Polecane obiektywy dla bezlusterkowców systemu Fujifilm X

Bezlusterkowce systemu Fujifilm X to od lat popularny wybór rzesz fotografów na całym świecie. I nic w tym dziwnego: dobre matryce formatu APS-C, świetne „silniki” procesorów generujące atrakcyjne pliki jpeg prosto z aparatu, doskonała ergonomia z wieloma fizycznymi kontrolkami oraz szeroka gama znakomitej optyki sprawiają, że aparaty Fujifilm X sprawdzą się w każdej roli, do jakiej je przeznaczymy, począwszy od modelu X-A5 aż po X-T4. Gdy przestaje nam wystarczać obiektyw kupiony w zestawie z aparatem, pora rozejrzeć się w szerokiej gamie optyki Fujifilm; każdy znajdzie tam coś dla siebie i do każdego zastosowania.
Fujifilm często dodaje do swoich aparatów, szczególnie tych o bardziej amatorskim usposobieniu, podstawowy zoom – zazwyczaj jest to Fujinon XC 15-45 mm f/3,5-5,6 OIS PZ XC lub Fujinon XC 16-50 mm f/3,5-5,6 OIS II.
Pokrywają na dole dość szeroki kąt a na górze dają pole widzenia plasujące je pomiędzy obiektywem standardowym a portretowym. Są uniwersalne przy przeciętnej jakości mechanicznej i optycznej. Jeśli chcemy czegoś nieco więcej pod tymi obydwom względami warto pomyśleć o wymianie na coś lepszego – choćby obiektyw Fujinon XF 18-55 mm f/2,8-4,0 R OIS LM, który oferuje wyższą jakość i jasność, chociaż jest nieco węższy na dole zakresu ogniskowych.
Podobnie do tamtych podstawowych zoomów ma optyczną stabilizację obrazu. O ile gabaryty obiektywu 18-55 mm f/2,8-4,0 są niewielkie a cena przystępna, znacznie droższy i cięższy jest pozbawiony stabilizacji Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR, który oferuje znakomitą jakość obrazu.
Jest to prawdziwie zawodowe szkło i najlepszy standardowy zoom systemu.
Do rozważenia jest jeszcze obiektyw Fujinon XF 18-135 mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR, który „na górze” zakresu ogniskowych wędruje znacznie dalej i chociaż jest dość ciemny sprawdzi się nie tylko jako standardowy zoom o rozszerzonym zakresie, ale również jako obiektyw do zabrania w dalekie podróże jako jedno rozwiązanie do wszystkiego.
Nowa propozycja firmy na „spaceroom” to Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR, który daje fajny zakres ogniskowych (ekwiwalent 24-120 mm dla pełnej klatki) i stałą jasność f/4.
Jeśli zamiast wygody zoomów wolimy większą jasność, mniejsze gabaryty – i generalnie lepszą jakość optyczną dzięki prostszej konstrukcji – stałek, paleta optyki Fujifilm X ma sporo do zaoferowania. Jeśli chodzi o umiarkowanie szerokie kąty, warto polecić obiektyw Fujinon XF 23 mm f/2 R WR. Może nie jest to najostrzejszy obiektyw firmy Fujifilm, ale kombinacja przystępnej ceny, niezłej jasności i niewielkich gabarytów przemawiają za jego wyborem. Dobrze leży na większości bezlusterkowców serii X, daje pewną kontrolę nad głębią ostrości i pozwala fotografować w gorszych warunkach oświetleniowych. Mając ekwiwalent ogniskowej 35 mm dla pełnej klatki, jest fajnym obiektywem do fotografii ulicznej.
Ciemniejszy, ale maleńki – a tym samym bardzo dyskretnie wyglądający na aparatach serii X – jest obiektyw Fujinon XF 27 mm f/2,8. To prawie standardowy obiektyw na matrycach APS-C i można z nim spędzić cały dzień robiąc reportaż.
