Premiera obiektywu Sigma 50mm F1.4 DG DN | ART: redefinicja klasyka
Sigma 50mm F1.4 DG DN | Art to najnowszy standardowy obiektyw firmy SIGMA zaprojektowany dla pełnoklatkowych bezlusterkowców. Jest kolejnym modelem serii profesjonalnych obiektywów Art o jasności F1.4, i następcą obiektywu SIGMA 50mm F1.4 DG HSM | Art, który w swoim czasie wyznaczył kierunek tej linii optyki. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, nowa wersja standardowego obiektyw SIGMA dla pełnoklatkowych bezlusterkowców stanowi idealne połączeniem optymalnych gabarytów i najwyższej klasy parametrów optycznych. Obiektyw ma jasność F1.4, piękne bokeh, i znakomitą korekcję aberracji.
Sigma 50mm F1.4 DG DN | Art: specyfikacje
- Konstrukcja obiektywu: 11 grup, 14 soczewek (1 soczewka SLD i 3 soczewki asferyczne)
- Kąt widzenia: 46.8°
- Liczba listków przysłony: 11 (przysłona zaokrąglona)
- Minimalna wartość przysłony: F16
- Minimalna odległość ogniskowania: 45cm
- Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:6.8
- Rozmiar filtra: 72mm
- Wymiary (średnica × długość): 78.2 mm × 109.5mm
- Waga: 670g
- Kraj produkcji: Japonia
- Mocowania: Panasonic / Sigma / Leica L-Mount, Sony E
Sigma 50mm F1.4 DG DN | Art: charakterystyka
Obiektyw jest zbudowany z 14 soczewek ułożonych w 11 grupach, w tym 3 soczewek asferycznych i 1 ze szkła SLD. To pozwala zredukować takie aberracje, których nie można skorygować w aparacie, jak astygmatyzm czy aberracja komatyczna, co predestynuje obiektyw do astrofotografii przy pełnym otworze przysłony. Przy F1.4 obiektyw generuje obrazek, który ma zarówno wysoką rozdzielczość jak i piękny i naturalny efekt bokeh.
SIGMA 50mm F1.4 DG DN | Art jest pierwszym obiektywem linii Art zaprojektowanym specjalnie do pełnoklatkowych bezlusterkowców, w którym zastosowano silnik liniowy „HLA”, a dzięki zastosowaniu pojedynczej dwustronnej soczewki asferycznej jako elementu ogniskującego, obiektyw zapewnia szybkie i ciche samoczynne ustawianie ostrości ze świetnym śledzeniem poruszających się obiektów.
Jako, że nowa wersja obiektywu jest przeznaczona dla bezlusterkowców, skupiono się w jej konstrukcji na odchudzeniu tubusu poprzez zmniejszenie wagi soczewki ogniskującej i zoptymalizowanie układu soczewek, tak aby osiągnąć optymalne gabaryty przy zachowaniu najwyższej wydajności optycznej.
Tubus obiektywu jest wyposażony w przełącznik trybu ustawiania ostrości, przełącznik stopniowej lub płynnej zmiany wartości przysłony, przełącznik blokady pierścienia przysłony, oraz przycisk AFL do przypisania dowolnej funkcji z aparatu. Obiektyw jest uszczelniony na kurz i zachlapania, a przednia soczewka jest pokryta powłoką hydrofobową i olejoodporną, a wysoką jakość wykonania zapewnia to, że jest produkowany w Japonii.
Planowa data sprzedaży i cena
Planowane rozpoczęcie sprzedaży to 21 lutego 2023, a sugerowana cena detaliczna wynosi 4 490zł.