Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS jako reporterska portretówka
Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS to obiektyw niezwykły, a o jego niezwykłości pisałem już kiedyś na blogu. Była to pierwsza optyka pełnoklatkowa łącząca autofokus, stabilizację optyczną oraz element apodyzacyjny (APD). W skrócie można powiedzieć, że APD zapewnia bokeh zgodne z japońskim ideałem oddania nieostrości. Obiektyw oferuje szybki i dokładny system autofokus, maksymalne powiększenie 0,25 x oraz wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot.
Bokeh
Czym jest dobre i złe bokeh? Dobre bokeh oznacza, że tło jest gładkie, z płynnymi przejściami tonalnymi a elementy drugiego planu stapiają się ze sobą; w przypadku złego bokeh obiekty znajdujące się w tle otoczone są ostrymi liniami, a małe punkty światła tworzą odwracające uwagę od głównego przedmiotu zdjęcia i nakładające się na siebie kręgi z ostrymi, jasnymi obwódkami.
Element apodyzacyjny
Jedną z rzeczy na jaką warto zwrócić uwagę w przypadku obiektywu Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS jest to, że oznaczenia przysłony w zakresie działania filtra apodyzacyjnego są w wartościach T (czyli rzeczywistej transmisji światła) a nie F. Jako że filtr apodyzacyjny „zabiera” dwie działki światła, rzeczywista jasność obiektywu to F5,6 a nie F2,8. Żeby wszystko było jasne: przy pełnym otworze obiektyw „wpuszcza” tyle światła co optyka o jasności F5,6, ale ma głębię ostrości obiektywu o jasności około F4. Efekt filtra zmniejsza się przy przymykaniu i przy F8 nie ma rozbieżności między liczbą przysłony a wartością T.
Przy pełnym otworze przysłony F2,8 (T.5,6) efekt filtra apodyzacyjnego jest najsilniejszy i wtedy nieostre punkty światła płynnie ciemnieją ku brzegom; dzięki temu nieostre tło wygląda niezwykle delikatnie, przypominając nieco rezultat zastosowania rozmycia Gaussa. Punkty światła nie mają ostrych krawędzi i według kanonów japońskich bokeh jest idealne. Oczywiście stopień rozmycia przy pełnym otworze przysłony jest większy w przypadku jaśniejszych obiektywów (na przykład Sigmy A 105 mm F1,4 DG HSM), ale bokeh generowane przez testowany tutaj obiektyw ma znacznie płynniejsze przejścia tonalne.
Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS: specyfikacje
Liczba soczewek/grup: 14/10 (w tym 1 asferyczna i 1 ze szkła ED)
Minimalna odległość fotografowania (mierzona od matrycy): 57 cm
Maksymalne powiększenie: 1:4
Liczba listków przysłony: 11
Średnica mocowania filtrów: 72 mm
Średnica: 85 mm
Długość: 118 mm
Waga: 700 g
Walory optyczne
Obiektyw Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS ma znakomitą ostrość oraz korekcję dystorsji, aberracji chromatycznej i winietowania już od pełnego otworu przysłony, świetną ergonomię, jakość wykonania i jest uszczelniony. Bokeh jest idealne a możliwość ustawiania ostrości z bardzo bliska sprawia, że poza portretem jest to świetne narzędzie do zdjęć bliskich makrofotografii. Odporność na światło tylne jest przeciętna.
Do wad należy zaliczyć wynikającą z konstrukcji (filtr apodyzacyjny) kiepską transmisję światła. Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS to specjalistyczne narzędzie dla zapalonego portrecisty. Filtr apodyzacyjny sprawiający, że bokeh jest tak bliskie ideału zabiera sporo światła, A doskonałość bokeh sprawia, że w pewnych sytuacjach wygląda ono sztucznie i niekoniecznie odpowiada wszystkim gustom.
Jednak stosowany ze zrozumieniem, obiektyw generuje obrazek niepodobny do tego z optyki bez filtra apodyzacyjnego, dając bokeh nie do podrobienia (zastosowanie rozmycia Gaussa w programie graficznym nie da takiego samego obrazka). Zatem nie namawiam do zastąpienia nim konwencjonalnej, superjasnej portretówki a raczej zachęcam zapalonych portrecistów do dodania Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS do swojego arsenału.
Tym razem użyłem obiektywu jako portretówki reporterskiej, rejestrując przebieg lokalnej imprezy. Ze względu na to, że poziom światła zastanego był wysoki, rzeczywista transmisja o wartości T5.6 nie utrudniał fotografowania.
Galeria zdjęć przykładowych z kombinacji Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS + Sony A7R IV
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych kombinacją obiektyw Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS + pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7R IV. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt wykorzystany do zrobienia zdjęć przykładowych
Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu.
Obiektyw Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7R IV.