnych gatunkach fotograficznych – od fotografii modowej, reklamowej i krajobrazowej po sport i fotografię reporterską, gdzie bardzo liczą się szybkość i wydajność.

Wideo
Zastosowanie nowej matrycy przyniosło również znaczącą poprawę wydajności w zakresie rejestracji wideo. Aparat może natywnie nagrywać materiały w jakości 4K/60P 4:2:2 oraz posiada wsparcie dla jakości 8K/30P po raz pierwszy w historii serii GFX. Oferuje też nowe tryby „Formatu wideo”, które potrafią jeszcze efektywniej wykorzystać unikalną charakterystykę matrycy średniego formatu. Aparat wspiera różnorodne profesjonalne, kinowe formaty filmowe, w tym Premista, 35 mm i anamorficzny (35 mm) przy zastosowaniu odpowiedniego adaptera mocowania obiektywu. Dzięki temu możliwe jest rejestrowanie materiałów filmowych o zróżnicowanym charakterze w zależności od potrzeb i okoliczności, a wsparte to jest podwyższoną prędkością odczytu danych z matrycy i autofokusem ze śledzeniem obiektu.

Rozbudowa systemu
Za poprawą wydajności idą również zwiększone możliwości rozbudowy systemu. Na korpusie GFX100 II znalazło się miejsce na port Ethernet, jak również na złącza HDMI Typu A oraz USB-C umożliwiające podłączenie różnych urządzeń zewnętrznych. Obsługa usługi w chmurze “Frame.io Camera to Cloud” i możliwość synchronizacji kodu czasowego z urządzeniami ATOMOS AirGlu™*5 dodatkowo poprawiają płynność procesu produkcji fotograficznej i filmowej.
Oferowana przez aparat jakość obrazowania jest jeszcze wyższa dzięki wprowadzeniu natywnej (nierozszerzonej) minimalnej czułości ISO80 oraz nowego trybu Symulacji filmu „REALA ACE”. Usprawnienia sprzętowe dotyczą też pracującego w pięciu osiach wewnętrznego układu stabilizacji obrazu (IBIS) o skuteczności do 8 działek EV*6 i wizjera elektronicznego wysokiej rozdzielczości 9,44 mln punktów charakteryzującego się powiększeniem 1,0x. Nową stylistykę korpusu aparatu cechują duży pomocniczy wyświetlacz LCD, pochylony panel górny i nowa faktura powierzchni obudowy. Model GFX100 II jest przykładem ewolucji obecnego modelu we wszystkich obszarach, aby zaspokoić potrzeby zawodowych fotografów i filmowców