Nikon Z9: bezlusterkowy flagowiec

Nikon Z9 stał się faktem. Nikon przemycał pierwsze przecieki o nowym pełnoklatkowym bezlusterkowym flagowcu już w marcu 2021 roku o czym pisaliśmy tutaj. Teraz widać, że jest to w pełni zawodowy model z matrycą typu stacked CMOS o rozdzielczości 45,7 megapikseli i zakresie ekwiwalentów czułości ISO 64-25600 (rozszerzalnym do 32-102400), procesorem EXPEED 7 i 5-kierunkowym układem stabilizacji matrycy o skuteczności na poziomie 6 EV.

Nowa matryca i procesor
Nikon Z9 jest w stanie rejestrować w pełnej rozdzielczości zdjęcia z szybkością 20 kl/s, przy pełnej obsłudze automatyki ostrości i ekspozycji lub z szybkością aż do 120 kl/s przy zredukowanej rozdzielczości (około 11 megapikseli) przy zachowaniu pełnego pokrycie kadru, ale z ograniczeniem zapisu zdjęć do plików JPEG. Ponadto aparat jest w stanie wykonać 1000 zdjęć w serii zanim zapcha się bufor i spadnie tempo zapisu, ale warunkiem jest korzystanie z bardzo szybkiej karty ProGrade Digital CFexpress Typu B 1700 Cobalt.

Migawka elektroniczna
Nikon Z9 nie ma migawki mechanicznej i jest wyposażony w migawkę elektroniczną pracującą do czasu otwarcia 1/32000 s, przy czym odczyt danych z matrycy jest na tyle szybki, że nie pojawia się efekt rolling shutter, a najkrótszy czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/250 s. Specjalna mechaniczna zasłona chroni matrycę przed kurzem, gdy nie korzystamy z aparatu.

Autofokus
Autofocus w Nikonie Z9 ma 493 pól (tyle samo, co Nikon Z7 II), ale poza twarzami i oczami ludzi system rozpoznaje także głowę i tułów oraz sylwetkę, głowę i oczy zwierząt. Ponadto system wykrywa samochody, motocykle, samoloty i pociągi i pozwala na zapisanie 10 układów pól autofokusa.

Magnezowy korpus
Korpus i ergonomia
Korpus aparatu Nikon Z9 wykonano ze stopu magnezowego i wyposażono w rozbudowane uszczelnienia a wszystkie zasadnicze dla ergonomii trzymania aparatu miejsca pokryto gumowym tworzywem. Uchwyty – zarówno do kadrowania w poziomie jak i w pionie – są idealnie wyprofilowane. Na uchwycie do kadrów pionowych zdublowano przycisk spustu migawki, obydwa pokrętła nastawcze, przycisk ISO, przycisk programowalny, dżojstik, przycisk AF-ON oraz guzik menu podręcznego a część przycisków jest podświetlana.

Zasilanie, gniazda kart pamięci, łączność
W aparacie zastosowano nowy akumulator EN-EL 18d o pojemności 3300 mAh i napięciu 10.8 V, ale zachowano kompatybilność ze starszymi bateriami, czyli EN-EL18 a/b/c. Jeśli chodzi o nośniki pamięci, zastosowano podwójne gniazdo kart CFexpress/XQD. Aparat ma port LAN RJ-45 (1 Gb/s), wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe, pełnowymiarowy port HDMI oraz USB-C. Nikon Z9 ma wbudowany moduł GPS, oraz Wi-Fi i Bluetooth

Ekran i wizjer
Nikon Z9 ma nowy system odchylania ekranu: ekran można pochylić w górę lub w dół, a także odgiąć w prawo i w lewo, chociaż ruch w lewo jest symboliczny, a dopiero w prawo można ekran odchylić o 90 stopni. Ekran ma wielkość 3,2 cala, rozdzielczość 2,1 miliona i jest w pełni dotykowy. Wizjer OLED ma rozdzielczość 3,69 milionów punktów i powiększenie 0.8x.

Filmowanie
Jeśli chodzi o filmowanie, Nikon Z9 oferuje zapis 8K 30p (7680×4320 pix) przy pełnym pokryciu kadru z obsługą kodeka Apple ProRes 422 HQ (10bit) i H.265 / HEVC (8bit / 10bit), i profilu HDR (HLG) i N-Log. W przyszłym roku pojawi się aktualizacja zaszytego oprogramowania, która doda nagrywanie w 12-bitowych plikach RAW oraz tryb 8K 60p. Z9 ma tryb 4K 120 kl/s i filmowanie z autofokusem z wykrywaniem twarzy i oczu ludzi a także system odprowadzania ciepła z matrycy umożliwiający rejestrację 125 minut materiału w 8K.
Źródło: Materiały prasowe firmy Nikon