Canon EOS R5 C: dwa w jednym

Canon EOS R5 C to coś więcej niż bezlusterkowiec z rozbudowaną funkcją filmowania, i mimo, że pod względem terminologii i bazy technicznej jest to aparat systemu Canon RF pochodzący od modelu EOS R5, jest klasyfikowany jako kamera systemu Cinema EOS. Canon EOS R5 C zaciera granicę pomiędzy aparatem cyfrowym systemu EOS RF a kamerą filmową systemu Cinema EOS. Bardzo ważną modyfikacją w stosunku do pierwowzoru, czyli R5, jest system chłodzenia matrycy. Jego brak w standardowych aparatach Canon EOS R5 sprawia, że czas nagrywania filmów jest ograniczony. EOS R5 C jest pozbawiony takich ograniczeń a przy zastosowaniu zasilania zewnętrznego dostępny w nim jest tryb 8K przy 60 kl/s z zapisem w formacie RAW. System chłodzenia nie zmniejsza odporności całej konstrukcji na zachlapanie i zabrudzenia.


Canon EOS R5 C: rozdzielenie funkcji fotografowania i filmowania
Canon EOS R5 C to nowatorski sprzęt także dlatego, że jego konstrukcja została zoptymalizowana do spełniania w jak najlepszy sposób zarówno funkcji aparatu fotograficznego jak i kamery filmowej poprzez rozdzielenie tych dwóch funkcji. Widać to zarówno w specyficznym przycisku włączania, jak i zupełnie odmiennym wyglądem menu w trybie aparatu i w trybie kamery. Przełączenie pomiędzy tymi dwoma trybami zajmuje kilka sekund, ponieważ Canon EOS R5 C uruchamia się jako aparat lub kamera z kompletnie innym oprogramowaniem.

Rozdzielenie menu
W trybie kamery EOS R5 C ma takie menu, jakie znajdziemy w kamerach Cinema EOS, czyli zawierające dodatkowe opcje trybu pracy migawki, sterowania zoomem obiektywu z poziomu aparatu, dodatkowych poziomów ISO, przestrzeni barw itd. Z kolei w trybie aparatu R5 C nie ma żadnych opcji dotyczących filmowania. Jako kamera Canon EOS R5 C nie pozwala na wykonywanie zdjęć, za to oferuje dodatkowe tryby zapisu obrazu zarówno w formacie RAW jak i z kompresją jako pliki MP4.

Zasilanie a filmowanie
Na zasilaniu bateryjnym maksymalna rozdzielczość to 8K 30p w trybie RAW, natomiast z zasilaniem zewnętrznym (może to być zewnętrzny zasilacz USB (PD-E1 ze złączem typu C, lub bardzo wydajny powerbank) EOS R5 C oferuje 8K 60p wraz z mieszaniem kodeków i jednoczesnym zapisem z różnymi ustawieniami. Zasilanie zewnętrzne przydatne jest zawsze przy filmowaniu w 8K, bo o ile w rozdzielczości 4K (oferowanym aż do 120 kl/s z zapisem dźwięku i nadpróbkowaniem) na zasilaniu bateryjnym można pracować ponad godzinę, przy wyższej rozdzielczości energia akumulatora wyczerpuje się błyskawicznie. Nawiasem mówiąc zasilanie akumulatorowe jest takie samo jak w Canon EOS R5.

Canon EOS R5 C a Canon EOS R5: wygląd
Zmiany w wyglądzie pomiędzy Canon EOS R5 C i Canon EOS R5 to nie tylko odsunięcie ekranu LCD od płaszczyzny matrycy przez system chłodzenia, ale także różnice kosmetyczne, takie jak dodatkowa dioda sygnalizująca zapis, czerwony przycisk spustu migawki, dodatkowe opisy przycisków – oprócz typowych dla bezlusterkowca mamy numerację przycisków od 1 do 13 dla trybu kamery – można je dowolnie zaprogramować. Pojawiło się też dodatkowe złącze synchronizacji kodów czasowych, a stopka lampy błyskowej stała się wielofunkcyjną stopką z dodatkowymi stykami dla akcesoriów filmowych, jak w profesjonalnym modelu Canon EOS R3.

Canon EOS R5 C a Canon EOS R5: podobieństwa
Filmowanie i fotografowanie oparte jest o tę samą matrycę pełnoklatkową o rozdzielczości 47,1 Mpix (45 Mpix dla aparatu / 35,4 Mpix dla kamery), procesor obrazu DIGIC X, a podgląd realizowany jest z pomocą takiego samego wizjera elektronicznego (OLED, 5,65 miliona punktów) lub uchylno-obrotowego ekranu LCD (3,2 cala). Dodatkowe zasobniki na baterie są identyczne; to samo dotyczy gniazd kart pamięci, czyli po jednym gnieździe kart CFexpress 2.0 typu B oraz SDXC UHS-II.

Autofokus
Podobnie jak EOS R5, model EOS R5 C jako aparat korzysta z funkcji Dual Pixel CMOS AF łącznie z wykrywaniem oka zwierząt i pojazdów. W trybie kamery nie mamy tych dodatkowych usprawnień, ale jest funkcja EOS iTR AF X szczególnie sprawdzająca się w śledzeniu ruchomych obiektów podczas filmowania (przy czym twarz nie musi być zwrócona w stronę obiektywu). Canon EOS R5 C jest jednocześnie pierwszą pełnoklatkową kamerą systemu Cinema EOS, która oferuje funkcję wykrywania oka.

Brak stabiizacji matrycy
Różnicą pomiędzy Canon EOS R5 C a EOS R5 jest sposób stabilizacji obrazu. W modelu R5 C jest tylko 5-osiowa stabilizacja elektroniczna a brak stabilizacji matrycy natomiast można korzystać z optycznej stabilizacji w obiektywach. Dzięki wyeliminowaniu tego mechanizmu a pomimo rozbudowania EOSa R5 C o elementy aktywnego chłodzenia, waży on jedynie 680 gramów, czyli tylko 30 gramów więcej niż Canon EOS R5. EOS R5 C jest najmniejszą, ale według producenta także najwszechstronniejszą, kamerą z serii Cinema EOS.

Gotowy na wszystko
Canon EOS R5 C to przede wszystkim profesjonalna kamera filmowa, ale funkcje aparatu są tu też na wysokim poziomie – podobnie jak w pierwowzorze czyli modelu EOS R5 minus stabilizacja matrycy. Jesli chcemy pracować jednym korpusem na planie filmowym zarówno do filmowania jak i wykonania profesjonalnych fotosów, nowy model Canona może być świetnym wyborem.