Sony A: koniec 37 letniej historii
Sony A to system, którego korzenie tak naprawdę sięgają roku 1985, kiedy Minolta wypuściła na rynek pierwszą udaną produkowaną seryjnie lustrzankę z autofokusem, czyli model Minolta 7000, wyposażoną w bagnet A. Różne perturbacje sprawiły, że w wyniku fuzji system produkowała spółka o nazwie Konica Minolta, która ostatecznie została przejęta przez Sony.
Sony A
Sony zachowało bagnet typu A, rozwijając dalej system poprzez produkcję nowych modeli obiektywów oraz lustrzanek. Ostatecznie firma stworzyła serię lustrzanek z półprzepuszczalnym lustrem doprowadzając do powstania aparatów hybrydowych, które miały nieruchome lustro, ale wizjer elektroniczny. Wygląda jednak na to, że nadchodzi definitywny kres bagnetu A.
Sony Japan na swojej witrynie internetowej przy wszystkich 33 obiektywach z bagnetem Sony A podaje informację, że są niedostępne, A to oznacza, że kurtyna zapada nad systemem lustrzanek z półprzepuszczalny lustrem (SLT). Po raz pierwszy mamy na to dowód, chociaż sygnały o zmierzchu sprzętu z bagnetem A pojawiały się wielokrotnie a firma podkreślała, że koncentruje się na rozwoju bezlusterkowców. Do teraz obiektywy z mocowaniem A były nadal dostępne poprzez witrynę Sony A, między innymi dlatego, że można je mocować z daleko posunięta kompatybilnością na bezlusterkowcach Sony E poprzez szereg adapterów, takich jak LA-EA5, LA-EA4 czy LA-EA3.