15-listkowy Pentacon 135mm F2.8 w mocowaniu M42 – król bokeh czy doskonały obiektyw do makro?- zdjęcia przykładowe na Nikon D800
15-listkowy Pentacon 135mm F2.8 w mocowaniu M42, kosztuje w naszym sklepie 800zł. Jest to dość unikatowa wersja obiektywu Pentacon 135mm F2.8. W sieci obiektyw tytuowany jest mianem “królem bokeh” w tej ogniskowej – dzięki właśnie 15 listkom przysłony, które po domknięciu do F32 tworzą okrąg. Dzięki niemu można uzyskać bokeh podobny TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh (899zł w sklepie InterFoto.eu) oraz do obiektywu Trioplan 100mm F2.8 Red V Bubble Bokeh (około 1800zł w sklepie InterFoto.eu).
15-listkowy Pentacon 135mm F2.8 to prawdziwy klejnot w świecie fotografii. Wersja, która omawiamy – bez zebry oferuje subtelny, ale elegancki wygląd, który skupia się na funkcjonalności zamiast na estetyce.
Budowa i Wygląd
15-listkowy Pentacon 135mm F2.8 jest solidnie wykonany i waży około 470 gramów. Nie ma tu żadnych zbędnych elementów dekoracyjnych, co jest plusem dla tych, którzy wolą prostotę i funkcjonalność. Filtr ma średnicę 55 mm, co jest dość standardowe. Można nakręcić na niego soczewkę makro lub zamocować np. system Rynox. W standardzie znajduje się nakręcona osłona przeciwsłoneczna, która spełnia swoją rolę i niweluje flary.
Jakość Obrazu
Jest to miejsce, w którym obiektyw naprawdę się wyróżnia. Dzięki 15-listkowej przysłonie rozmycie tła jest miękkie i kremowe, co doskonale izoluje fotografowany obiekt od tła. Na pełnym otworze przysłony możemy wyróżnić efekt podobny do Bubble Bokeh, znany z obiektywu TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh. Obiektyw po delikatnym domnięciu nadal jest miękki, ale znacznie prościej ustawić jest ostrość. Głębia ostrości jest zauważalnie większa. A obraz jest bardzo ostry.
15-listkowy Pentacon 135mm F2.8 – jakie cechy dostrzegłem?
Zalety
- Bardzo precyzyjny pierścień ustawiania ostrości.
- Osłona przeciwsłoneczna w zestawie, niwelująca flary.
- Mocowanie Filtra 55mm.
- Doskonały do makro, świetnie współpracuje z pierścieniami makro i soczewkami marko.
- Po domknięciu wyraźnie ostry.
- Na F2.8 kremowo miękki, z lekkim efektem Bubble Bokeh.
- Pracuje przez adapter M42 z szeroką gamą aparatów – lustrzanek cyfrowych i bezlusterkowców.
- W przypadku zastosowania aparatu APS-C ekwiwalent ogniskowej to około 200mm – co daje nam już całkiem sensowny teleobiektyw przy świetle F2.8.
- W przypadku aparatów APS-C o dużej matrycy – miażdżąca jakość obrazu, dzięki pokryciu matrycy przez centrum soczewek, które mają największą gęstość optyczną.
- Budowa to stara szkoła – metal i szkło.
Wady
- Wersje z 6 listkową przysłoną potrafią być ponad 2x tańsze.
- Obiektyw w mocowaniu M42. W zależności od zastosowanego adaptera, będzie możliwość uzyskania nieskończoności.
- Fotografując na lustrzance cyfrowej Nikon D800 maksymalna ostrość do 25m i na więcej nie pozwalał mi adapter, mimo że był z soczewką.
- Jeśli szukasz obiektywu z efektem Bubble Bokeh to drugiego takiego jak TTArtisan 100mm F2.8 Bubble Bokeh możesz na rynku nie znaleźć.
Ja tam jednak uważam że Helios 44M jest królem bokehu…
https://flic.kr/p/6PEfh6
Helios jest niewątpliwie Księciem Bokehu 🙂 Ale nie Królem 🙂