7Artisans 18mm F6.3 UFO lens i Sony a5000 – zdjęcia przykładowe w widmie bliskiej podczerwieni

Wprowadzenie
7Artisans 18mm F6.3 UFO lens to kryjący matrycę formatu APS-C obiektyw-zabawka, który jest tak mały, że można go używać zamiast dekla na korpus aparatu, a w połączeniu z bezlusterkowcem mieści się do kieszeni i jest idealny do fotografii ulicznej – tym bardziej, że jego ogniskowa to ekwiwalent (dla pełnej klatki) 27 mm. Przysłona jest stała o wartości F6.3, co stanowi niezły kompromis między jasnością a odpowiednią głębią ostrości. Obiektyw ma stałe ustawienie odległości hiperfokalnej mającej w teorii zapewnić ostrość od 60 cm do nieskończoności, ale w praktyce ostrość poniżej 2-3 metrów jest niezadowalająca. Obiekty położone dalej są rejestrowane zdumiewająco ostro jak na tak zabawkową optykę.

Fotografia w bliskiej podczerwieni
Założony na aparat Sony a5000, który został przerobiony do rejestracji widma bliskiej podczerwieni, obiektyw spisuje się bardzo dobrze i bez efektu „hot spot” natomiast winietowanie jest jeszcze silniejsze niż w widmie widzialnym. 7Artisans 18mm F6.3 UFO lens to godne polecenia rozwiązanie do ulicznej fotografii w widmie bliskiej podczerwieni, mimo, że to ostatnie niekoniecznie było zamiarem konstruktorów obiektywu. O fotografii w widmie bliskiej podczerwieni pisaliśmy na blogu tutaj.

Dane techniczne
Ogniskowa: 18 mm (ekwiwalent 27 mm)
Przysłona: F6.3 (stała)
Minimalna odległość fotografowania: około 60 cm
Ostrość: Ustawiona na stałe.
Styki elektryczne: Nie
Budowa optyczna: 6 soczewek w 4 grupach
Obudowa: Metalowa
Mocowanie filtrów: Brak
Wysokość: 14 mm
Średnica: 56 mm
Waga: 51 g
Dostępne mocowania: Canon EOS-M, Fujifilm X, micro 4/3, Sony E

Budowa, idea i design
Jest to obiektyw o wyglądzie dawnego zegarka, a idea przyświecająca konstruktorom jest taka, że ma on generować obrazek jak z dawnej optyki. Tubus jest metalowy bez żadnych luzów, co nie dziwi zważywszy na to, że obiektyw nie ma żadnych ruchomych części ze względu na stałe ustawienie ostrości i przysłony. Obiektyw latwo się zakłada na aparat i zdejmuje a w bagnecie siedzi solidnie. Rzymskie cyfry imitujące tarczę starego zegara nie spełniają oczywiście żadnej funkcji. Większość ludzi narzeka na tę “ozdobę” i zamalowuje ją markerem lub zakleja ale jest też grono osób twierdzących, że maskuje ona fotograficzne przeznaczenie sprzętu i pomaga w staniu się “niewidzialnym” w trakcie fotografowania na ulicach.

Na miniaturowym bezlusterkowcu Sony a5000 obiektyw jest jak najbardziej “na miejscu” i spełnia kryterium “obiektywu deklowego”.

Nie ma tu żadnego mocowania filtrów, co nie może dziwić zważywszy na miniaturowe rozmiary przedniej soczewki. Brakuje też dekla na obiektyw, zatem trzeba uważać żeby nie porysować optyki a gruszka do przedmuchiwania obiektywu będzie na pewno często używana.

Nazwa “UFO lens” nie została użyta bez kozery – obiektyw rzeczywiście nieco przypomina z wyglądu niezidentyfikowane obiekty latające z dawnych filmów. To jeszcze bardziej utwierdza wizerunek produktu “vintage”. Jako, że nie mozna zmienić wartości przysłony ani ustawienia ostrości, zabawa z obiektywem jest niezwykle prosta: wrzucam go na aparat i pstrykam. Brak możliwości dokonywania zmian jakichkolwiek ustawień może dla niektórych użytkowników stanowić ograniczenie, ale w fotografii ulicznej może być zaletą – nie zwracamy niczyjej uwagi “grzebaniem” w ustawieniach obiektywu.

Właściwości optyczne
Ze względu na stały otwór przysłony i ustawienie ostrości, właściwości optyczne obiektywu 7Artisans 18mm F6.3 UFO lens łatwo jest podsumować kilkoma zdaniami. Chociaż teoretycznie głębia ostrości rozpościera się od 60 cm do nieskończoności, szybkie testy pokazały, że ostrość poniżej 2-3 metrów jest niezadowalająca, natomiast poza ta granicą ostrość jest naprawdę dobra i to nawet na krawędziach kadru.

Tam 7Artisans zachowuje się bardziej jak “prawdziwa” optyka niż jak obiektyw otworkowy, który gabarytami i wyglądem nieco przypomina. Winietowanie jest spore, ale łatwo je skorygować w postprodukcji, chociaż ja nie odczuwam takiej potrzeby. Kontrast jest obniżony, co skutkuje nieco “spranymi”, staroświeckimi barwami a pod światło pojawiają cię fioletowo-purpurowe zafarby i mocna flara. Oczywiście zafarby dotyczą fotografowania w świetle widzialnym a nie w bliskiej podczerwieni,

Galeria zdjęć w widmie bliskiej podczerwieni
Już taki urok fotografii w bliskiej podczerwieni, że nie ma tam żadnych pewników. Czasem obiektyw zachowujący się znakomicie w widmie widzialnym jest beznadziejny w widmie bliskiej podczerwieni, a czasem całkowity “kundel” spisuje się w podczerwieni świetnie. 7Artisans 18mm F6.3 – gdy rozumiemy jego ograniczenia – spisuje się dobrze w świetle widzialnym i bardzo dobrze w bliskiej podczerwieni. Jeśli ograniczymy odległości fotografowania do zakresu od 2-3 metrów do nieskończoności obraz jest naprawdę ostry w obydwu zakresach widma. Co ważne, obiektyw nie ma efektu “hot spot”. Winietowanie jest nieco większe w bliskiej podczerwieni niż w widmie widzialnym, ale mnie ten efekt nie przeszkadza.
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości
Poniżej pokazuję cztery zdjęcia w pełnej rozdzielczości wykonane obiektywem 7Artisans 18mm F6.3 na aparacie Sony a5000 przerobionym do rejestracji w widmie bliskiej podczerwieni.
Wnioski
7Artisans 18mm F6.3 UFO lens to zabawkowy obiektyw, który przy wszystkich swoich ograniczeniach może generować całkiem niezabawkowe obrazki, jeśli potrafimy te ograniczenia obejść lub je twórczo wykorzystać. Minimalistyczny design, brak możliwości zmiany przysłony czy ustawienia ostrości mogą nie przypaść niektórym użytkownikom do gustu. Mnie ten obiektyw się podoba, szczególnie do fotografowania w widmie bliskiej podczerwieni.
Dostępne mocowania
Obiektyw 7Artisans 18mm F6.3 UFO lens jest dostępny w sklepie InterFoto.eu w następujących mocowaniach: