Zmarł Tadeusz Rolke – legenda polskiej fotografii reportażowej

14 lipca 2025 roku zmarł wybitny polski fotograf Tadeusz Rolke, mając 96 lat. Informację o jego śmierci potwierdził Związek Polskich Artystów Fotografików oraz przekazał ks. Andrzej Luter.

Kim był Tadeusz Rolke? Życiorys, kariera i dorobek artystyczny
- Urodził się 24 maja 1929 roku w Warszawie.
- W czasie II wojny światowej działał w Szarych Szeregach, a w Powstaniu Warszawskim pełnił funkcję łącznika.
- Po wojnie studiował historię sztuki.
- W 1952 roku został aresztowany przez komunistyczne służby, osadzony m.in. w więzieniu „Toledo” na Ratuszowej, skazany na więzienie – zwolniony w 1954 roku.
- Po powrocie na wolność zajął się fotografią: dokumentował życie powojennej Warszawy, zniszczenia, odbudowę miasta, życie codzienne, modę, kulturę i artystyczną bohemę.
- W latach 1970-1980 przebywał na emigracji w Niemczech.
- Po powrocie do Polski pracował w renomowanych prasowych magazynach: „Stolica”, „Świat”, „Przekrój”, „Ty i Ja”, „Polska”.
- Wykonywał portrety artystów – m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Andrzeja Wajdy.
- Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (TVN24).

Dziedzictwo
Tadeusz Rolke to „jeden z ojców polskiej fotografii reportażowej”. Jego twórczość to świadectwo epok: zniszczonej powojennej Warszawy, życia codziennego w PRL-u i transformacji społecznej.
Czarno-białe zdjęcia z lat 50.–60., pełne nostalgii i ekspresji, stały się ikonami. Jego motto komentowane w wywiadach – „decydujący moment” – najlepiej oddaje charakter jego pracy.

Wystawy i edukacja
Był aktywny w Związku Polskich Artystów Fotografików, wieloletnim jurorem konkursów, wykładał w Warszawskiej Szkole Fotografii i na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zdjęcia prezentowane były w Polsce i za granicą – od Zamku Ujazdowskiego po muzea w Pekinie i Sao Paulo. Jedną z kluczowych wystaw była ta zorganizowana w 2019 roku w Domu Spotkań z Historią z okazji jego 90. urodzin.

Na zakończenie
Odejście Tadeusza Rolke to koniec pewnej epoki – epoki fotografii pełnej pasji, odwagi i głębokiego humanizmu. Jego prace będą dalej inspirować nowych fotografów, a my zapraszamy do wspólnego świętowania jego dorobku – nie tylko przez oglądanie zdjęć, ale też refleksję nad historią, którą nam przekazał.