Sigma C 16mm F1.4 DC DN na Fujifilm X-T3: zdjęcia przykładowe

Sigma 16mm F1.4 DC DN to znany i wysoko ceniony obiektyw z linii optyki o nazwie Contemporary. W mocowaniu Sony E jest obecny na rynku od kilku lat i dowiódł swojej wartości, zdobywając uznanie użytkowników. W pewnym sensie seria trzech obiektywów 16mm F1.4, 30mm F1.4 DC DN i 56mm F1.4 DC DN ze stajni Sigmy tchnęła nowe życie w zaniedbywany przez Sony segment własnych bezlusterkowców z matrycami formatu APS-C. Ponadto obiektywy te są dostępne w mocowaniach Canon EOS M, Leica/Panasonic/Sigma L, micro 4/3 a od niedawna także Fujifilm X.

Teraz ta sama trójka ma szansę stać się alternatywą dla firmowej optyki Fujifilm, która jest znakomita, ale często niestrawna dla części fotografów z powodu znacznych gabarytów i ceny. Niedawno Sigma 16mm F1.4 DC DN pojawiła się w InterFoto,eu dzięki czemu na blogu opublikowaliśmy dwie serie zdjęć przykładowych, ale do mnie wtedy nie dotarła. Teraz nadrabiam te zaległości publikując swoje zdjęcia przykładowe wykonane obiektywem Sigma 16mm F1.4 DC DN na aparacie Fujifilm X-T3.


Sigma 16mm F1.4 DC DN: specyfikacje
- Konstrukcja obiektywu: 16 soczewek w 13 grupach
- Kąt widzenia: 83.2°
- Liczba listków przysłony: 9 (przysłona kołowa)
- Zakres wartości przysłony: F1.4-F16
- Minimalna odległość ostrzenia: 25 cm od matrycy
- Skala odwzorowania: 1:9,9
- Średnica mocowania filtrów: 67 mm
- Rozmiar: φ72,2 mm × 92,6 mm
- Waga: 405 g

Moim zdaniem
Sigma 16mm F1.4 DC DN to bardzo dobry obiektyw w swoim segmencie cenowym. Optycznie nic się nie zmieniło od premiery oryginalnej wersji obiektywu, która miała miejsce 5 lat temu (w innym mocowaniu). Nadal jest to ostry obiektyw i to nawet przy pełnym otworze przysłony. Owszem można znaleźć pewne kompromisy w konstrukcji optycznej, ale są one niewielkie i nie wpływają na obniżenie ogólnej oceny jakości generowanego przez obiektyw obrazka. Konstrukcja jest solidna chociaż oparta o tworzywa sztuczne – co prawda nie jest to solidność na poziomie profesjonalnych stałek z logo Fujifilm, ale dzięki temu gabaryty są utrzymane w ryzach.
Ergonomia jest w dobra dzięki szerokiemu pierścieniowi ręcznego ustawiania ostrości, ale minimalizm designu ma swoją cenę: nie znajdziemy tu żadnych przycisków, którym można by przypisać funkcję uruchomienia lub blokady samoczynnego ustawiania ostrości. Sigma nie ma ponadto jeszcze jednej rzeczy, która cechuje profesjonalne obiektywy z logo Fujifilm, ale także coraz częściej pojawia się w optyce marki Viltrox, a mianowicie pierścienia przysłon. Pierścień przysłon to nawiązanie do obiektywów dawnych generacji i to takie, które należy pochwalić. Szczególnie pry filmowaniu wygodniej jest mieć mozliwość zmiany wartości przysłony na samym obiektywie.

Ponadto mimo upływu tych 5 lat nadal trudno znaleźć prawdziwego rywala Sigmy wśród systemowych szkieł Fujifilm: Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR, jest niezłym, chociaż niepozbawionym wad, obiektywem ale to znacznie wyższa półka cenowa, Przy okazji warto pochwalić Sigmę za całą linię optyki „Contemporary”, która pasuje jak ulał do bezlusterkowców. Nie dostajemy co prawda najwyższej jakości mechanicznej i optycznej – ta jest zarezerwowana dla serii “Art” – ale to, co otrzymujemy jest nadal piekielnie dobre, a przy tym lżejsze, mniejsze i tańsze.

Sigma 16mm F1.4 DC DN to znakomity obiektyw dla fotografów ulicznych, ślubnych i weselnych, reporterów; przyda się do fotografowania grup ludzi bez nadmiernych zniekształceń. Ale oczywiście fotografia pejzażu i architektury to również pola do popisu dla tej optyki.

Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych pokazanych w pełnej rozdzielczości (6240×4160 pikseli) wykonanych obiektywem Sigma 16mm F1.4 DC DN i aparatem Fujifilm X-T3.