Mając zasobniejszy portfel warto rozważyć XF 23 mm f/1,4 R, obiektyw z nieco wolniejszym autofokusem, większych gabarytach i cenie ale naprawdę znakomity optycznie i bardzo jasny.
Przechodząc do jednej z ważnych dziedzin fotografii dla większości użytkowników systemu Fujifilm X, przyjrzymy się stałkom portretowym, czyli takim które pozwalają zachować dystans od modela przy ciasnym kadrowaniu, a jednocześnie mają niezłą jasność umożliwiającą rozmywanie tła. Podstawowym wyborem jest obiektyw Fujinon XF 56 mm f/1,2 R, który daje mniej więcej taki kąt widzenia i głębię ostrości co klasyczna portetówka dla pełnej klatki, czyli obiektyw 85 mm f/1,8. Autotofokus jest dość wolny, ale ostrość jest znakomita a charakterystyka optyczna jest dopasowana do fotografii portretowej.
Obiektyw występuje również w droższej wersji XF 56 mm f/1,2 R APD, czyli z elementem apodyzacyjnym, który daje bliskie doskonałości boke za głównym obiektem.
Jeśli potrzebujemy większej odległości od obiektu, warto rozważyć obiektyw Fujinon XF 90 mm f/2 R LM WR, dający ekwiwalent 135 mm na pełnej klatce. Jest bardzo ostry, autotokus jest szybki a jasność f/2 umożliwia niezłą kontrolę nad głębią ostrości.
Przy skromnym budżecie paleta optyki Fujifilm X oferuje obiektyw Fujinon XF 50 mm f/2 R WR, który jest przystępny cenowo, ma dość szybki autofokus a ostrość jest niezła. Dodatkowo jest mały i można go nosić cały dzień na aparacie.
Fotografowie architektury, wnętrz, czy pejzażu potrzebują zazwyczaj szerokokątnych zoomów. Podstawową propozycją w tym zakresie dla systemu Fujifilm X jest stabilizowany zoom Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS. Obiektyw ma niezły zakres ogniskowych (ekwiwalent 15-36 mm dla pełnej klatki), i chociaż nie należy do najtańszych, przemawia za nim dobra jakość mechaniczna i optyczna, stała jasność i stabilizacja optyczna.
Przy większym budżecie system Fujifilm X ma do zaoferowania zoom Fujinon XF 8-16 mm f/2,8 R LM WR, który jest szerszy i jaśniejszy od 10-24/4 i doskonały optycznie; trzeba tylko mieć świadomość, że nie ma stabilizacji optycznej, jest duży i ciężki i nie można na niego nakręcać filtrów.
Z drugiej strony zakresu ogniskowych znajdziemy fotografów sportu i przyrody, którzy potrzebują telezoomów dla wypełnienia kadru odległymi obiektami. Nasz podstawowa rekomendacja tutaj to Fujinon XF 55-200 mm f/3,5-4,8 R LM OIS, który na pozór robi wrażenie obiektywu „kitowego”, ale w istocie jest dobrze zrobiony mechanicznie i imponujący optycznie, ma szybki autofokus i atrakcyjną, choć nie najniższą cenę.
Tańszy od niego jest ciemniejszy Fujinon XC 50-230 mm f/4,5-6,7 OIS II, który bardziej pasuje do definicji obiektywu dodawanego w zestawach do aparatach z matrycami formatu APS-C.
Przy zasobnym portfelu aż się prosi nabyć obiektyw Fujinon XF 50-140 mm f/2,8 R LM OIS WR, który daje ekwiwalent ogniskowych 70-200 mm dla pełnej klatki, jest jasny, dobrze zbudowany mechanicznie i optycznie i ma stabilizację optyczną.
Fotografia kwiatów, owadów i niewielkich produktów wymaga optyki typu makro i w systemie Fujifilm X znajduje się niezwykle ostry, stabilizowany makroobiektyw Fujinon XF 80 mm f/2,8 R LM OIS WR Macro, który pozwala fotografować małe obiektyw z zachowaniem sporej odległości umożliwiającej chociażby zastosowanie oświetlenia,