Sigma A 85mm F1.4 DG HSM i Canon EOS 5D Mark III oraz Nikon Z f: ostra jazda
Sigma A 85mm F1.4 DG HSM obok takich obiektywów jak Sigma A 50mm F1.4 DG HSM czy Sigma A 135mm F1.8 DG HSM tworzył podwaliny linii optyki Sigma ART. której filozofia opiera się prostej zasadzie: optyka ma spełniać najwyższe wymagania stawiane przez matryce o wysokiej rozdzielczości, gwarantując doskonałą jakość zdjęć, o niewielkiej dystorsji i winietowaniu, niezwykłej ostrości przy jednoczesnym pięknym efekcie bokeh a jakość wykonania ma być na najwyższym poziomie niezależnie od tego, jak wysoką cenę trzeba za to zapłacić pod względem gabarytów obiektywów. Zatem tak, stałki linii ART są ogromne, ale za to dostajemy to, co najlepsze w bieżącej optyce.
- Dlaczego Canon EOS 5D Mark III?
- Canon EOS 5D Mark III + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM czyli para na medal
- Nikon Z f + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM + Fringer EF-NZ
- Sigma A 85mm F1.4 DG HSM: specyfikacje
- Galeria zdjęć wykonanych zestawem Canon EOS 5D Mark III + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM
- Galeria zdjęć wykonanych zestawem Nikon Z f + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM + Fringer EF-NZ
- Sprzęt omawiany w tekście
Dlaczego Canon EOS 5D Mark III?
Najpierw w telegraficznym skrócie podsumuję czym jest trzecie wcielenie cyfrowej piątki Canona. Profesjonalna lustrzanka cyfrowa Canon EOS 5D Mark III została wyposażona w pełnoklatkowa matrycę o rozdzielczości 22,3 MPix, 61-punktowy autofokus i możliwość rejestrowania serii zdjęć do 6 klatek na sekundę. Aparat nagrywa filmy w jakości Full HD i zapewnia ręczną kontrolę nad wszystkimi parametrami, a odporna konstrukcja ze stopu magnezu oraz uszczelnienia chroniące przed pyłem i wilgocią pozwalają na pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Powyżej powtórzyłem w skrócie to, co o pełnoklatkowej lustrzance Canon EOS 5D Mark III pisano w chwili premiery. Ale przecież nie wybrałem jej jako partnera dla obiektywu Sigma A 85mm F1.4 DG HSM ze względu na kilka suchych danych z ówczesnych informacji prasowych. Wybrałem ten aparat ponieważ przez wiele lat był wołem roboczym ze stajni Canona dla wielu moich znajomych uprawiających zawodowo fotografię reporterską, uliczną, ślubną, eventową, przyrodniczą itd. itp.
Canon EOS 5D Mark III nie był może absolutnie topowym body, ale robił to, co miał robić i to całkiem nieźle. W czasie jego “kadencji” były aparaty szybsze, mające matryce o lepszej dynamice czy wyższej rozdzielczości, ale Canon EOS 5D Mark III stanowił złoty środek i w przypadku ogromnej rzeszy fotografów codziennie dostarczał obrazki, które mogli przedawać i pokazywać.
Dlatego wybrałem ten właśnie aparat, który nota bene pojawił się na rynku 2 lata przed obiektywem Sigma A 85mm F1.4 DG HSM zatem wielu zawodowców miało przyjemność używać właśnie takiej kombinacji w swojej pracy.
Canon EOS 5D Mark III + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM czyli para na medal
Po kilku dniach fotografowania tandemem Canon EOS 5D Mark III + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM wiem, że się nie pomyliłem dokonując takiego a nie innego wyboru a zrobione zdjęcia potwierdzają pozytywne opinie jakie krążyły o obydwu elementach tej układanki, bo są niezwykle ostre, mają bardzo ładne nieostrości i są prawie pozbawione wad optycznych. Świetna kombinacja, której nie zawahałbym się zabrać wszędzie dokąd rzuciłby mnie los, mając pewność, że jeśli nie dostanę zdjęcia, o które mi chodziło, wina leży po mojej a nie sprzętu stronie. O takie połączenia nam chodzi, bo stają się przedłużeniem oka fotografa.
Nikon Z f + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM + Fringer EF-NZ
Jako, że zawsze ciekawi mnie jak obiektywy zaprojektowane do lustrzanek pracują na bezlusterkowcach, postanowiłem założyć optykę Sigma A 85mm F1.4 DG HSM na aparat Nikon Z f poprzez adapter Fringer EF-NZ. To dziwne połączenie; obiektyw Sigma w mocowaniu Canon EF na aparacie w mocowaniem Nikon Z. Jako to działa? Przyzwoicie chociaż nie genialnie. Autofokus jest szybki i celny, ale czasem adapter się na sekundę zawiesza ale na szczęście sam się odwiesza. Generalnie nie zabrałbym tej kombinacji na zawodowe zlecenie, ale wszędzie indziej jest wystarczająco dobra a optyka oczywiście jest bliska ideału.
Sigma A 85mm F1.4 DG HSM: specyfikacje
Ogniskowa: 85 mm
Konstrukcja optyczna obiektywu: 14 soczewek w 12 grupach
Kąt widzenia: 28,6° (na pełnej klatce)
Przysłona: 9 zaokrąglonych listków przysłony
Zakres wartości przysłony: F1.4- F16
Minimalna odległość ustawiania ostrości: 85cm
Średnica mocowania filtrów: 86 mm
Wymiary: 94,7 mm x 126,2 mm
Waga: 1130 g
Galeria zdjęć wykonanych zestawem Canon EOS 5D Mark III + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM
Galeria zdjęć wykonanych pełnoklatkową lustrzanką Canon EOS 5D Mark III i obiektywem Sigma A 85mm F1.4 DG HSM. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW i wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw oraz zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.
Galeria zdjęć wykonanych zestawem Nikon Z f + Sigma A 85mm F1.4 DG HSM + Fringer EF-NZ
Galeria zdjęć wykonanych pełnoklatkowym belusterkowcem Nikon Z f i obiektywem Sigma A 85mm F1.4 DG HSM zamocowanym poprzez adapter Fringer EF-NZ. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie NEF i wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw oraz zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt omawiany w tekście
Omawiany w tekście sprzęt dostaniesz w sklepie InterFoto.eu:
Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Canon EOS 5D Mark III
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z f
Obiektyw Sigma A 85mm F1.4 DG HSM