Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR + Fujifilm X-T4: zdjęcia przykładowe

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR to jeden z nielicznych długich obiektywów do systemu Fujiflm. Jest obecny na rynku od 7 lat. W roku premiery czyli 2016 był to jedyny supertelezoom do systemu FX, a i teraz wybór optyki w tej kategorii jest dość ubogi. Ponad rok temu Julek pokazał trochę zdjęć przykładowych zrobionych tym obiektywem założonym na aparat Fujifilm X-T30. Ja dzisiaj przedstawię minitest okraszony kolejną porcją zdjęć przykładowych wykonanych bezlusterkowcem Fujifilm X-T4.

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR: specyfikacje
Dostępne mocowania: przeznaczony do aparatów bezlusterkowych FujiFilm X
Zakres ogniskowych: 100-400mm (153mm-609mm – ekwiwalent pełnoiklatkowy)
Budowa optyczna: 21 soczewek w 14 grupach w tym 5 soczewek ED i 1 soczewka Super ED
Liczba listków przysłony: 9 (zaokrąglone)
Minimalna odległość ustawiania ostrości: 1,75 m
Maksymalne powiekszenie: 1:52
Odporność na działanie wody i kurzu: tak
Średnica mocowania filtrów: 77 mm
Wymiary: 94,8×210,5 mm
Waga: 1375 g

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR: rys historyczny
Na początku roku 2014 na mapie drogowej systemu Fujfilm X po raz pierwszy pojawił się obiektyw XF 120-400mm ale dopiero po dwóch latach, czyli na początku 2016 roku, firma pokazała produkt finalny czyli Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR. Był to pierwszy supertelezoom w systemie FX. Pełnoklatkowy ekwiwalent jego zakresu ogniskowych to 152-609mm. Ze względu na dość wąski kąt widzenia i to nawet na dole zakresu ogniskowych i kiepską jasność nie jest to najlepszy wybór do portretów (chociaż da się w tej roli wykorzystać) natomiast obiektyw świetnie nadaje się do fotografii sportowej i przyrodniczej.

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR: jakość wykonania, mechanika i ergonomia
Jest to jeden z tych obiektywów, które nie spełniają obietnic towarzyszących premierom pierwszych systemów bezlusterkowców czyli nie ma mniejszych gabarytów niż odpowiedniki do lustrzanek. To kawał ciężkiego obiektywu. Z aparatem waży około 2 kilogramów. Jakość wykonania jet bardzo dobra, chociaż w innych systemach można znaleźć jeszcze lepiej zrobione produkty. Użyte materiały to mieszanka metalu i tworzyw sztucznych. Szerokie pierścienie zmiany ostrości i ogniskowej pracują płynnie i są wygodne w obsłudze dzięki gumowanym okrywom, ale strasznie przyciągają kurz. Typowo dla większości obiektywów Fujinon znajdziemy tutaj pierścień ostrości, ale do jego pracy można mieć pewne zastrzeżenia. Tubus wydłuża się wraz z ogniskową, ale nie powoduje to żadnych luzów. Zdejmowane mocowanie statywowe jest nieco za małe.

Powłoki przeciwodblaskowe HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) spełniają swoją rolę a powłoka fluorowa na przedniej soczewce zmniejsza osadzanie się kurzu i tłuszczu. Uszczelnienia chronią przed kurzem i wilgocią a obiektyw ma działać przy temperaturach do -10C.W zestawie dostajemy osłonę przeciwsłoneczną z okienkiem to obracania filtra polaryzacyjnego. Na czas transportu można zablokować tubus przy ogniskowej 100 mm czyli wtedy, gdy jest najkrótszy, a ogranicznik odległości zmniejsza błądzenie systemu autofokus.

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR: autofokus i stabilizacja
System wewnętrznego ogniskowania wykorzystuje silnik „Twin Linear Motor” (LM) – a zatem ustawianie ostrości jest sterowane dwoma magnesami zapewniającymi szybkie i ciche działanie systemu AF. Oczywiście jak zawsze w przypadku obiektywów Fujinon do systemu FX ten sam silnik odpowiada za ręczne ustawianie ostrości. Optyczny stabilizator obrazu (OIS) ma teoretycznie wydajność 5 EV ale w praktyce jest to około 4 EV. System ma również tryb stabilizacji przy panoramowaniu. Obiektyw współpracuje z telekonwerterami Fujifilm 1.4x i 2x ale korzystanie z dwukrotnego telekonwertera nie jest moim zdaniem specjalnie zalecane, bo kombinacja przy dłuższych ogniskowych ma jasność F11 a wtedy już pojawia się na matrycach formatu APS-C negatywny wpływ efektu dyfrakcji.

Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR: moim zdaniem
Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR to mimo upływu 7 lat od premiery nadal bardzo dobry obiektyw. Ostrość w środku kadru jest bardzo wysoka w całym zakresie ogniskowych; w zakresie 100-300mm również brzegi są bardzo ostre a gorzej jest jak zwykle w okolicach ognikowej 400 mm. Poprzeczna aberracja chromatyczna jest pomijalna a dystorsja i winietowanie nie są dobrze skorygowane w samym obiektywie, ale profile korekcyjne w aparacie nieźle załatwiają sprawę. Jakość bokeh jest przyzwoita jak na supertelezoom, ale ze względu na jasność (a raczej ciemność) w odległościach portretowych rozmycie nie jest imponujące.

Jak pisałem, jakość wykonania jest dobra a praca pierścieni wygodna. Autofokus jest jak na bezlusterkowca szybki i cichy a stabilizacja obrazu sprawdza się. Przy zastosowaniu profili korygujących w aparacie, większość wad optycznych zostaje skorygowana a zastrzeżenia można mieć właściwie jedynie do jakości brzegowej przy najdłuższych ogniskowych. Nie jest to tani obiektyw, ale wart swojej ceny mimo niewielkich obiekcji.

Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR i bezlusterkowcem Fujifilm X-T4. Zdjęcia zostały zarejestrowane z formacie RAW i skonwertowane do plików jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do rozmiaru 2000 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych
Sprzęt wykorzystany do zrobienia zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:
Fujinon XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR
