Pentax 17 przypomniał, że jest wiele niepełnoklatkowych aparatów analogowych – poznaj naszą rodzinę Robotów

Pentax 17 to półklatkowy aparat analogowy z obiektywem stałoogniskowym i ręcznym ustawianiem ostrości, który zgodnie obietnicami firmy Ricoh pojawił się niedawno na rynku. Wielokrotnie pisaliśmy o pogłoskach na ten temat przypominając jednocześnie, że aparat półklatkowy pozwala naświetlić aż 72 zdjęcia na filmie 36-klatkowym, a klasycznymi przykładami analogowych aparatów niepełnoklatkowych jest choćby większość rodziny aparatów Robot, która jest licznie reprezentowana w komisie InterFoto.eu.

- Pentax 17
- Poznaj naszą rodzinę niepełnoklatkowych Robotów
- Robot I + Tessar 3cm f3.5 Carl Zeiss Jena
- Robot II + Biotar 4cm f/2 Carl Zeiss Jena
- Robot II + Tessar 3 3/4cm f/2.8 Carl Zeiss Jena
- Robot STAR + Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
- Robot Junior + Schneider-Kreuznach Radionar 38/3.5
- Robot Junior + Schneider-Kreuznach Xenar 38mm f2.8
- Robot STAR II +Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
- Robot STAR 50 + Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
- Robot Recorder 36BE
- Rodzina Robot a Pentax 17
Pentax 17
Pentax 17 jest wyposażony w obiektyw 25 mm F3.5, który ma ekwiwalent ogniskowej 37 mm na pełnej klatce i wywodzi swoją nazwę od poziomej szerokości klatek 17 x 25 mm, które rejestruje. Format pionowy sprawia, że obrazki kadrowane są w podobny sposób jak w smartfonach.

Pentax 17 ma obiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości, który można ustawić na jedną z sześciu wstępnie ustawionych odległości, od 0,25 m do nieskończoności, oznaczonych ikonami na górze obiektywu. Obiektyw aparatu Pentax 17 jest oparty na konstrukcji Pentax Espio Mini z 1994 roku i zawiera trzy soczewki w trzech grupach. Wyposażony jest w migawkę centralną, która zapewnia okrągły kształt przysłony w zakresie od F3,5 do F16 i daje zakres czasów otwarcia migawki od 1/350 s do 4 sekund, a także oferuje tryb Bulb dla dłuższych ekspozycji.
Pentax 17 jest skierowany do młodszych odbiorców, którzy chcą doświadczyć fotografowania analogowego i docenią oszczędność wynikająca z rejestracji dwóch ekspozycji na każdej klatce 36 x 24 mm. Aparat ma konstrukcję ze stopu magnezu i wykorzystuje standardową baterię litową CR2 do zasilania lampy błyskowej, światłomierza i wskaźników wizjera.

Poznaj naszą rodzinę niepełnoklatkowych Robotów

Robot to niemiecka firma zajmująca się produkcją sprzętu do obrazowania, znana początkowo z aparatów z napędem sprężynowym, a później produkująca kamery do monitoringu. Pierwotnie stworzona w 1934 roku jako marka Otto Berning, stała się częścią grupy firm optycznych Jenoptik w 1999 roku i obecnie specjalizuje się w monitoringu ruchu drogowego.
Zmotoryzowane aparaty amatorskie napędzane silnikami sprężynowymi zostały po raz pierwszy wyprodukowane w 1934 roku, a seria zakończyła się specjalnym limitowanym modelem kolekcjonerskim „Star Classic” w 1996 roku. Kamery filmowe Robot wykorzystywały film 35 mm, głównie w kwadratowym formacie obrazu 24 × 24 mm, ale wiele z nich używało formatów 18 × 24 mm (półklatkowy) i 24 × 36 mm (standardowy format Leica), a także niestandardowych formatów, takich jak 6 × 24 mm (Recorder 6), 12 × 24 mm (Recorder 12) i 16 × 16 mm (Robot SC).

Robot I + Tessar 3cm f3.5 Carl Zeiss Jena
Pierwszy produkowany model Robot I z roku 1934 miał korpus ze stali nierdzewnej, napęd sprężynowy, który mógł rejestrować 4 klatki na sekundę oraz obrotową migawkę o prędkości od 1 do 1/500 sekundy. Robot I był dość mały, jego korpus mierzył 108 mm długości, 63 mm wysokości i 32 mm głębokości. Był w wyposażony między innymi w bardzo ostry obiektyw Zeiss Tessar o ogniskowej 3,5 cm i jasności F3.5.

Robot II + Biotar 4cm f/2 Carl Zeiss Jena

Robot II + Tessar 3 3/4cm f/2.8 Carl Zeiss Jena
W 1938 roku Berning wprowadził model Robot II, nieco większy aparat z kilkoma znaczącymi ulepszeniami, ale nadal wykorzystujący podstawowy mechanizm. Wśród standardowych obiektywów znalazły się 3 cm Zeiss Tessar i 3,75 cm Zeiss Tessar w wariantach f/2,8 i 3,5, f/2,0, 40 mm Zeiss Biotar i f/4, 7,5 cm Zeiss Sonnar. System kaset filmowych został przeprojektowany, a model IIa z roku 1951 akceptował standardową kasetę 35 mm.

Robot STAR + Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
W latach 50. XX wieku firma Robot wprowadziła na rynek model Robot Star. Film mógł być teraz przewijany do kasety w kamerze, tak jak w innych kamerach 35 mm.

Robot Junior + Schneider-Kreuznach Radionar 38/3.5

Robot Junior + Schneider-Kreuznach Xenar 38mm f2.8
Następnie Robot wprowadził model Robot Junior, ekonomiczny model o jakości i prawie wszystkich funkcjach „Star”, ale bez celownika kątowego i mechanizmu przewijania.

Robot STAR II +Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
Pod koniec lat 50. XX wieku firma, obecnie Robot-Berning, przeprojektowała Robot Star i stworzyła Vollautomat Star II. Długość pozostała taka sama, ale wysokość wzrosła o 125 mm. W nowej, wyższej obudowie zrezygnowano z wizjera kątowego na rzecz wizjera Albada z ramkami dla fabrycznie montowanych obiektywów 38/40 mm i 75 mm. Ulepszono także napęd i migawkę.

Robot STAR 50 + Schneider-Kreuznach Xenon 40mm f1.9
W okolicach roku 1960 charakterystyczny stalowy korpus został zastąpiony cięższymi odlewami ciśnieniowymi. Aparat otrzymał niewielkie zmiany i tak powstały dwa nowe modele, Robot Star 25 i Star 50. Robot Star 25 mógł naświetlić 25 klatek na jednym naciągu sprężyny, a Robot Star 50 z podwójnym silnikiem mógł naświetlić 50 klatek.

Robot Recorder 36BE
W oparciu o projekt Robot Royal stworzono również wersję przeznaczoną do rejestracji i monitoringu: Robot Recorder. Kamery te były podobne do modelu Royal, ale nie posiadały wizjera ani dalmierza. Posiadały interfejsy do silników i odłączane tylne ścianki do obsługi magazynków z długimi odcinkami filmu. Podczas gdy Royal odniósł jedynie ograniczony sukces rynkowy, Robot Recorder został dobrze przyjęty.
Rodzina Robot a Pentax 17
Pentax 17 to nowy model półklatkowego analoga, ale zaglądając do InterFoto.eu poszerzasz wybór niepełnoklatkowego aparatu analogowego. Marka Robot to przede wszystkim poza możliwością fotografowania na filmach – przyjemność obcowania z kawałkiem historii.