Fujifilm GFX 50S II i obiektywy Canon TS-E: zdjęcia przykładowe
Fujifilm GFX 50S II jest na rynku od roku. W chwili premiery, o której pisaliśmy na naszym blogu tutaj, był to najtańszy cyfrowy aparat średnioformatowy w historii. GFX 50S II przypomina z wyglądu GFX 100S, ale ma matrycę o mniejszej rozdzielczości i brakuje w nim wideo 4K; aparat obsługuje jakość Full HD. Aparat jest niewielki i oferuje stabilizację matrycy o wydajności 6,5 EV; system stabilizacji jest ponadto wykorzystywany do tworzenia obrazów o rozdzielczości 205MB z 16 ujęć. Aparat ma wygodny uchwyt, pochylany w dwóch płaszczyznach ekran LCD, wizjer o rozdzielczości 3,69 milionów punktów z powiększeniem 0,77x i podwójne gniazd kart UHS-II. Fujifilm 50S II ma tylko autofokus z wykrywaniem kontrastu, który jest gorszy od systemu z wykrywaniem fazy modelu GFX 100S. Maksymalna częstotliwość serii zdjęć to 3 klatki na sekundę.
Fujifilm GFX 50S II: optyka szerokokątna
Najszerszy obiektyw markowy do systemu GFX to Fujinon GF 20-35mm F4 R WR natomiast w ogóle najszerszy natywny obiektyw do systemu stanowi Laowa 17mm f/4 Ultra-Wide GFX Zero-D (jest jeszcze obiektyw TTArtisan 11mm F2.8 Fisheye, który prawie kryje matrycę systemu GFX ale to jest optyka typu “rybie oko”). Fujifilm nie oferuje obiektywów typu tilt-shift, czyli z możliwością korekcji perspektywy zawodowcom wykonującym fotografię produktową i zdjęcia architektury. Ale nie wszystko stracone w przypadku osób, które przedtem używały do tego celu systemu Canon EOS, w którym takie obiektywy są obecne od dawna. Dzisiaj przyjrzę się pracy dwóch szerokokątnych obiektywów serii Canon TS-E poprzez adapter Viltrox na aparacie Fujifilm GFX 50S II.
Obiektywy szerokokątne Canon TS-E
Gwoli wyjaśnienia, matryca GFX ma rozmiar 43,8 x 32,9 mm, z proporcjami boków 4:3, podczas gdy matryca pełnoklatkowa, dla której zaprojektowano obiektywy Canon TS-E, ma rozmiar 36 x 24 mm z proporcjami boków 3:2. Canon TS-E 17mm F4L i Canon TS-E 24mm F3.5L II to najszersze obiektywy do korekcji perspektywy ze stajni Canona. Canon TS-E 17mm F4L jest już dość leciwy, ale nadal jest to najszerszy obiektyw z możliwością korekcji perspektywy do pełnej klatki. Canon TS-E 24mm F3.5L II to druga wersja “dwudziestki-czwórki” TS-E, znacznie poprawiona.
Fujifilm GFX 50S II. nie jest idealnym aparatem do fotografii sportu i akcji ale do fotografii produktowej czy architektury nadaje się znakomicie. Można na nim użyć obiektywów Canon TS-E w trybie 35mm, czyli z kadrem od razu przyciętym do formatu pełnoklatkowego, ale wtedy rozdzielczość zostaje zredukowana do 31 Mpix. A jak te obiektywy pracują przy korzystaniu z całej powierzchni matrycy GFX?
Obiektywy Canon TS-E na matrycy GFX
Po pierwsze, obiektywy do korekcji perspektywy mają rozszerzony krążek krycia zatem w pozycji neutralnej mechanizmu przesuwu/pokłonu optyka Canon TS-E z zapasem kryje matrycę GFX. Ale o ile w trybie 35mm możemy w pełni korzystać z przesuwu i pokłonu, to przy fotografowaniu z wykorzystaniem całej matrycy GFX pojawiają się ograniczenia co do zakresu przesuwu/pokłonu z powodu winietowania. Zatem coś zyskujemy – obiektywy mają szersze pole widzenia, ale z kolei tracimy część zakresu ruchów służących do korekcji perspektywy.
Dzięki nieco większej matrycy, na aparacie Fujifilm GFX 50S II Canon TS-E 17mm F4L ma pole widzenia takie jak pelnoklatkowy obiektyw o ogniskowej 13mm a Canon TS-E 24mm F3.5L II takie jak obiektyw pełnoklatkowy o ogniskowej 19mm. Zakres przesuwu osi optycznej – który interesuje nas w przypadku fotografii architektury bardziej niż pokłon -należy ograniczyć żeby uniknąć winietowania. Z mojego doświadczenia wynika, że przy przesunięciu osi optycznej o 10mm winietowanie jest wyraźne. Ale ograniczenie przesuwu do maksymalnie 6-7mm wystarcza aby uniknąć ściemnienia brzegów obrazu.
Pogłoski mówią o tym, że Fujifilm szykuje jakiś obiektyw do korekcji perspektywy dla systemu GFX, ale zanim te pogłoski się zmaterializują optyka Canon serii TS-E stanowi najlepszy wybór dla fotografa architektury wyposażonego w aparat Fujifilm GFX 50S II. Na kilku zdjęciach poza przesuwem zastosowałem pokłon dla uzyskania selektywnej ostrości.