Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL i Canon RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE
Canon RF-S to oznaczenie optyki Canona przeznaczonej dla bezlusterkowców niepełnoklatkowych. Gama optyki RF-S właśnie powiększa się o dwa obiektywy o dość niezwykłych zastosowaniach a mianowicie chodzi o rejestrację przestrzennego wideo.
Canon RF-S 7.8mm F4 STM Dual
Apple podczas corocznej konferencji dla deweloperów ogłosiło współpracę z Canonem, który opracowuje obiektyw RF-S7.8mm F4 STM DUAL do aparatu EOS R7, umożliwiający uchwycenie przestrzennego wideo, a następnie obejrzenie go w Apple Vision Pro.
Nowy obiektyw STM DUAL jest najnowszym dodatkiem do linii EOS VR System firmy Canon i będzie dostępny jeszcze tej jesieni. Canon jest pierwszym producentem kamer, który wprowadził dedykowany, wymienny obiektyw, który umożliwia profesjonalnym użytkownikom rejestrowanie filmów przestrzennych na Apple Vision Pro.
Dzięki obiektywowi Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL operatorzy mogą nagrywać filmy przestrzenne nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Po nagraniu wideo za pomocą wymiennego obiektywu aplikacja EOS VR Utility przekształca wideo przechwycone z kamery w wideo przestrzenne, które widzowie mogą oglądać na Apple Vision Pro. Obiektyw jest wyposażony w szybki mechanizm automatycznego ustawiania ostrości.
Obiektyw RF-S 3.9 mm F3.5 STM Dual Fisheye
Canon RF-S 3.9mm F3.5 STM Dual Fisheye to podwójny obiektyw typu „rybie oko” składający się z dwóch oddzielnych, umieszczonych obok siebie obiektywów, które symulują stereoskopowe widzenie. Każdy obiektyw rejestruje obraz z nieco innej perspektywy, tworząc dwa obrazy odpowiadające temu, co widzi lewe i prawe oko. Ten stereoskopowy efekt umożliwia postrzeganie głębi w VR. Nowy obiektyw będzie miał atrakcyjniejsza cenę od wypuszczonej poprzednio „L-ki” Canon 5.2mm F2.8 L Dual Fisheye, która jest na rynku od dwóch i pół lat i do najtańszych nie należy.
Canon EOS VR
Firma Canon wprowadziła na rynek system EOS VR do rejestrowania filmów VR w 2021 roku. System EOS VR jest wyposażony w dwa obiektywy i wykorzystuje lewy i prawy obiektyw do tworzenia treści o niezwykle głębi. Aby usprawnić proces produkcji wideo, światło wpadające z obiektywów jest rejestrowane na pojedynczym czujniku CMOS, co eliminuje potrzebę regulacji pozycji kamery lub synchronizacji przed rozpoczęciem nagrywania lub potrzebę łączenia materiału po zakończeniu filmowania.